Chcesz zamieszkać za granicą? Pomyśl o Tajwanie, zapomnij o Kuwejcie
Ranking Expat Insider 2021, opublikowany przez InterNations, opiera się na ankietach od ponad 12 tys. respondentów i jest jednym z najbardziej obszernych badań na świecie dotyczących stylu życia ekspatów. Badanie obejmuje zadowolenie z jakości życia, łatwości osiedlenia się, życia zawodowego oraz kosztów utrzymania. Na szczycie zestawienia znalazły się Tajwan, Meksyk i Kostaryka. Wśród 59 krajów wskazanych w rankingu Polska znalazła się na 43. miejscu. Kuwejt zamyka stawkę.
Respondenci wskazujący na Tajwan podkreślają zadowolenie ze stylu życia oraz jakość opieki zdrowotnej. I choć według wskaźników nie jest to kraj łatwy do osiedlenia się - w tej kategorii zajął 13. miejsce, osoby przybywające do Tajwanu podkreślają jego przyjazność. 62 proc. respondentów przyznało, że z łatwością nawiązało tam nowe przyjaźnie, a ludność Tajwanu uznają za niezwykle przyjazną obcokrajowcom - taką opinię wyraziło aż 96 proc. badanych.
Drugie miejsce zajął Meksyk, który jest oceniany jako najlepszy kraj w kategorii łatwości osiedlania się - na co wskazało 85 proc. respondentów. 78 proc. osób, które zdecydowały się na przeprowadzkę do Meksyku twierdzi, że łatwo jest tam poznać przyjaciół, których cechuje ogromna życzliwość. Meksyk wypada dobrze również w indeksie dotyczącym kosztów utrzymania. W tej kategorii zajął 4. miejsce. Nieco gorzej wypada natomiast w kategoriach "jakość życia", zajmuje dopiero 31. miejsce. 27 proc. ankietowanych uskarża się m.in. na infrastrukturę wodno-sanitarną. Wiele do życzenia pozostawia również kwestia związana z bezpieczeństwem.
Na podium rankingu Expat Insider 2021 znalazła się również Kostaryka, plasując się na trzeciej pozycji zestawienia. Co chwalą sobie przyjezdni? Przede wszystkim łatwość osiedlenia się, przyjazne nastawienie mieszkańców - 82 proc. ankietowanych przyznaje, że łatwo wtopić się w lokalną kulturę, a 80 proc. badanych zapewnia, że na Kostaryce czują się, jak u siebie w domu. Niewątpliwym atutem są również sprzyjające koszty utrzymania. Kostaryka wypada również dobrze w indeksie "jakości Życia" - pod tym względem zajmuje 14. miejsce, i drugie miejsce, tuż za Meksykiem, pod względem zadowolenia z życia. Przybywający do Kostaryki cenią sobie środowisko naturalne i jakość powietrza. Niestety tak dobrymi wynikami Kostaryka nie może się poszczycić jeśli chodzi o transport publiczny, pod tym względem zajmuje 52. miejsce.
W pierwszej 10 znalazły się również: Malezja, Portugalia, Nowa Zelandia, Australia, Ekwador, Kanada i Wietnam. Polska znalazła się na 43. miejscu zestawienia, wyprzedzając Chile, Wielką Brytanię, Hongkong, Koreę Południową, Węgry, Szwecję.
Ranking zamykają Egipt, który uplasował się na 55. pozycji, Rosja, Republika Południowej Afryki, Włochy i Kuwejt, który od ośmiu lat zajmuje najniższą pozycję zestawienia, w tym roku ponownie zamyka ranking na 59. miejscu.
***
Zobacz również: