Poznajmy się, maleństwo

Bardzo pragniesz tego dziecka. Niecierpliwie oczekujesz chwili, kiedy je zobaczysz. Ale już teraz, gdy dopiero rozwija się w twoim brzuchu, możesz nawiązać kontakt z maluchem i okazywać mu miłość.

INTERIA.PL

Po pierwsze, możesz być zaskoczona samą ciążą (ocenia się, że dotyczy to trzech poczęć na cztery). Po drugie, doświadczasz teraz mieszanki silnych, sprzecznych uczuć: szalejesz ze szczęścia, a za chwilę zaczynasz płakać.

Po trzecie, zmagasz się z nie najlepszym samopoczuciem charakterystycznym dla początków ciąży. To wystarczająco dużo problemów, aby odwrócić twoją uwagę od niesamowitych rzeczy, które

dzieją się wewnątrz twojego ciała. Jakieś tajemnicze ONO, które rośnie w tobie, jest na razie wielką abstrakcją.

Z biegiem czasu, kiedy maluch zacznie się poruszać i kopać, będzie ci łatwiej nawiązać z nim kontakt. Ale już teraz możesz zrobić wiele i dla siebie, i dla maluszka. Dbaj o swoje dobre samopoczucie także ze względu na niego.

Głód wiedzy

Początek ciąży to etap poszukiwania informacji na temat jej przebiegu i opieki nad niemowlęciem. Dowiadując się, jak rozwija się twoje dziecko, wyobrażając sobie, jak wygląda i co nowego już potrafi, poczujesz się bliżej niego. Musisz jednak rozsądnie dobierać swoje lektury. Nie zaglądaj pod żadnym pretekstem do podręczników medycznych, gdzie opisuje się drobiazgowo powikłania ciąży. Kiedy coś naprawdę będzie ci dokuczać, wtedy poszukasz w książkach czy czasopismach (najlepiej w twoim ulubionym "Mam dziecko") praktycznej porady.

Pierwsze pieszczoty

Zakończenia nerwowe w skórze twojego dziecka, reagujące na dotyk, rozwijają się już w ósmym tygodniu ciąży. A około 18.-22. jej tygodnia ty po raz pierwszy poczujesz, jak malec się porusza.

Teraz dziecko we wnętrzu twojego ciała staje się dla was dosłownie "namacalne".

Delikatne głaskanie brzucha to świetny sposób, aby nawiązać kontakt z maleństwem. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż czuć to, że ten mały człowiek, którego nosisz w sobie, odpowiada na "zaczepki" ze strony mamy i taty. Badania pokazują, że nie narodzone maluchy potrafią rozpoznać, kiedy brzucha dotyka któreś z rodziców, a kiedy robi to ktoś obcy.

Jeśli chcesz poczuć ruchy swojego malca, wypij wieczorem szklankę ciepłego mleka, zjedz drobną przekąskę i połóż się wygodnie. Zachęćcie maleństwo do poruszania się, lekko naciskając lub postukując w brzuch.

Masaż dla dwojga

Już dobrze wiesz, a nawet przekonałaś się eksperymentalnie, że dziecko potrafi rozpoznać twój dotyk.

Dlaczego zatem nie sprawić wam obojgu przyjemności w postaci seansu specjalnego masażu? Wylej na swój brzuch kilka kropli lawendowego, mandarynkowego czy różanego olejku (wszystkie możesz bezpiecznie stosować od początku drugiego trymestru) i masuj brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Potem delikatnie przesuwaj ręce od wierzchołka brzucha do boków. Jeszcze przyjemniej będzie, jeśli w roli masażysty wystąpi twój partner. Wtedy poczujecie się wszyscy blisko siebie, a tata będzie miał okazję do nawiązania porozumienia ze swoim potomkiem.

A może popływamy?

Jesteś ciekawa jak dziecko czuje się w twoim brzuchu?

Idź na basen! Zajęcia w wodzie pomogą ci nie tylko utrzymać się w świetnej formie oraz przygotować się do porodu, ale także sprawią, że i ty, i maluch dostaniecie sporą porcję hormonów szczęścia, które wydzielają się w mózgu intensywniej podczas wysiłku fizycznego. Przebywanie w wodzie pomoże ci też wyobrazić sobie, jak malec porusza się w płynie owodniowym. Woda podtrzymuje twoje ciało, sprawiając, że czujesz się lżejsza (pamiętasz prawo Archimedesa?).

Możesz być pewna, że po dwóch, trzech kwadransach spędzonych w wodzie, będziesz radosna, zrelaksowana, szczęśliwsza. Ono także!

Jeśli nie ma dobrego, czystego basenu w twojej okolicy, połóż się na kilkanaście minut we własnej wannie wypełnionej letnią wodą. Zapal świeczki, włącz muzykę i po prostu odpręż się.

Mówię do ciebie!

Dziecko wewnątrz macicy nie przebywa w ciszy. Jest wręcz otoczone różnymi dźwiękami. Słyszy bicie twojego serca i szum krwi przepływającej w naczyniach, burczenie i bulgotanie pokarmu w twoich jelitach. Malec może usłyszeć to wszystko już od 16. tygodnia ciąży. Natomiast od około 25. tygodnia zaczyna słyszeć również dźwięki pochodzące spoza brzucha mamy. Maluszek uczy się rozpoznawać twój głos i potrafi go odróżnić od mowy innych ludzi. Dlatego zaraz po urodzeniu najżywiej reaguje właśnie na głos mamy.

Naukowcy udowodnili też, że maleństwo w łonie matki pobiera pierwsze lekcje mowy. Słuchając tego, co do niego mówisz, zapamiętuje melodię języka oraz intonację wypowiedzi. To już za kilka miesięcy ułatwi mu gaworzenie oraz późniejszą naukę mówienia.

Mówienie i śpiewanie maluchowi, kiedy przebywa jeszcze w brzuchu, to wspaniały sposób, aby wzmocnić waszą relację oraz wspomóc rozwój dziecka. Czujesz się dziwnie albo śmiesznie, przemawiając do własnego brzucha?

Rób to, kiedy jesteś sama z dzieckiem, albo wtedy, kiedy rozmawiacie z nim we dwoje - mama i tata.

W takt muzyki

Nie narodzone dzieci to prawdziwi melomani!

Naukowcy stwierdzili, że maluchy lubią muzykę o mocnym, regularnym rytmie. To dlatego, że przypomina bicie serca mamy. Słuchajcie więc razem twoich ulubionych melodii. Ruchy dziecka powinny ci dać wyraźną odpowiedź, czy dana muzyka podoba mu się, czy też nie. Jeśli tak, maluch zareaguje na dźwięki wyraźnym ożywieniem.

Maria Grodzicka

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas