Co można zabrać do samolotu? Niezbędnik pokładowy
Od 1 lipca wystartowały loty międzynarodowe. Po tak długiej przerwie od latania warto sobie przypomnieć lub dowiedzieć się, co można ze sobą zabrać na pokład samolotu. Dzięki temu unikniemy stresu i kłopotów podczas lotniskowej kontroli, a podróż przebiegnie bez zakłóceń.
Niezbędne dokumenty
Najważniejszą i najpotrzebniejszą rzeczą podczas lotu są podstawowe dokumenty: paszport lub dowód osobisty i bilet lotniczym w formie elektronicznej lub papierowej. Bez tego ani rusz!
Rozmiar ma znaczenie
Wybierając się na wakacyjny wyjazd, zwłaszcza w przypadku podróży tanimi liniami lotniczymi, często decydujemy się na zabranie jedynie bagażu podręcznego. Jednak przy zakupie biletu warto zwrócić uwagę, jaki rozmiar walizki kabinowej jest dozwolony. Niestety, te ograniczenia w zależności od linii lotniczej, jaką wybieramy będą się różnić. Warto też pamiętać, że przy mierzeniu wielkości bagażu podręcznego, musimy wliczyć również kółka, rączki i uchwyty. Jakie zasady i rozmiary bagaży obowiązują w najpopularniejszych, nie tylko tanich, liniach lotniczych?
Linie lotnicze Ryanair:
- Bezpłatny bagaż, który przysługuje nam w cenie biletu powinien zmieścić się pod siedzeniem przed tobą i mieć wymiary maksymalnie 40 x 20 x 25 cm.
- Jeśli wybierzemy opcje z tzw. pierwszeństwem wejścia na pokład, wraz z zakupionym biletem przysługują nam dwa bagaże podręczne: mały bagaż osobisty oraz większy bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 20 cm i ograniczeniu wagowym max. 10 kg. Za taką opcje trzeba jednak czasami słono dopłacić
Linie lotnicze Wizz Air:
- Tu podobnie jak w przypadku linii Ryanair, w cenie biletu na pokład możemy wnieść mały bagaż, który zmieści się pod siedzeniem. Jego wymiary są jednak trochę większe: 40 x 30 x 20 cm i nie ma ograniczenia wagowego.
- Opcja z większym bagażem podręcznym, za którą trzeba dopłacić, tzw. Wizz Priority, oferuje możliwość wniesienia dwóch bagaży: jednego małego oraz większej walizki o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Bagaże mogą ważyć do 10 kg każdy.
Linie lotnicze easyJet:
Na pokład można wnieść bagaż nieprzekraczający wymiarów 56 x 45 x 25 cm, tak więc linia bezpłatnie i bez ograniczenia wagowego zezwala na zabranie ze sobą małej, podręcznej walizki.
Polskie Linie Lotnice LOT:
Ograniczenie wagowe oraz wymiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od klasy. Wszędzie obowiązuje jednak zasada, że bagaż musi się zmieścić pod poprzedzającym fotelem lub w górnej półce na pokładzie. Maksymalne wymiary bagażu kabinowego to: 55 x 40 x 23 cm.
- LOT Economy Saver, LOT Economy Class i LOT Premium Economy (loty międzynarodowe)- 1 sztuka bagażu na pasażera, ograniczenie wagowe do 8 kg
- LOT Premium Economy ( loty międzykontynentalne) - 2 sztuki bagażu, w sumie do 12 kg ( 1 sztuka max. 8kg)
- LOT Buisness Class - 2 sztuki bagażu, każda do 9 kg.
Dodatkowo jako bagaż podręczny każdy pasażer może zabrać ze sobą małą torbę o wymiarach do 40 x 35 x 12 cm i wadze max. 2 kg.
Linie Lotnicze Lutfhansa:
Na pokład można zabrać jedną lub dwie sztuki bagażu - w przypadku podróży w Klasie Biznes lub Pierwszej. Jeden bagaż nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wymiary, których nie możemy przekroczyć w przypadku walizek to 55 x 40 x 23 cm, a w przypadku składanych toreb na odzież 57 x 54 x 15 cm.
Podręczna kosmetyczka
Kosmetyczka w bagażu podręcznym podlega szczególnym wytycznym i ograniczeniom. Przede wszystkim do całego bagażu podręcznego możemy spakować maksymalnie 1 litr płynów. Dodatkowo muszą być one zapakowane w pojemniki do 100 ml. Obostrzenie to dotyczy m.in. szamponu, balsamu, olejków, płynu do płukania ust, kremów , dezodorantów itp.
Ważne jest też to, aby kosmetyczka lub torba na kosmetyki miała wymiary nie większe niż 20x20 cm i była przezroczysta, ponieważ podczas lotniskowej kontroli musimy wyjąć ją z bagażu podręcznego i poddać kontroli strażnika granicznego.
Do naszej kosmetyczki możemy zabrać jednorazowe maszynki do golenia z ostrzami zamkniętymi w osłonce i obcinaczki do skórek i paznokci.
A co z lekami?
Oczywiście w bagażu podręcznym mogą znajdować się leki, również te płynne, oraz akcesoria medyczne, które mogą być nam potrzebne w czasie podróży. Podczas kontroli bezpieczeństwa musimy poinformować o tym, że je przewozimy.
W niektórych przypadkach, pracownik kontroli bezpieczeństwa, może poprosić nas o potwierdzenie autentyczności lekarstwa, zwłaszcza gdy przewozimy leki na receptę, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację. Wszystkie lekarstwa należy umieścić w osobnej, najlepiej przezroczystej torbie.
Generalnie leki płynne nie podlegają ograniczeniom ilościowym i objętościowym. Ciekawostką jest, że krople do oczu traktowane są jako niezbędny lek i mogą być przewożone w objętości większej niż 100 ml (należy jednak zgłosić to podczas kontroli bezpieczeństwa).
Pamiętajmy, że zabronione jest także posiadanie zapałek, farb w areozolu, pojemników z gazem, narzędzi, nożyczek, scyzoryków, łyżew, namiotu, prawdziwej broni, a nawet jej replik.
Jedzenie i picie
Na pokład samolotu możemy zabrać jedynie napoje kupione po odprawie w strefie bezcłowej, z wyjątkiem pokarmów i napojów dla małych dzieci (do 23 miesiąca życia).
Jeśli chodzi o jedzenie restrykcje często zależą od kraju i czasami bywa tak, że zaskoczeni dowiadujemy się o nich dopiero na lotnisku. Na liście "produktów zakazanych" w niektórych krajach mogą znaleźć się np. mięso, nabiał, a czasem nawet owoce i warzywa. Dlatego jeśli mamy zamiar przewozić produkty spożywcze, które nie zostały zakupione w strefie odlotów, w bagażu podręcznym, warto wcześniej zapoznać się z takimi przepisami.
Niezbędna elektronika
Przed lotem dobrze będzie zaopatrzyć się w przydatne sprzęty. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście smartfon, który podobnie jak laptopy i tablety, przez cały lot musi działać w trybie samolotowym. Doskonałym dodatkiem są również słuchawki.
Do bagażu podręcznego warto spakować aparat fotograficzny i to nie tylko ze względu na to, że chcemy robić zdjęcia w przestworzach, ale przede wszystkim po to, aby uniknąć uszkodzenia.
Podobnie dobrze jest postąpić z laptopem czy tabletem. Podczas lotu warto też zaopatrzyć się w powerbank, zwłaszcza kiedy mamy dzieci, które spędzają dużo czasu grając w gry, albo oglądając bajki. Trzeba też być przygotowanym, że podczas kontroli bezpieczeństwa zostaniemy poproszeni o wyjęcie wszelkich sprzętów elektronicznych z bagażu.
Pamiętajmy jednak, że powerbank możemy przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym! Przy czym przewiezienie więcej niż jednego takiego urządzenia może już być problematyczne. Warto to zgłosić wcześniej w linii lotniczej lub na lotnisku. Umieszczenie go w bagażu rejestrowanym grozi wybuchem pożaru!
Książka lub czytnik ebooków
Są to zdecydowanie najlepsze formy rozrywki podczas lotu samolotem. Dobra książka potrafi tak bardzo nas wciągnąć, że lot minie w mgnieniu oka.
Jeśli jednak zapomnimy zabrać czegoś do czytania, zwróćmy uwagę na samolotowe gazetki, znajdujące się w kieszeni fotela. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na interesujący tekst podróżniczy.
Wygoda to podstawa
Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, warto pamiętać o kilku rzeczach, które mogą być bardzo przydatne podczas lotu. Przede wszystkim jest to poduszka, koc lub chustka, które zwłaszcza podczas nocnego lotu mogą "uratować nam życie".
Niektórzy lubią uciąć sobie również krótką drzemkę podczas lotu za dnia, dlatego przydać mogą się opaska na oczy i stopery do uszu.
Wygodne ubranie sprawi, że podróż będzie komfortowa.
Gabriela Woronkow
#POMAGAMINTERIA
Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>