Naszyjnik "otwarta koperta"
Biżuteria, którą zrobisz sama.
2 czółenka, kordonek czarny nr 10, kaboszony, czyli prostokąty bursztynowe (lub dowolny rodzaj kamienia ozdobnego), zapięcia typu federing, klej UHU Hard lub + 300.
Wykonanie:
Środek łańcuszka wykonać jednym czółenkiem wg schematu kolejno od kółka od I do V. Następnie wykonać łańcuszek rozpoczynając pierwsze 13-parkowe kółeczko jednym czółenkiem - od następnego włączyć drugie czółenko i metodą parek odwrotnych zbudować potrzebną ilość kółeczek stanowiących o długości naszyjnika.
Po otrzymaniu połowy pożądanej długości naszyjnika górnym czółenkiem wykonać kółeczko łącząc je z kółkiem III środka naszyjnika, a następnie dolnym czółenkiem zrobić kółko, które połączyć z kółkiem I środka naszyjnika.
W taki sam sposób zrobić drugą połowę naszyjnika.
Wisiorek "otwarta koperta".
Rozpocząć kółkiem I (= 9 parek + pikot + 9 parek + pikot + 9 parek) i zamknąć kółko - wszystko jednym czółenkiem.
Odwracając robótkę kontynuować pracę jednym czółenkiem wykonując 8 kółeczek 16-parkowych (= co 4 parki pikot). Powstaje w ten sposób pierścień kółeczek II, w którym po 3. i 6. kółku jest połączenie z kółkiem wewnętrznym przez pikoty. Całość zamknąć.
Następny etap to tworzenie parkami odwrotnym pierścienia kółeczek III w formie zbliżonej do rombu (patrz schemat). Kółka składają się z 20 parek rozdzielonych pikotem co 5. parka. Następnie połączyć pierścień III z pierścieniem II - tak jak na schemacie.
Po zamknięciu pierścienia zgodnie ze schematem wykonać pierścień IV kółeczek, zwracając uwagę na kółka narożnikowe, w których parki odwrotne stanowią 1/4 kółeczka, tj. 5 parek.
Z łańcuszkiem połączyć wisior przez kółko V.
Po zamknięciu całości można zainstalować federingi i wkleić kamienie, po czym pozostawić do wyschnięcia zgodnie z instrukcją dla danego rodzaju kleju.
Projekt i wykonanie: Damian Szymonik.
Model pochodzi z numery 9_2010 Moich Robótek.