Reklama

Jakim termometrem mierzyć temperaturę?

Na pytania rodziców dotyczące zdrowia dziecka odpowiada dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jakiego termometru najlepiej używać do mierzenia temperatury u dziecka?

Pomiar temperatury to niezbędny zabieg u chorego malucha. Właściwy odczyt umożliwia bowiem między innymi trafne dobranie dawki leku przeciwgorączkowego. Technika pomiaru u małego dziecka jest dowolna, warto jednak pamiętać, że temperatura zmierzona w jamach ciała jest o około 0,3-0,5 stopnia wyższa od temperatury na skórze, dlatego od wyniku trzeba odjąć tę różnicę.

Wiarygodny jest pomiar temperatury pod pachą termometrem elektronicznym lub rtęciowym, o ile pomiar będzie trwał minimum 5 minut. Dokładne dane można też uzyskać, mierząc temperaturę elektronicznym termometrem dousznym. Zaletą tego urządzenia jest nie tylko precyzja, ale również krótki czas (kilka sekund) niezbędny do uzyskania wyniku. U niemowląt i małych dzieci wiarygodnym miejscem do pomiaru temperatury jest również odbyt. Do zabiegu można użyć termometru elektronicznego lub rtęciowego. Na rynku dostępne są również termometry w smoczkach lub w formie pasków przykładanych na czoło.

Reklama

Pomiary przez nie wykonywane są jednak mniej precyzyjne.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: temperatury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy