Reklama

Reklama

Legendarna suknia Marilyn Monroe na aukcji

Słynna obcisła suknia noszona przez Marilyn Monroe, podczas słynnego już odśpiewania "Happy Birthday" dla prezydenta Johna F. Kennedyego na jego 45. urodziny będzie licytowana na aukcji. I sukienka, i wykonanie piosenki stały się legendarne.

Cielista, ręcznie wysadzana 2,5 tys. kryształów suknia będzie licytowana 17 listopada w Los Angeles. Jej wartość szacuje się na 2-3 miliony dolarów, informuje dom aukcyjny Julien's Auctions.

Suknia, która przywołuje na myśl zmysłową Marilyn, była uszyta dla legendarnej aktorki i piosenkarki na krótko przed słynnym wykonaniem "Happy Birthday" w Madison Square Garden w Nowym Jorku 19 maja 1962 r.

- Szczególnie ton intymny przy słowach "Mr President" spowodował, że to wykonanie zostało uznane za jeden z ważniejszych momentów kultury popularnej - twierdzi dom aukcyjny w specjalnym oświadczeniu.

Reklama

I jest to z pewnością jedno z najbardziej znanych wykonań "Happy Birthday" na świecie. Taka interpretacja była również mechanizmem napędzającym pogłoski o romansie między prezydentem Stanów Zjednoczonych i słynnym symbolem seksu.

Monroe zmarła niecałe trzy miesiące później z powodu przedawkowania barbituranów. Kennedy został zamordowany w roku następnym.

Przed sprzedażą sukni w Los Angeles, będzie ona eksponowana w centrum sztuki w New Jersey, a następnie w Irlandii.

Po raz pierwszy suknia była sprzedawana przez dom aukcyjny Christie's w 1999 roku, i trafiła do biznesmena Martina Zweiga, wylicytowana za 1,3 mln dolarów. Obecnie suknię sprzedają jego spadkobiercy.


PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy