Ceny w Chorwacji 2024: Tyle pieniędzy wydasz w tydzień. Tanio już było

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Chorwacja jest chętnie wybierana przez polskich turystów. Długie wybrzeże, atrakcyjne zabytki i gwarancja dobrej pogody przyciągają urlopowiczów jak magnes. Minęły już jednak czasy, kiedy był to stosunkowo tani dla nas kraj. Jakie są aktualne ceny w Chorwacji? Ile kosztuje jedzenie, a ile nocleg i lokalny transport? W sezonie wszystko drożeje.

Ceny w Chorwacji 2024
Ceny w Chorwacji 2024123RF/PICSEL

Ceny w Chorwacji: Porównanie z Turcją i Grecją

Ceny w Chorwacji zawsze uważaliśmy za dość niskie jak na polskie kieszenie. Od jakiegoś czasu zaczęło się to jednak zmieniać. Po pierwsze: Chorwaci zaczęli doceniać zyski, jakie może przynieść turystyka. Poprawiła się jakość hoteli czy pensjonatów, ale ich ceny wzrosły. Wprowadzenie 1 stycznia 2023 roku euro, nie spowodowało drastycznego wzrostu cen, ale 25 proc. towarów jednak podrożało. Wszystko to sprawia, że ceny w Chorwacji wyrównały się z cenami europejskimi. Ten kraj przestał już być "opcją ekonomiczną", ale wciąż jeszcze nas na niego stać. Zwłaszcza że na Bałkany z Polski można dojechać samochodem.  Dla porównania: w Turcji, która również jest popularną destynacją Polaków, ceny w sklepach są niemal o połowę niższe niż w Chorwacji. Nie dojedziemy tam jednak autem, a więc trzeba do kosztów doliczyć cenę przelotu i transferu z lotniska, co przy kilku osobach jest pokaźnym wydatkiem. Same loty do Budrum w sezonie to koszt około 2000 zł na osobę, czyli ok. 8000 zł na czteroosobową rodzinę, podczas gdy ta sama rodzina za przejazd z Polski do Chorwacji zapłaci około 1200 złotych, wliczając w to winiety i wjazdy na autostrady.

Z kolei w Grecji, którą również uważamy za dość tanią, ceny są minimalnie niższe od chorwackich, a warzywa i sery są tam o wiele tańsze. Znów jednak, jadąc do Grecji, wybieramy zazwyczaj transport samolotowy, bo popularne miejscowości wypoczynkowe znajdują się na wyspach. Ceny lotów w sezonie są zwykle wysokie. Warto też zwrócić uwagę na to, że towary na wyspach są zawsze nieco droższe niż na stałym lądzie, ze względu na trudności z transportem.

Ile kosztuje obiad w Chorwacji? Tyle wydasz w restauracji

Podczas pobytu w Chorwacji chcemy spróbować lokalnych przysmaków. Poza niektórzy nie chcą sobie zawracać głowy gotowaniem w czasie wakacji, chętnie więc zaglądają do miejscowych knajpek. Ile kosztuje obiad czy lunch w Chorwacji? Standardowy obiad w chorwackiej restauracji średniej klasy: około 10-20 euro za osobę. A oto ceny poszczególnych dań:

  • pizza: 8 - 15 euro;  
  • spaghetti: 9 - 17 euro; 
  • burger z frytkami: 10 - 15 euro; 
  • cevarpi: 7 - 9 euro; 
  • zupa pomidorowa: 3,5 euro; 
  • ryba z grilla: 6 - 8 euro za 100g; 
  • piwo w restauracji: 3 - 4 euro 
  • kawa: 3 euro; 
  • gałka lodów: 2 - 3 euro. 

Ceny w chorwackich restauracjach są nieco wyższe niż te, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce. Jednak i u nas w popularnych miejscowościach wypoczynkowych w knajpkach, kafejkach czy smażalniach zapłacimy więcej niż w pozostałych częściach kraju. Świadczyć mogą o tym często prezentowane przez wypoczywających nad Bałtykiem czy w Zakopanem "paragony grozy".

W koszty urlopu w Chorwacji trzeba wliczyć ceny zwiedzania zabytków
W koszty urlopu w Chorwacji trzeba wliczyć ceny zwiedzania zabytków123RF/PICSEL

Ceny jedzenia w chorwackich sklepach

Planując ekonomiczny wyjazd do Chorwacji, liczymy na to, że samodzielne przygotowywanie posiłków obniży nieco koszty. Z pewnością będzie taniej niż w restauracjach, ale o ile? Ceny w chorwackich sklepach są nieco wyższe niż w polskich, poniżej orientacyjne kwoty:  

  • chleb (500g): 1-2 euro; 
  • mleko (1 litr): 1-1.5 euro; 
  • jajka (12 sztuk): 2-3 euro; 
  • ser żółty (1 kg): 8-12 euro; 
  • kurczak (1 kg): 5-7 euro;
  • jabłka (1 kg): 1.5-2.5 euro; 
  • ziemniaki (1 kg): 1-2 euro. 

W Chorwacji jest kilka popularnych sieci marketów obecnych we wszystkich większych miastach: Kaufland, Lidl, Spar, Konzum czy Plodine. Najtańszy ze wszystkich marketów jest Lidl, ale warto polować na okazje i promocje. W sklepach Konzum znajdziemy więcej produktów lokalnych i tradycyjnych.

Ile trzeba wziąć pieniędzy na tygodniowy pobyt w Chorwacji?

Wakacje to nie tylko dojazd, zakwaterowanie i jedzenie. To również zwiedzanie, korzystanie z komunikacji czy parkingów. Pokusiliśmy się o szacunkowe wyliczenia tygodniowego kosztu pobytu na osobę, przy założeniu stołowania się w restauracjach:  

  • noclegi: 50-100 euro za noc w hotelu średniej klasy, co daje 350-700 euro za tydzień. 
  • wyżywienie: śniadanie i kolacja w restauracji: 20-40 euro dziennie, obiad w restauracji: 10-20 euro. Łącznie 30-60 euro dziennie, co daje 210-420 euro za tydzień. 
  • transport lokalny: około 50-100 euro za tydzień. 
  • atrakcje turystyczne i inne wydatki: około 100-200 euro za tydzień. 

Całkowity budżet tygodniowego pobytu w Chorwacji z wyżywieniem w restauracjach to około 710-1420 euro na osobę. Dużo zależy tu od standardu zakwaterowania, wyżywienia i planowanych atrakcji. W wersji bardziej oszczędnej można robić zakupy samodzielnie i przygotowywać posiłki. Wtedy koszty rozłożą się mniej więcej tak:

  • noclegi: 50-100 euro za noc, czyli 350 - 700 euro na tydzień; 
  • koszty żywności: 15 - 25 euro dziennie, 105 - 175 euro za tydzień;  
  • transport lokalny: około 50-100 euro za tydzień. 
  • Atrakcje turystyczne i inne wydatki: około 100-200 euro za tydzień. 

W sumie tygodniowy koszt pobytu w Chorwacji z własnym wyżywieniem to około 605 - 1175 euro na osobę. W obu przypadkach dochodzi do tego transport z Polski, czyli około 205 euro w przypadku samochodu i co najmniej 120 euro za samolot w obie strony. Jadąc większą grupą, te koszty można jednak obniżyć. W samochodzie zmieści się 4 - 5 osób, czyli przeciętna polska rodzina. Bilety wstępu dla dzieci są tańsze, koszty wyżywienia rozłożone na większą grupę również są relatywnie niższe.

Aby wydać mniej pieniędzy podczas wakacji w Chorwacji, warto trzymać się kilku zasad. Rób zakupy w miejscach oddalonych od centrum i od dzielnic turystycznych, najdrożej jest zawsze w okolicach największych atrakcji. To samo dotyczy wyboru kawiarni czy restauracji. Chorwaci uwielbiają pić kawę poza domem i w dzielnicach mniej turystycznych kawa kosztuje 1,5 euro, a nie 3 euro. Korzystaj z promocji oferowanych przez markety i poszukaj noclegu z bezpłatnym miejscem do parkowania. Te praktyki pozwolą obniżyć nieco koszty pobytu w Chorwacji.

Czytaj też:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.103: Tomasz SchuchardtINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas