Reklama

Reklama

Potrzebują Twojej krwi

Szpitale apelują o oddawanie krwi. Problem jest poważny - w wakacje wypadków jest znacznie więcej, a honorowych dawców mniej. Warto teraz zostać dawcą, a potem systematycznie oddawać krew.

Osobom, które zgłoszą się do oddania krwi przysługuje jeden dzień wolny od pracy. Samo oddanie krwi nie zajmuje dużo czasu i na pewno nie jest bardziej straszne od zwykłego pobrania materiału do badań.

Aby zostać honorowym krwiodawcą trzeba po prostu zgłosić się do najbliższej stacji krwiodawstwa. Tam na podstawie tzw. wywiadu i wyników badań lekarz określi czy dana osoba jest zdolna do systematycznego oddawania "płynu życia". Od razu można oddać 450 ml krwi (to standard, ale pierwszym razem można zdecydować się na mniej). Wcześniej od każdego pobierane są materiały do badań m.in. na obecność wirusów w organizmie, grupę krwi czy nosicielstwo HIV. Po upływie około tygodnia odbiera się wyniki badań i, jeśli wszystko jest w porządku, również legitymację honorowego dawcy krwi.

Reklama

Kobiety mogą przyjść na zabieg ponownie po trzech miesiącach, mężczyźni po około 8 tygodniach. Po każdym oddaniu krwi otrzymujemy posiłek regeneracyjny - najczęściej kawę czy herbatę, sok i dużą ilość czekolady. Czasami jest to nawet pełny obiad. Przed zabiegiem powinno się zjeść lekki posiłek, w którym nie będzie tłuszczów.

Dawcą krwi nie może zostać osoba, która była narażona na zakażenie wirusem HIV, choruje na astmę, ma ciężkie alergie i kłopoty z układem krążenia. Oprócz tego nie powinna mieć tatuażu, który był zrobiony wcześniej niż rok temu i w ostatnich dniach zażywać pewnych grup leków z pochodnymi aspiryny na czele.

Zostać dawcą warto nie tylko ze względu na świadomość "skrócenia sobie drogi do piekła". Sytuacja w polskiej służbie zdrowia zmusza lekarzy do proszenia rodziny pacjenta mającego być operowanym o oddawanie krwi. Jeśli nie uda im się uzbierać wystarczającej ilości, zabieg zostaje odroczony. Warto pomyśleć o tym, że w takim przypadku mamy już wszystkie uprawnienia do oddania krwi i skracamy czas oczekiwania na wyniki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oddawanie krwi | oddawanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje