Ambuluwawa Tower: niebezpieczna atrakcja, która przyprawia o dreszcze

48-metrowa wieża rodem z onirycznych wizji Tima Burtona, na której szczyt prowadzą strome schody, zwężające się z każdym stopniem. Na samej górze, ponad kilometr nad poziomem morza, ludzie tłoczą się na niewielkiej platformie. Ambuluwawa Tower na Sri Lance to atrakcja, która przyprawia o zawrót głowy od samego patrzenia!

Nie wszyscy dają radę, by wejść na dziwaczną wieżę
Nie wszyscy dają radę, by wejść na dziwaczną wieżę123RF/PICSEL

  • Wieloreligijny kompleks Ambuluwawa Tower to pierwszy tego typu obiekt wybudowany na egzotycznej Sri Lance. Ideą obiektu, zlokalizowanego w okolicy miasta Gampola, było stworzenie przestrzeni dedykowanej kilku religiom
  • Jej centralnym punktem jest wieża rodem z baśniowych opowieści. Jej styl łączy w sobie cechy charakterystyczne dla buddyjskiej stupy, hinduistycznego mandiru, muzułmańskiego meczetu oraz chrześcijańskiego kościoła
  • Ale żądni wrażeń i widoków turyści nie przyjeżdżają tu po to, by podziwiać architektoniczne ciekawostki, a doświadczyć prawie dosłownie spaceru w chmurach, który mocno przyspiesza bicie serca

Ambuluwawa Tower: dlaczego przyciąga takie tłumy?

Obiekt widokowy o wysokości 48 metrów nie brzmi jak coś bardzo imponującego w porównaniu z najwyższymi budynkami i wieżami świata. Ale dzięki swojemu specyficznemu położeniu, a także konstrukcji Ambuluwawa Tower to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc, z którego podziwiać można zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Konstrukcja robi niezapomniane wrażenie
Konstrukcja robi niezapomniane wrażenie123RF/PICSEL

Wieża położona jest na szczycie wzgórza o tej samej nazwie. Sama podróż na nie jest już nie lada wyzwaniem - jak relacjonują autorzy jednego z blogów podróżniczych, Pazook Travel Journal, niewielki wypożyczony skuter ledwo dał radę dowieźć dwójkę dorosłych ludzi na miejsce.

Ambuluwawa otoczona jest ze wszystkich stron przez malownicze wzniesienia, pokryte lasami deszczowymi. Od wschodu pod niebo pnie się najwyższy szczyt Sri Lanki i prawdziwy łamacz językowy, Pidurutalagal, na zachodzie widać Bathalegala, czyli Biblijną Skałę, na południu Sri Pada, inaczej Adamowy Szczyt, a od północy Gampolę okalają góry Knuckles (w wolnym tłumaczeniu Kłykciowe).

Widok z Ambuluwawa Tower jest niesamowity
Widok z Ambuluwawa Tower jest niesamowity123RF/PICSEL

Ambuluwawa Tower: niebezpieczna atrakcja

Oprócz niesamowitych widoków, odwiedzających na Ambuluwawa przyciąga coś jeszcze. Wąskie, niebezpieczne na pierwszy rzut oka schody, które zwężają się z każdym stopniem. Im wyżej, tym mniej miejsca.  Barierka chroniąca przed upadkiem nie jest specjalnie wysoka. Na samym szczycie zaś jest tak mało miejsca, że turyści stoją czasem ściśnięci, starając się nie spaść.

"Coś dla amatorów przygody! Ambuluwawa Tower w Gampola. Znajduje się na terenie pierwszego wieloreligijnego kompleksu na Sri Lance. Wieża wznosi się na wysokość prawie 48 m, a na jej szczyt można dotrzeć zakręconymi schodami, ale im wyżej, tym węższa droga. A na górze czeka widok na całą okolicę" - tak o wieży pisała w 2022 r. w swoim poście na Instagramie Martyna Wojciechowska, która przybliżyła niecodzienną atrakcję Polakom. W odpowiedzi jedna z internautek odpisała: "U mnie zawał serca murowany po wejściu na 1/4 wysokości tej wieży".

Ambuluwawa to trakcja dla turystów o mocnych nerwach
Ambuluwawa to trakcja dla turystów o mocnych nerwach123RF/PICSEL

Ale to, co przeraża jednych, dla innych jest argumentem numer jeden za tym, aby wdrapać się na szczyt. Nie wszyscy jednak dają radę. Część osób dociera do połowy, a nawet niżej i rezygnuje z dalszej wspinaczki.

Ambuluwawa Tower: jak tam dojechać

Wieża Ambuluwawa znajduje się na Sri Lance
Wieża Ambuluwawa znajduje się na Sri Lance123RF/PICSEL

Wieża Ambuluwawa znajduje się na Sri Lance, państwie położonym na wyspie Cejlon na Oceanie Indyjskim, na południe od Indii. Obiekt jest częścią kompleksu leżącego w granicach miejscowości Gampola, 25 kilometrów od stolicy Prowincji Centralnej, miasta Kandy.

Najłatwiejszą i najczęściej obieraną przez zwiedzających trasą jest właśnie droga bezpośrednio z Kandy. Przebycie 25 kilometrów po trudnym, górzystym terenie samochodem lub skuterem może zająć nawet godzinę.

„Na zdrowie: Banany. Kaloryczne ale bardzo zdrowe Interia.tv

Do Gampoli można także dotrzeć pociągiem. Z dworca na szczyt góry kursują autobusy. Wiele osób decyduje się także na podróż popularnym w tamtym regionie świata środkiem lokomocji, tuk tukiem. Kurs na górę z dworca to koszt około 1000 rupii lankijskich (12 złotych). Można także spróbować podejść pod górę i wjechać na jej szczyt - za przejażdżkę tuk tukiem zapłacimy kierowcy około 500 rupii lankijskich (około 6 złotych).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas