Reklama

Reklama

Co można zabrać do samolotu? Niezbędnik pokładowy

Od 1 lipca wystartowały loty międzynarodowe. Po tak długiej przerwie od latania warto sobie przypomnieć lub dowiedzieć się, co można ze sobą zabrać na pokład samolotu. Dzięki temu unikniemy stresu i kłopotów podczas lotniskowej kontroli, a podróż przebiegnie bez zakłóceń.

Niezbędne dokumenty

Najważniejszą i najpotrzebniejszą rzeczą podczas lotu są podstawowe dokumenty: paszport lub dowód osobisty i bilet lotniczym w formie elektronicznej lub papierowej. Bez tego ani rusz!

Rozmiar ma znaczenie

Reklama

Wybierając się na wakacyjny wyjazd, zwłaszcza w przypadku podróży tanimi liniami lotniczymi,  często decydujemy się na zabranie jedynie bagażu podręcznego. Jednak przy zakupie biletu warto zwrócić uwagę, jaki rozmiar walizki kabinowej jest dozwolony. Niestety, te ograniczenia w zależności od linii lotniczej, jaką wybieramy będą się różnić. Warto też pamiętać, że przy mierzeniu wielkości bagażu podręcznego, musimy wliczyć również kółka, rączki i uchwyty. Jakie zasady i rozmiary bagaży obowiązują w najpopularniejszych, nie tylko tanich, liniach lotniczych?

Linie lotnicze Ryanair:

- Bezpłatny bagaż, który przysługuje nam w cenie biletu powinien zmieścić się pod siedzeniem przed tobą i mieć wymiary maksymalnie 40 x 20 x 25 cm.

- Jeśli wybierzemy opcje z tzw. pierwszeństwem wejścia na pokład, wraz z zakupionym biletem przysługują nam dwa bagaże podręczne: mały bagaż osobisty oraz większy bagaż podręczny  o wymiarach 55 x 40 x 20 cm i ograniczeniu wagowym max. 10 kg. Za taką opcje trzeba jednak czasami słono dopłacić

Linie lotnicze Wizz Air:

- Tu podobnie jak w przypadku linii Ryanair, w cenie biletu na pokład możemy wnieść mały bagaż, który zmieści się pod siedzeniem. Jego wymiary są jednak trochę większe: 40 x 30 x 20 cm i nie ma ograniczenia wagowego.

- Opcja z większym bagażem podręcznym,  za którą trzeba dopłacić, tzw. Wizz Priority, oferuje możliwość wniesienia dwóch bagaży: jednego małego oraz większej walizki o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Bagaże mogą ważyć do 10 kg każdy.

Linie lotnicze easyJet:

Na pokład można wnieść bagaż nieprzekraczający wymiarów 56 x 45 x 25 cm, tak więc linia bezpłatnie i bez ograniczenia wagowego zezwala na zabranie ze sobą małej, podręcznej walizki.

Polskie Linie Lotnice LOT:

Ograniczenie wagowe oraz wymiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od klasy. Wszędzie obowiązuje jednak zasada, że bagaż musi się zmieścić pod poprzedzającym fotelem lub w górnej półce na pokładzie. Maksymalne wymiary bagażu kabinowego to: 55 x 40 x 23 cm.

- LOT Economy Saver, LOT Economy Class i LOT Premium Economy (loty międzynarodowe)- 1 sztuka bagażu na pasażera, ograniczenie wagowe do 8 kg

- LOT Premium Economy ( loty międzykontynentalne) - 2 sztuki bagażu, w sumie do 12 kg ( 1 sztuka max. 8kg)

- LOT Buisness Class - 2 sztuki bagażu, każda do 9 kg.

Dodatkowo jako bagaż podręczny każdy pasażer może zabrać ze sobą małą torbę o wymiarach do 40 x 35 x 12 cm i wadze max. 2 kg.

Linie Lotnicze Lutfhansa:

Na pokład można zabrać jedną lub dwie sztuki bagażu - w przypadku podróży w Klasie Biznes lub Pierwszej. Jeden bagaż nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wymiary, których nie możemy przekroczyć w przypadku walizek to 55 x 40 x 23 cm, a w przypadku składanych toreb na odzież 57 x 54 x 15 cm.

Dowiedz się więcej na temat: samolot | bagaż | bagaż podręczny | loty | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje