Nie rób sobie tego! W "pewnym wieku" te kolory postarzają
Nosisz czerń, bo wydaje ci się, że wyszczupla? Nie do końca jest to prawda. A nawet jeśli odrobinę, to zdecydowanie bardziej niż wyszczupla dodaje nam lat. Czerń wygląda doskonale na doskonałej jakości ubraniach, uszytych z wybornych tkanin. W innym przypadku postarza i wygląda raczej biednie, niż stylowo. U kobiet dojrzałych przy okazji kojarzy się niestety jednoznacznie z żałobą.
Jakie kolory nas postarzają i lepiej ich unikać?
Ciemne kolory podkreślą worki pod oczami, poszarzają cerę i wydobywają wszelkie oznaki zmęczenia. Rzucają cień na zmarszczki, dodatkowo je podkreślając. Jeśli nie możesz rozstać się z czernią, spróbuj do czarnej góry dodać np. biały kołnierzyk - są teraz bardzo modne, więc łatwo je dostać nawet w sieciówkach, albo pod sweter zakładaj biały t-shirt.
Dobrym patentem jest noszenie blisko twarzy kolorów stonowanych, miękkich, delikatnych i odbijających światło. Na zdecydowane barwy możesz pozwolić sobie w dolnej części garderoby - spodnie, spódnica, buty.
Postarzające kolory - czego unikać u fryzjera?
Krucza czerń. To kolor, który sprawdzi się u pań o ciemniejszej karnacji, ale warunkiem są tu łagodne rysy twarzy. Ostrzejsze czerń tylko wyostrzy jeszcze bardziej, a u dojrzałych pań nie jest to wskazane.
Oberżyna i czerwień. To odcienie, które dosłownie wciągają na światło dzienne naczynka i zmarszczki.
Feeria barw. Niestety dość dużo pań decyduje się na fiolety, zielenie czy róże. Te kolory nieźle (choć też nie wspaniale) sprawdzają się u nastolatek. Ale w dojrzałym wieku niestety wyglądają infantylnie i zamiast odmładzać, postarzają.
Jakie kolory powodują, że wyglądamy młodziej?
Prawidłowo dobrane kolory mogą nam odjąć dobrych kilka lat. Mogą sprawić, że skóra będzie się wydawała bardziej promienna, po prostu młodsza. Zafunduj sobie spotkanie z kolorystką albo umów się z przyjaciółką na wspólne próby kolorystyczne. Tylko bądźcie ze sobą szczere!
Kremy, biele i złoto odbijają światło na twarzy i sprawiają, że wyglądamy młodziej. Ciemne róże i blade bzy mogą również zdziałać cuda w optycznym cofaniu czasu. Jak "pomaga" nam ubranie w białym kolorze? Biały kolor dobrze odbija światło, dlatego nasze twarze wyglądają w jego bezpośrednim sąsiedztwie na bardziej promienne, lepiej wypoczęte i... młodsze. Rozświetlający, ciepły odcień sprawi, że będziesz wyglądać dużo młodziej. Sprawdzi się w dodatkach, ale najlepsze będą swetry, bluzki i sukienki. Koniecznie noś go blisko twarzy. Może apaszka?
Jak dobrać kolory do typu urody?
Jeśli masz bladą skórę i ciemne włosy
Wybierz delikatne kolory, takie jak pudrowy róż, koral, lawenda, pudrowe błękity, turkusy i biele - i unikaj ostrych kolorów.
Jeśli masz jasne włosy i bladą skórę
Szukaj odcieni, które delikatnie kontrastują z odcieniem skóry i unikaj kolorów, które cię rozmywają, czyli pasteli. Średnie i głębsze odcienie to najlepsza opcja dla ciebie.
Jeśli masz ciemną skórę i ciemne włosy
Noś mocne kolory, takie jak żółty, gorący róż, kobaltowy błękit i neon. Blokowanie kolorów (czyli zestawianie ze sobą kilku bardzo mocnych odcieni, np. kobalt-fuksja-czerwień) również działać będzie naprawdę dobrze.
Jeśli masz jasne włosy i oliwkową skórę
Oliwkowa skóra zwykle bardzo dobrze się opala, więc latem możesz nosić szerokie spektrum kolorów, ale ponieważ twoja skóra ma żółte lub zielone odcienie, unikaj noszenia kolorów zbyt zbliżonych do własnego odcienia skóry. Trzymaj się więc z dala od zieleni i żółci, wybieraj średnie odcienie różu, czerwieni, błękitu. Wszelkie złamane biele również podziałają naprawdę dobrze.
Czytaj też: