Reklama

Reklama

Kobiety, by być szczęśliwe, nie powinny robić dwóch rzeczy. Kontrowersyjne badanie

Kobiety, aby być szczęśliwe, nie powinny wychodzić za mąż ani rodzić dzieci – do takich kontrowersyjnych wniosków doszedł Paul Dolan, behawiorysta z London School of Economics. Zgodnie z wynikami prowadzonych przez niego badań, zdecydowanie najzdrowsze i najbardziej radosne są bezdzietne singielki.

Powszechnie uważa się, że rodzina jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, ponieważ stanowi podporę w trudnych chwilach. To właśnie dlatego większość osób decyduje się na ślub i potomstwo. Z badań opublikowanych w 2019 roku i nadzorowanych przez brytyjskiego behawiorystę Paula Dolana wynika jednak, że przeceniamy wartości rodzinne. Naukowiec podkreśla, że kobiety przed podjęciem decyzji o zamążpójściu powinny zastanowić się dwa razy. Dlaczego?

Zobacz również: Czym jest szczęście według Polek

Reklama

Niezamężne i bezdzietne kobiety są zdrowsze. Również psychicznie

Paul Dolan, badacz związany zawodowo z London School of Economics analizując poziom szczęścia i przyjemności singli, osób zamężnych i rozwodników doszedł do zaskakujących wniosków. Wyniki badania jednoznacznie wskazały, że w przypadku kobiet markery używane do mierzenia szczęścia niezwiązane są z małżeństwem i wychowywaniem dzieci. Co więcej, niezamężne i bezdzietne panie wykazywały się na ogół lepszym zdrowiem - zarówno fizycznym,  jak i psychicznym. Prognozy wskazywały, że - ze względu na kondycję organizmu oraz ogólnie samopoczucie - najprawdopodobniej będą żyły dłużej niż zamężne koleżanki z gromadką pociech. 

"Najzdrowszą i najszczęśliwszą grupę stanowią panie, które nigdy nie wyszły za mąż ani nie miały dzieci" - zaznaczył prof. Paul Dolan, odpowiedzialny za kontrolowanie badań.

Dlaczego zamężne matki nie czerpią radości z życia? Naukowiec winą obarcza stereotypowe podejście do małżeństwa i posiadania potomstwa, które wywiera na paniach presję.

Zobacz również: Po 40. poziom szczęścia i zadowolenia z życia spada

Panowie powinni się żenić. Tak wynika z badań

We wspomnianym badaniu wzięli udział również mężczyźni. Wyniki wskazały, że żonaci panowie - w przeciwieństwie do zamężnych pań - są szczęśliwsi i bardziej cieszą się życiem.

Mężczyźni, którzy założyli rodziny, rzadziej skłonni są do podejmowania ryzyka. Czują się bezpiecznie, a to pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. "Jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie powinieneś wziąć ślub. Jeżeli jesteś kobietą, nie rób tego" - skwitował dosadnie brytyjski behawiorysta.

Zobacz również: Polacy są szczęśliwi w pracy. Jakie czynniki mają na to wpływ? Oto wyniki badań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczęście | kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy