Reklama
Żyj świadomie

​Wiosenne porządki z olejkami eterycznymi

Nadejście wiosny wielu z nam kojarzy się z generalnymi porządkami. Wraz z budzącą się do życia przyrodą i rosnącą w nas energią pragniemy odnowy i świeżości we własnych domach. W wirze prac warto jednak pamiętać o własnym zdrowiu i nie narażać się na szkodliwy kontakt z chemicznymi środkami. Sięgajmy po skuteczne, ale naturalne preparaty - na przykład olejki eteryczne! Jedną małą buteleczką Olejku z Cytryny można wysprzątać... cały dom!

Wiosenne porządki to segregowanie rzeczy po zimie, odświeżanie garderoby, czyszczenie pomieszczeń, mycie okien i balkonów. Chcemy, by nasz dom olśniewał czystością i pachniał wiosną! Z werwą przystępujemy do mycia podłóg, szorujemy kabiny prysznicowe i staramy się doczyścić baterie w zlewach. Czy można posprzątać szybko, skutecznie i bezpiecznie - bez używania szkodliwej chemii?...

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że środki, których używamy mogą działać na nas toksycznie. Przykładowo - gdy potrzebujemy zdezynfekować wannę i oczyścić ją z bakterii, wirusów i grzybów - zwykle sięgamy po żrące środki, które z jednej strony często niszczą ochronną powłokę wanny, a z drugiej, co gorsza - wnikają w ścianki i zakamarki, by potem w połączeniu z gorącą wodą podrażniać naszą skórę. A krany? Uwielbiamy, gdy błyszczą, więc używamy specjalnego płynu, po którym nie ma zacieków, nie zastanawiając się nad tym, że za każdym razem, gdy odkręcamy i zakręcamy kran - resztki chemicznego nabłyszczacza osiadają na naszych dłoniach. A kuchenne blaty, czy deski do krojenia? Drobinki chemicznego środka pozostają na desce i "doprawiają" mięso, czy owoce, które kroimy. Lubimy, gdy w mieszkaniu unosi się zapach świeżości, więc kupujemy syntetyczne płyny z kwiatowym lub cyprysowym zapachem. Ale czy zastanawiamy się, co tak naprawdę wdychamy przez cały dzień? Gdy małe dzieci bawią się na tak umytej podłodze, ich rączki wycierają szkodliwe substancje, by następnie trafić do buzi i... przewodu pokarmowego. Zwłaszcza więc rodziny z małymi dziećmi powinny zwracać uwagę na to, czego używają do sprzątania. 

Reklama

Okazuje się, że można szybko, skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia wyczyścić cały dom jedną małą buteleczką - naturalnego Olejku z Cytryny! 

Przekonanie się do takich naturalnych rozwiązań ekologicznych skutkuje także zaoszczędzeniem miejsca w domu. Nasze szafki często są wypełnione po brzegi płynami o różnym przeznaczeniu: do podłóg, do blatów, umywalek, kranów... Preparaty te możemy zamienić na maleńkie buteleczki olejków, zyskując wiele powierzchni. Ponadto, podążając za silnym trendem ekologicznym - warto sobie uświadomić, jak wiele resztek chemicznych płynów trafia do ścieków, ile plastikowych opakowań wyrzucamy do kosza i jak to obciąża ekosystem.

W 100% naturalne, certyfikowane olejki eteryczne ViaAroma są sprzedawane wyłącznie w szklanych opakowaniach, a przygotowywane na ich bazie w domowym zaciszu pasty czy płyny również zaleca się przechowywać w szklanych słoikach i butelkach (np. po dżemach czy ogórkach).

Na początku przygody z ekologicznym sprzątaniem warto zacząć od olejku z cytryny, gdyż:

- jest bardzo skuteczny - wyczyści nawet stary klej po naklejkach

- silnie dezynfekuje

- eliminuje niepożądane zapachy (wspaniale czyści wnętrze lodówki)

- usuwa zacieki (na szkle, lustrze, kranie)

- idealnie doczyszcza umywalki i wanny

- pachnie świeżością

Poza olejkami warto zakupić: sodę oczyszczoną, ocet i mydło kastylijskie w płynie (uważane za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie).

Mając te składniki można wyczyścić wszystko w swoim domu!

W jaki sposób używać Olejku z Cytryny ViaAroma do sprzątania?

Podłoga: do pół wiadra wody wlać 20 kropli olejku. W przypadku silnych zabrudzeń - można dodać trochę mydła kastylijskiego.

Sanitariaty: dokładnie zmieszać 200 gram sody oczyszczonej, 100 ml mydła kastylijskiego i 20 kropli Olejku z Cytryny. Tak otrzymaną pastę przechowywać w szklanym słoiczku, podczas mycia używać rękawiczek.

Szyby, lustra: połączyć 100 ml wody, 100 ml octu (i opcjonalnie kieliszek spirytusu) oraz 30 kropli olejku z cytryny.

Kurz: nałożyć na ściereczkę 5 kropli ulubionego olejku, a meble będą cudownie pachniały.

Zapach w pokojach: dodać Olejku z Cytryny do prania firanek, spryskać ręczniki i chodniczki w łazience.

Pościel zaleca się zakropić Olejkiem z Lawendy - skutecznie ukoi do snu.

Szuflady warto wypełnić nasączonymi olejkami filcowymi ozdobami lub małymi skrawkami tkanin. Ubrania będą pachnieć naturalnymi kwiatami, owocami, a aromatyczne szafy odstraszą mole.

Olejki można dodać do zmywarki zamiast płynu do nabłyszczania.  

Olejkiem z Cytryny warto raz na jakiś czas przepłukać garnki, by pozbyć się pozostałości dawnych aromatów.

Olejku można dodać do filtra w odkurzaczu, do pojemnika na płyn w żelazku itp.

Ważne: olejki rozcieńczamy! Tylko w przypadku silnych zabrudzeń czyścimy je stężonym Olejkiem z Cytryny, ale koniecznie należy wtedy używać rękawiczek.

W przypadku problemu z grzybem na fugach w łazience, można sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego, olejek Cajeputa czy olejek z Mirtu Cytrynowego. 

Olejki można stosować oddzielnie lub mieszać ze sobą.

Na nieprzekonanych do wymienionych rozwiązań z pewnością zrobi wrażenie fakt, że olejki cytrusowe  są uważane za naturalne antydepresanty, więc sprzątanie z nimi gwarantuje dobry nastrój!

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy