Reklama

Mogliśmy uniknąć pandemii? "Przełom na poziomie klonowania". Futurolożka u Katarzyny Zdanowicz

W najnowszym odcinku podcastu "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" dziennikarka Polsat News, Katarzyna Zdanowicz rozmawiała z Aleksandrą Przegalińską, futurolożką, filozofką i ekspertką w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Czy mamy powody, by bać się sztucznej inteligencji? Jak bardzo AI jest w stanie zastąpić człowieka? Kiedy zaczyna się granica pomiędzy wykorzystaniem AI w celu pomocy ludziom, a ich inwigilacją? Te tematy poruszyły kobiety w nowym odcinku produkcji.

Czym jest w praktyce sztuczna inteligencja? Katarzyna Zdanowicz rozmawia z Aleksandrą Przegalińską

Sztuczna inteligencja jest tematem badanym i rozwijanym od wielu lat. Okazuje się jednak, że w praktyce wcale nie jest używana tak, jak przepowiadały kultowe książki i filmy podejmujące tematykę Sci-Fi. Nie mamy latających samochodów, czy kelnerów-robotów. Tworzymy za to i rozwijamy inne praktyczne możliwości algorytmów. Przykłady takich działań można zauważyć w walczeniu z pandemią COVID-19. 

Aleksandra Przegalińska, specjalistka w temacie AI zaznacza, że to właśnie większa ilość pacjentów w pandemii spowodowała szybki rozwój sztucznej inteligencji w opiece medycznej. Możemy umówić się do lekarza, rozmawiając z botem, czy załatwić sprawy urzędowe online. Ekspertka w rozmowie z dziennikarką Katarzyną Zdanowicz wyjaśnia, iż obecny rozwój sztucznej inteligencji jest w stanie pomóc lekarzom w diagnozie, np. raka - algorytmy sczytują obraz RTG i go interpretują. Dzięki temu szybciej i efektywniej diagnozuje się pacjentów. Szukając leku na COVID-19 również korzystano z możliwości AI. Czy w takim razie mamy faktyczne powody, by bać się sztucznej inteligencji?

Reklama

Zobacz także: W gimnazjum napisał książkę na ponad pięć tomów - Remigiusz Mróz u Katarzyny Zdanowicz

Czy mogliśmy uniknąć pandemii COVID dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji? "Zdanowicz. Pomiędzy wersami"

Jak tłumaczy Aleksandra Przegalińska, już od jakiegoś czasu istnieje algorytm, który potrafi przewidzieć nowe ogniska chorobowe. Dlaczego więc nie użyto go do wczesnego wykrycia pandemii COVID-19? Ekspertka wyjaśnia:

Broń biologiczna, inteligentne drony wojskowe, sztuczne życie. Musimy się bać AI? Dziennikarka Polsat News w rozmowie z futurolożką

Okazuje się, że w 2019 roku stworzono "sztuczne życie" - połączenie sztucznej inteligencji z biologicznymi tkankami. Oznacza to, że istnieje możliwość szerokiego wykorzystania owego "stworu" w medycynie. Pojawia się jednak kolejne ryzyko - użycie tego konstruktu jako broni biologicznej. Czy mamy się czego bać? Aleksandra Przegalińska w podkaście "Zdanowicz. Pomiędzy wersami" tłumaczy:

Specjalistka zwraca również uwagę na wykorzystanie AI w wojskowości oraz skutki takich działań.

Prognozowanie kolejnych pandemii, inwigilacja pracownika, czy wykrywanie fake newsów. W jakim kierunku rozwinie się sztuczna inteligencja? Aleksandra Przegalińska u Katarzyny Zdanowicz

Ekspertka zaznacza, że w Chinach już od jakiegoś czasu działa sztuczna inteligencja, tzw. social scoring, która inwigiluje obywateli - sprawdza ich zachowania społeczne, przydzielając im za nie punkty. Niskie wartości punktowe sprawiają, że obywatel np. nie może wziąć kredytu. Czy również nam to grozi? Futurolożka Aleksandra Przegalińska mówi wprost:

Pomoc, czy broń wobec ludzkości? W jaką stronę pójdzie sztuczna inteligencja? Ile w tym możliwości, a ile obaw? Więcej w podkaście dziennikarki Katarzyny Zdanowicz: "Zdanowicz. Pomiędzy Wersami". Obejrzysz go poniżej: 

Czytaj również: Katarzyna Zdanowicz – prywatnie i zawodowo. Co wiemy o dziennikarce Polsatu?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zdanowicz Pomiędzy Wersami | Katarzyna Zdanowicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy