Sposoby na sfilcowane ubrania

Ubrania z wełny owczej, kaszmiru, alpaki, angory czy moheru wyjątkowo nie lubią prania w ciepłej wodzie i wirowania. Wrzucając je do pralki, ryzykujemy, że po praniu wyjmiemy sukienkę czy sweter mniejsze o kilka rozmiarów. Jeśli ubranie się skurczy, nie oznacza to, że musimy je wyrzucać. Istnieją domowe triki, które pomogą przywrócić im dawny wygląd. Oto kilka podpowiedzi, jak uratować sfilcowany sweter, szalik czy sukienkę.

Jak uratować sfilcowany sweter?
Jak uratować sfilcowany sweter? 123RF/PICSEL

Jak uratować sfilcowany sweter: Mleko i szampon dla niemowląt

Domowe sposoby na skurczone ubrania: Mleko i szampon dla niemowląt
Domowe sposoby na skurczone ubrania: Mleko i szampon dla niemowląt123RF/PICSEL



Jeśli po praniu w zbyt wysokiej temperaturze wełniane ubrania skurczyły się, można je uratować, mocząc przez pół godziny w wodzie z odrobiną szamponu dla niemowląt. Następnie przygotowujemy kąpiel z litra wody i pół szklanki mleka. Sfilcowane ubranie powinno moczyć się w niej przynajmniej trzy godziny. Po tym czasie wyjmujemy i delikatnie wykręcamy sweter, szalik itp. Rozkładamy ubranie na płaskiej powierzchni i podczas suszenia delikatnie je naciągamy.

Jak uratować skurczony w praniu sweter? Kąpiel w amoniaku

Kolejnym sposobem na uratowanie skurczonego, wełnianego swetra jest kąpiel w amoniaku. W tym przypadku należy rozpuścić zawartość jednej torebki amoniaku spożywczego w misce z ciepłą, ale nie gorącą, wodą. Ubranie powinno moczyć się w kąpieli przez około dwadzieścia minut. W tym czasie warto od czasu do czasu delikatnie je ugniatać. Następnie wyjmujemy sweter, rozkładamy na płasko i podczas suszenia delikatnie rozciągamy.

Na sfilcowane ubrania pomoże gliceryna

Gliceryna to sposób na skurczone ubrania
Gliceryna to sposób na skurczone ubrania

Jak uratować sfilcowany sweter? Odpowiedzią na to pytanie jest gliceryna. Wystarczy dodać sto mililitrów glicerolu do czterech litrów wody i namoczyć ubranie. W czasie tej dwudziestominutowej kąpieli delikatnie ugniatamy sweter, szalik, czy sukienkę. Dzięki praniu w glicerynie materiał nabierze elastyczności, dzięki czemu będzie nam go łatwiej rozciągnąć. Ubranie suszymy na płasko i delikatnie naciągamy, aby nadać mu odpowiedni kształt i rozmiar.

Po wysuszeniu warto wyprasować materiał żelazkiem z funkcją pary lub parownicą. Zaczynając od rękawów, prasujemy ubranie, jednocześnie je rozciągając.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas