Drezno i Kraina Łaby - największe atrakcje

Od kilku tygodni znów możliwy jest ruch turystyczny między Polską a Saksonią. Drezno leży ledwie 100 km od polskiej granicy: od Wrocławia prowadzi tam bezpośrednia autostrada, a dojazd pociągiem zajmie nie więcej niż cztery godziny. Jakie atrakcje czekają na turystów w Dreźnie i Krainie Łaby? Odpowiedź znajdziecie, przeglądając naszą galerię!

article cover

Drezno i Kraina Łaby - największe atrakcje

Panometer Dresden  Niezwykła wystawa zaaranżowana w dawnym zbiorniku gazu, zbudowanym na planie koła. Wewnątrz budynku można podziwiać panoramiczne zdjęcia Yadegara Asisi’ego. Na prawie 30-metrowych fotografiach przedstawiono historię Drezna – jedna z wystaw opowiada o mieście z czasów barokowej świetności (1765), druga pokazuje je w 1945 roku.
Lato 2020 w Dreźnie 

18 lipca startuje projekt „Drezdeńskie Wyspy Kultury 2020“ (Dresdner Kulturinseln 2020). W każdym tygodniu od czwartku do soboty, do 5 września, na dwunastu „wyspach“, czyli małych scenach, rozmieszczonych w  całym śródmieściu, będą występować lokalni artyści różnych sztuk. Wyspy połączone będą, każdorazowo po sześć z nich, w dwie trasy: Trasę Kultury i Trasę Shoppingową. Na Trasie Kultury wyspy znajdować się będą w pobliżu znaczących instytucji kulturalnych, a na Trasie Shoppingowej w pobliżu atrakcyjnych punktów handlowych.  

Dla turystów i mieszkańców przygotowano także wieczorne seanse filmowe open air w centrum miasta „Noce Filmowe nad Łabą” (Filmnächte am Elbufer), gdzie widzowie dodatkowo do filmu podziwiać mogą rozpościerającą się za ekranem panoramę oświetlonej starówki. W tym roku dodatkową atrakcją Nocy Filmowych będą koncerty muzyków znamienitej orkiestry Filharmonii Drezdeńskiej (Dresdner Philharmonie).
Miśnia 

Słynąca z porcelany Miśnia jest uroczym miasteczkiem, nad którym góruje Wzgórze Zamkowe z późnogotyckim Zamkiem Albrechtsburg, w którym znajdują się malowidła ścienne z XIX-wieku  i zbudowaną z kamienia Katedrą św. Jana i św. Donatana. Znajdujące się tutaj muzeum "MEISSEN Art" zgromadziło imponującą kolekcję "białego złota", wprowadzonego do Europy przez naukowców pracujących pod auspicjami Augusta Mocnego. Najstarsze egzemplarze pochodzą z 1710 roku, a zbiory uporządkowane są chronologicznie.
Winnice 

Saksoński Szlak Wina liczy aż 60 km, co dla turysty (oprócz sielankowych widoków) oznacza możliwość skosztowania wybornych, przede wszystkim białych, trunków od lokalnych winiarzy. Wielu z nich przy swoich winnicach zaaranżowało przytulne knajpki: z winnicy Klausa Zimmerlinga i jego żony - artystki Małgorzaty Chodakowskiej widać, majaczące w oddali, Góry Połabskie („Szwajcarska Saksonia”), a Karl Friedrich Aust zbudował dla swoich gości romantyczną altanę. 

Do Radebeul warto przyjechać w ostatni weekend sierpnia - wtedy to ponad 25 gospodarstw zaprasza do zwiedzania piwnic, na wędrówki po winnicach oraz degustacje.
+10
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas