Porozumienie rodziców - jakie kontakty z dzieckiem?

Gdy dorośli się rozstają, muszą ustalić, jak będą opiekować się dzieckiem. Uzgodnienia są konieczne przy rozwodzie i separacji.

Jeśli rodzice są w sporze, sąd może skierować ich na mediacje
Jeśli rodzice są w sporze, sąd może skierować ich na mediacje123RF/PICSEL

Mama i tata w czasie rozwodu i separacji powinni sporządzić tzw. plan wychowawczy i omówić szczegóły sprawowania władzy rodzicielskiej oraz ustalić kontakty drugiego rodzica z dzieckiem (przykład niżej). Taki plan składa się razem z pozwem o rozwód (separację). Najlepiej więc, by rodzice poczynili uzgodnienia przed sprawą. Jeśli nie są w stanie się porozumieć, mogą skorzystać z pomocy mediatora. Ważne punkty w planie to:

1. Wysokość alimentów, jakie będzie płacił drugi rodzic;

2. Osoba (mama, tata), z którą dziecko zamieszka, kontakty drugiego rodzica (jakie dni, święta);

3. Zobowiązanie, że w obecności dziecka rodzice będą mówić o sobie z szacunkiem.

Czego dotyczy porozumienie

Napisz tytuł porozumienia. Podaj dane dziecka z jego datą urodzenia. Poniżej napisz, kiedy zawarliście porozumienie, podaj wasze imiona i nazwiska.

Co musicie oświadczyć

W porozumieniu muszą znaleźć się najważniejsze informacje dotyczące dziecka, m.in.: z kim dziecko będzie mieszkało, jakie będą alimenty, jakie terminy spotkań ojca z dzieckiem.

Do czego się zobowiązujecie

Ty nie możesz utrudniać ojcu kontaktów z dzieckiem. Ojciec zaś musi regularnie płacić alimenty. Oboje otrzymujecie po egzemplarzu umowy, jeden zaś pozostaje w sądzie.

Jak określić kontakty

Terminy kontaktów warto zapisać precyzyjnie. Dzięki temu możecie uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień na tym tle.

Co z decyzjami w ważnych sprawach

Zobowiążcie się, że razem będziecie decydować o sprawach dziecka, np. nauce, wyjazdach, uwzględniając jego rozsądne życzenia.

Podpisy rodziców

Na końcu porozumienia musicie oboje podpisać się odręcznie.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas