Reklama

Reklama

Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które warto odwiedzić jesienią

Jesień to doskonała pora na zwiedzanie Polski. Wciąż można liczyć na dobrą pogodę, cieszyć się kolorowymi liścmi i bajecznymi krajobrazami. Jeśli nie macie pomysłu gdzie wybrać się tej jesieni, to przygotowaliśmy dla was kilka propozycji. W tych miejscach na pewno poczujecie klimat najbardziej kolorowej pory roku!

Beskid Śląski i Trójwieś

Reklama

Jeśli znudziły was Tatry i szukacie spokojniejszego otoczenia, gdzie nie natraficie na tysiące turystów kłębiących się za każdym rogiem, to polecamy Beskid Śląski i jego urokliwe, okoliczne wioski. Najpopularniejszymi z nich jest tzw. Beskidzka Trójwieś, czyli Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Na ich terenie znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc, z których dowiecie się, jak wygląda lokalny folklor.

Muzeum Jana Wałacha w Istebnej

Jest to prywatne muzeum na terenie przysiółka Andziołówka. W tej malowniczej okolicy tworzył grafik, malarz i drzeworytnik - Jan Wałach. Artysta studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i uczył się fachu pod okiem Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, czy Jana Stanisławskiego. Wiedzę i umiejętności doszkalał w Paryżu u słynnego profesora Juliena i w pracowni Fernanda Cormona. Szczególną sławę przyniosły mu rysunki i drzeworyty, na których przedstawiał sceny z góralskiego życia, a także utrwalał beskidzką architekturę i folklor. Wałach ukochał swoją rodzinną wieś i właśnie tam tworzył całe życie.

Muzeum na jego cześć powstało w 2008 r. i jest nadal prowadzone przez Stowarzyszenie im. Jana Wałacha, którego wieloletnim prezesem była córka artysty - Barbara Wałach. Muzeum znajduje się na terenie działki, na której mieszkał Jan Wałach. Zachował się zarówno jego dom, jak i pracowania, w której możecie zobaczyć, na jakich sprzętach pracował artysta i jakie prace po nim pozostały.

Kapliczka Matki Boskiej Beskidzkiej - Królowej Gór na Ochodzitej

Jak sama nazwa wskazuje, kapliczka znajduje się niedaleko szczytu Ochodzitej w Beskidzie Śląskim. Pomysłodawcą wybudowania kapliczki był ksiądz Romuald Walder. W maju 1972 r. kapliczka została wzniesiona przez Jana Waszuta i Józefa Legierskiego. W środku znajduje się figurka Matki Bożej, wykonanej przez miejscowego artystę - Jana Krężeloka. Gdy do niej dotrzecie, na pewno zaskoczy was piękny widok, który rozpościera się ze szczytu Ochodzitej.

Dowiedz się więcej na temat: złota jesień | podróże po Polsce | Bieszczady | Beskidy | Bałtyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje