Reklama

Reklama

Depresja dopada nie tylko dorosłych

Czy zauważyliście u waszego dziecka nieuzasadniony smutek na twarzy, utrzymujący się od wielu tygodni? Czy męczą go koszmary senne? Jest lękliwe i drażliwe? A może nie ma ochoty wychodzić z domu i bawić się z innymi dziećmi?

Coraz częściej pojawiają się problemy znużenia codziennością, permanentnego smutku prowadzące do osłabienia psychiki, a nawet depresji. Problemy te dotykają coraz większą grupę ludzi.

Reklama

Pozornie może się wydawać, że narażeni są tylko dorośli. W rzeczywistości schorzenie dotykać może także dzieci.

Przyczyn jest niezliczona liczba. Począwszy od problemów okołoporodowych, na które dziecko nie ma w ogóle wpływu; przez traumatyczne przeżycia we wczesnym dzieciństwie; przez dorastanie w złych warunkach socjalnych czy w rodzinach patologicznych; dochodząc do rozczarowań uczuciowych w wieku nastoletnim; do różnych porażek osobistych, czy zwyczajnie braku słońca za oknem.

Ostatnimi czasy najczęściej niepokój wywołują konflikty rodzinne, kłopoty związane z różnymi sytuacjami życiowymi (zawodowymi, finansowymi) rodziców oraz osobiste problemy emocjonalne.

Dzieci są bardzo wrażliwe na każde poczucie zagubienia, wstydu czy poniżenia. Wystarczy, że rodzic raz je uderzy, a już niszczy poczucie wartości i bezpieczeństwa w młodym człowieku. Później kolega w szkole zacznie się śmiać z niemodnego sweterka i znów obniża się poczucie akceptacji i pewności siebie. Następnie stopnie w szkole będą znakomite i już reputacja ograniczy się do miana "kujona", z którym nikt nie chce utrzymywać kontaktów. Dla dziecka przeżycia te są okrutne, bolesne... Nikt w młodym wieku nie myśli o tak dalekiej przyszłości jak studia, czy praca. Oceny stają się udręką, rozpoczyna się proces zamykania w sobie, tłumienia złości i agresji. Bardzo mało czasu poświęca się w szkole na rozmowy z dorastającymi dziećmi. Za mało jeszcze w świadomości nauczycieli, pedagogów, rodziców jest odpowiedzialności za zdrowe wychowanie najmłodszych. A przecież od tego, jak człowiek zostanie ukształtowany, czy zostanie wychowany w miłości i poczuciu bezpieczeństwa - zależy jego całe życie. Dziecko chłonie każde zdarzenie, przeżycie, doświadczenie. Gdy w domu rodzinnym brakuje dowartościowania, poświęcania uwagi, to w życiu dorosłym będzie również dużo nieufności względem drugiego człowieka.

Dowiedz się więcej na temat: smutek | dziecko | problemy | depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje