Alina Adamowicz i Ewa Aplas: Kiedy zaczyna się przemoc i dlaczego jej ulegamy?
Gościniami nowego odcinka podcastu wideo „Zdanowicz pomiędzy wersami” były Alina Adamowicz i Ewa Aplas. Psycholożka Alina Adamowicz mówiła o sposobach reagowania i o tym, dlaczego czasem decydujemy się trwać w toksycznej relacji. Ewa Aplas ze Stowarzyszenia SI Pierwszy Klub we Wrocławiu, zaprezentowała zaś Przemocometr, proste narzędzie, które pomaga samodzielnie ocenić charakter relacji z partnerem czy partnerką.
Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy
Na początek garść danych. Jak wynika z ogłoszonego kilka dni temu raportu ONZ niemal co trzecia kobieta i dziewczyna doznała w swym życiu przemocy fizycznej lub seksualnej. W ponad 50 tys. przypadków agresja zakończyła się zabójstwem, popełnionym przez partnera lub członka rodziny.
To dane w skali globalnej. Te prowadzone na poziomie UE wskazują, że ponad jedna na pięć kobiet doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony aktualnego lub byłego partnera (dane na podstawie wywiadów z 42 tys. kobiet z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej). Tylko niewielki odsetek z nich, zdecydował się zgłosić sprawę odpowiednim służbom
Rodzi się pytanie, dlaczego na to pozwalamy, dlaczego tak trudno wyrwać się z przemocowej relacji.
- Często jest tak, że wewnętrznie nie pozwalamy, ale istnieją czynniki, które blokują nas przed dokonaniem zmiany w życiu. Boimy się samotności, boimy się, że sobie nie poradzimy, nie wiemy, co powie rodzina, czy zakończenie związku nie będzie porażką. Strach jest czasami tak duży, że nie potrafimy zrobić pierwszego kroku
- tłumaczyła psycholożka, Alina Adamowicz.
Alina Adamowicz: Edukacja to klucz do zmiany
Jak podkreślała ekspertka, kluczem do rozpoczęcia zmiany jest edukacja. Wiedza i kompetencje, które pozwolą nam rozpoznać dysfunkcyjny związek. - Świadomość tak naprawdę jest jedynym rozwiązaniem. Musi przyjść refleksja, czy jestem w dobrym związku, czy jestem w związku, który mi szkodzi, czy jestem szczęśliwa. Trzeba otworzyć się na wiedzę i edukację. Są kobiety, które przychodzą do mnie do gabinetu i one nawet nie wiedzą, że są w związkach, które bardzo im szkodzą - mówiła ekspertka w rozmowie z Katarzyną Zdanowicz.
Ową świadomość warto budować samodzielnie, ponieważ bliscy, których zwykliśmy pytać o radę, nierzadko bagatelizują problem. "Daj spokój", "Przesadzasz", "Przecież inni mają gorzej" - to komunikaty, które często od rodziny i przyjaciół słyszą osoby, mierzące się z problemem przemocy. Warto więc umieć samodzielnie ocenić relację, w której trwamy.
- Dobry związek to ten, w którym jest zaufanie, szacunek, w którym nie dochodzi do przekraczania granic. To związek, w którym partner jest przyjacielem, reaguje na potrzeby, pragnienia wybory
- tłumaczyła psycholożka.
Za związek niebezpieczny zaś, należałoby uznać ten, w którym pojawia się złośliwa krytyka, manipulacja, chorobliwa zazdrość czy kontrola.
Przemocometr - zmierz swoją relację
Narzędziem, pomocnym do stawiania tego typu diagnoz, jest Przemocometr - rodzaj skali, na której możemy usytuować swój związek w jednym z trzech przedziałów: "Korzystaj", "Uwaga, powiedz stop", "Chroń się, szukaj pomocy". Jak tłumaczą jego twórcy, Stowarzyszenie SI Pierwszy Klub we Wrocławiu, będące częścią międzynarodowej organizacji Soroptimist, "odpowiadając na pytania można zmierzyć czy relacja jest partnerska i opiera się na obopólnej zgodzie, czy ma charakter toksyczny".
- Narzędzie jest bardzo proste. Idea przywędrowała z Francji, a prace nad ostatecznym rezultatem trwały 1,5 roku, podczas którego gromadzono i analizowano dane na temat przemocy - tłumaczyła Ewa Aplas ze Stowarzyszenie SI Pierwszy Klub we Wrocławiu.
- Mimo wielu antyprzemocowych akcji dane statystyczne nie maleją. W czasie Covidu, gdy byliśmy zamknięci w domach, problem przemocy znacząco wzrósł. Dlatego bardzo cieszyłyśmy się, że jesteśmy wdrożyć tak proste, a skuteczne narzędzie - opowiadała w podcaście wideo "Zdanowicz pomiędzy wersami".
- Przemocometr podzielony jest na trzy strefy: zieloną - "korzystaj", pomarańczową - "uwaga, powiedz stop" i czerwoną - "chroń się, szukaj pomocy". Jak się okazuje, największych problemów nastręcza pomarańczowe pole, to w którym nie do końca wiemy, czy to już jest przemoc i czy wciąż możemy godzić się na dane zachowanie.
Alina Adamowicz: Trzeba naładować się odwagą
A co, kiedy decydujemy się powiedzieć "dość"? Decyzję o zakończeniu związku Alina Adamowicz określiła jako "jedną z najtrudniejszych w życiu. Kobiety, które decydują się na przerwanie toksycznej relacji to zwykle te, które są nieco starsze, mają większą świadomość, odbyły konsultacje, miały okazję utwierdzić się w decyzji, że nie chcą dłużej trwać w przemocowej relacji.
- W gabinecie psychologa często budujemy strategię wsparcia. Jak ta osoba ma się wzmocnić, by poradzić sobie w trakcie rozstania. Bo do tego kroku potrzebna jest ogromna odwaga
- mówiła.
O podcaście "Zdanowicz pomiędzy wersami"
Podcast wideo "Zdanowicz pomiędzy wersami". To autentyczne historie ludzi, którzy swoją postawą, wiedzą oraz doświadczeniem, inspirują i zachęcają do działania. Wybierając tematy rozmów prowadząca, Katarzyna Zdanowicz koncentruje się na kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego, dobrostanu, równowagi emocjonalnej czy samorozwoju. To zagadnienia niezwykle istotne, na których zgłębienie niejednokrotnie brakuje jednak czasu w codziennym życiu.
Nowe odcinki podcastu wideo "Zdanowicz pomiędzy wersami" można oglądać w serwisie Kobieta Interia w każdy czwartek.