Bez tej karty lepiej nie wybieraj się na wakacje. Możesz słono zapłacić

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, to unijny dokument, dzięki któremu mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Warto ją wyrobić, planując zagraniczne wakacje, aby uniknąć stresu związanego z dodatkowymi koszami. Gdzie wyrobić kartę EKUZ i ile to kosztuje? Do czego uprawnia karta EKUZ za granicą? Wyjaśniamy.

Karta EKUZ to dokument, który potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych. Dlaczego warto ją mieć?
Karta EKUZ to dokument, który potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych. Dlaczego warto ją mieć?Anna Golaszewska/East NewsEast News

Co to jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do bezpłatnego skorzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Polscy obywatele posiadający kartę EKUZ mogą korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego państwa, a koszt wizyty u lekarza pokrywa w takiej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia.

Karta honorowana jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. EKUZ obowiązuje również na terytoriach zamorskich takich, jak Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska (we Francji), Azory i Madera (w Portugalii) oraz Majorka i Wyspy Kanaryjskie (w Hiszpanii).

Kartę EKUZ może otrzymać każda osoba, która jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Chodzi o osoby ubezpieczone oraz mające prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można uzyskać, składając odpowiedni wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale,
  • wysłać dokumenty pocztą tradycyjną,
  • wysłać e-mail (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ),
  • złożyć wniosek online za pomocą ePUAP lub za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Składając wniosek osobiście w oddziale NFZ możemy być pewni, że otrzymamy kartę EKUZ od ręki. W pozostałych przypadkach trwa to od kilku do kilkunastu dni. Jeszcze dłużej w okresie wakacyjnym, kiedy wniosków może być więcej.

Wzór wniosku o wydanie karty EKUZ prezentujemy poniżej:

Jak złożyć wniosek online o kartę EKUZ? Wystarczy wysłać skan wniosku na adres e-mail: ekuz@nz.gov.pl, bądź skorzystać z platformy internetowej ePUAP. Wówczas konieczne jest założenie profilu zaufanego. Tam też pojawi się informacja o wygenerowaniu karty, bądź o odrzuceniu wniosku.

Karta EKUZ to gwarancja bezpiecznych wakacji
Karta EKUZ to gwarancja bezpiecznych wakacji123RF/PICSEL

Ile kosztuje karta EKUZ?

Karta EKUZ jest całkowicie darmowa. Trzeba pamiętać, że jeśli wybieramy się na rodzinne wakacje, to każdy członek powinien mieć własny dokument - dzieci także. Co więcej, karta EKUZ będzie ważna tylko w przypadku posiadania przez nas ważnego dowodu osobistego.

Do czego uprawnia karta EKUZ za granicą?

Karta EKUZ zapewnia dostęp do leczenia według takich samych zasad, z jakich korzystają obywatele danego kraju. W większości przypadków dotyczy to nagłego zachorowania, wypadków drogowych, urazów, udaru, złamanej nogi, czy też opieki medycznej związanej z przewlekłą lub już rozpoznaną chorobą, a także ciążą i porodem. Dokument nie upoważnia jednak do zwrotu kosztów w instytucjach prywatnej służby zdrowia. W takiej sytuacji to pacjent pokrywa wydatki związane z leczeniem.

Trzeba pamiętać, że karta EKUZ nie zawsze oznacza zero kosztów za opiekę medyczną. W wielu krajach Europy pacjenci muszą dopłacać do podstawowych usług medycznych. Może zdarzyć się też tak, że mimo posiadania karty EKUZ za leczenie będziemy musieli zapłacić sami, a potem trzeba będzie złożyć wniosek o refundację.

Należy wiedzieć, że świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych oraz kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem.

Zobacz także:

Jan Holoubek. O kosmicznym porozumieniu z ojcem, miłości do aktorów i serialu "Rojst Millenium"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas