Reklama

Reklama

Koniec patologii w świecie mody?

Trzech modelek - Polki, Włoszki i Francuzki - nie dopuszczono do pokazów mody w Madrycie, gdyż były zbyt szczupłe.

Organizatorzy trwających tydzień pokazów mody Pasarela Cibeles nie dopuszczają na wybieg modelek, których tzw. współczynnik masy ciała (BMI: Body Mass Index) wynosi mniej niż 18 - pisze brytyjski dziennik "Times" na swojej stronie internetowej. Ma to odwieść nastolatki od utrzymywania wychudzonej sylwetki lansowanej na wybiegach.

Trzy modelki, które zostały odrzucone przez organizatorów kolejnej edycji pokazu w hiszpańskiej stolicy, miały współczynnik poniżej 16.

Reklama

- BMI wynoszący 16 jest wyjątkowo niski - przyznała specjalistka od żywienia i endokrynolog Susana Monereo, która ważyła wszystkie kobiety mające występować na pokazie w Madrycie.

Organizatorzy nie ujawnili tożsamości modelek i oświadczyli, że mimo "nadzwyczajnie chudego wyglądu" ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dziennik przypomina, że we wrześniu 2006 roku wprowadzono w Hiszpanii zasadę, że zbyt chude modelki nie będą pojawiały się na wybiegu. Organizatorzy Pasarela Cibeles podkreślali wówczas, że nie chcą, by moda kojarzyła się z promowaniem patologicznej szczupłości oraz ze wzrostem zachorowań na anoreksję wśród nastolatek.

"Times" pisze, że w 2006 roku kilka modelek w Brazylii i Urugwaju zmarło z wygłodzenia. Gazeta przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia definiuje współczynnik BMI wynoszący 18,5 jako niedowagę.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy