Dziwidło oraz rośliny pamiętające czasy dinozaurów. Nowy obiekt we Wrocławiu przyciągnie turystów

Wrocławianie oraz turyści już za trzy lata otrzymają w mieście nową atrakcję. Chodzi o budowę nowej palmiarni, która zastąpi tę zamkniętą w 2007 r., a następnie rozebraną. Jak zapowiada dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, w nowym obiekcie będą eksponowane "potężne sagowce, które pamiętają czasy dinozaurów" oraz nowy nabytek i bardzo oryginalny okaz.

Wrocławski Ogród Botaniczny czeka rozbudowa. Nowy obiekt powstanie w 2027 r.
Wrocławski Ogród Botaniczny czeka rozbudowa. Nowy obiekt powstanie w 2027 r.123RF/PICSEL

Ogród Botaniczny we Wrocławiu doczeka się nowej palmiarni

"Dziś pojawiła się historyczna szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, wzorowanego na tym historycznym, który przez kolejne pokolenia służyć będzie naukowcom i oczywiście turystom oraz mieszkańcom naszego miasta" - podkreślił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.

Jak podkreślają władze Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrekcja wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, nowy obiekt powstanie w miejscu starej budowli, która ze względu na zły stan techniczny musiała zostać rozebrana. Od tego momentu cała kolekcja roślin musiała być prezentowana w mniejszych pomieszczeniach. W 2027 r., kiedy planowane prace budowlane zostaną ukończone, wszystko ma się zmienić. Sam dyrektor Ogrodu Botanicznego zdradził w rozmowie z PAP, jakie ma oczekiwania w związku z nową palmiarnią, która będzie dostępna dla odwiedzających.

"Wydarzenia": Wrocławski ogród tonie w kwitnących liliachPolsat News

Dziwidło olbrzymie oraz sagowce z epoki dinozaurów

Dziwidło olbrzymie zakwitło m.in. w Ogrodzie Botanicznym UW
Dziwidło olbrzymie zakwitło m.in. w Ogrodzie Botanicznym UWLUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTEREast News

"Planujemy przenieść tam kolekcje, które dotychczas znajdowały się w mniejszych szklarniach (...). W Palmiarni znajdą się więc epifity z rodziny ananasowatych, potężne sagowce, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów, czy jedna z dziwniejszych roślin - dziwidło olbrzymie, które udało nam się ostatnio pozyskać do kolekcji" - wskazał dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki.

Władze Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu liczą, że z nowego obiektu będą korzystali nie tylko mieszkańcy miasta, ale tłumnie odwiedzający turyści. Warto odnotować, że w jego pobliżu znajduje się Ostrów Tumski wraz z archikatedrą, ale z łatwością stamtąd dojść do Starego Miasta i Rynku, ale nie tak daleko znajduje się również powszechnie znany Ogród Zoologiczny. Co więcej, z nowej palmiarni będą również korzystali w celach naukowych badacze z Wydziału Nauk Biologicznych UWr.

Umowę na wykonanie nowej palmiarni władze uczelni podpisały z przedstawicielami firmy Berger Bau. Jak przekazano w komunikacie, jej wartość opiewa na 20 mln zł.

Ogród Botaniczny z tradycjami

Pierwsza palmiarnia powstała we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym już w 1823 roku. Decyzja o rozbudowie zapadła w 1878 roku. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora prof. Heinricha Göpperta powstał nowoczesny na tamte czasy budynek z centralnym ogrzewaniem i systemem zraszania roślin. Niestety, został mocno uszkodzony podczas II wojny światowej. Częściowo go odbudowano, ale nie wytrzymał próby czasu.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas