Reklama

Reklama

Chcesz mieć inteligentne dziecko?

Dzieci karmione piersią są inteligentniejsze. Przekonują o tym badania kanadyjskich i białoruskich naukowców, przeprowadzone na grupie 14 tysięcy maluchów.

Polscy lekarze zalecają wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia malucha. Polecają jednocześnie utrzymanie karmienia przynajmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Okazuje się, że mleko matki jest nie tylko zdrowe, ale także wpływa na iloraz inteligencji potomka. Dzieci karmione piersią dłużej mają przeciętnie o pięć punktów wyższy iloraz inteligencji, lepiej także radzą sobie w szkole.

Podobny efekt był już wcześniej obserwowany. Nie było jednak jasne, czy matki karmiące piersią nie poświęcają dziecku po prostu więcej uwagi, bawią się z nim, czytają mu i w ten sposób pomagają w rozwoju.
Badania, których wyniki właśnie opublikowano, pokazują, że istotne jest już samo karmienie piersią. Czy to efekt lepszego pokarmu, czy spokoju związanego z bliskością matki? Nie wiadomo, ale pytanie: karmić piersią, czy nie karmić znalazło jednoznaczną odpowiedź.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje