Jak przygotować się na wakacje z dzieckiem nad morzem?

Planujesz pierwsze rodzinne wakacje nad morzem? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej pojechać z dzieckiem, by urlop był miłym wspomnieniem zarówno dla ciebie, jak i dla niego? Przeczytaj poniższą poradę. Dowiesz się z niej co wziąć pod uwagę planując wakacje nad morzem i jak uprzyjemnić sobie pobyt, gdy już tam będziesz.

wakacje z dzieckiem nad morzem
wakacje z dzieckiem nad morzem© Photogenica

Dobrze wybierz miejsce wyjazdu

Wyprawa da efekt i nie zmęczy Was za bardzo, gdy starannie wybierzesz miejsce urlopu.

Gdy jedziesz z niemowlakiem, wybieraj raczej nasze zachodnie wybrzeże lub okolice Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej. Klimat tutaj jest łagodniejszy, a wiatry słabsze. Przedszkolak może odpoczywać na środkowym wybrzeżu, w ostrzejszym klimacie.

Bardzo ważny jest rodzaj wybrzeża – z niemowlakiem nie jedź na klify (np. do Jastrzębiej Góry). Wyprawa na taką plażę (a zwłaszcza wniesienie z powrotem wózka) będzie katorgą. Dla starszego dziecka poszukaj plaży piaszczystej i szerokiej. Wybieraj miejscowości nad samym morzem, szybciej dotrzecie na plażę.

Jeśli wyjazd ma wzmocnić malucha, powinien trwać co najmniej miesiąc.

Na plaży

Zestaw obowiązkowy na plażę to cienka, bawełniana bluzeczka z krótkimi rękawkami, czapka z daszkiem (lub kapelusik), krem z wysokim filtrem i parasol od słońca.

Gdy już jesteście na plaży, ulokuj się koło innej rodziny z dziećmi. Jest spora szansa na to, że maluchy będą się razem bawić, a Ty chwilę odsapniesz. Ale pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swoje dziecko, jego zachowanie i bezpieczeństwo, a oczy musisz mieć dookoła głowy.

Pamiętaj o zasadach higieny

Zanim rozłożysz kocyk, sprawdź, czy piasek jest czysty. Plaża to nie piaskownica, piasku tu nikt nie wymienia. Bywa on brudny – są w nim odchody zwierząt, niedopałki papierosów, mnóstwo zarazków. Dlatego nie pozwalaj dziecku na bieganie nago. Ponadto, gdy usiądzie gołą pupą na rozgrzanym piasku, może dojść do lekkiego oparzenia. Także drobinki piasku, które dostaną się do intymnych okolic dziecka, mogą spowodować swędzenie i podrażnienie, a piórka czy sierść zwierząt mogą uczulać. Nie wystarczy wtedy przetarcie pupy wilgotną chusteczką. Dziecko trzeba dokładnie umyć bieżącą wodą, najlepiej z dodatkiem delikatnego mydła.

Gdy dziecko się skaleczy

Nie tylko szkło, kapsle czy inne przedmioty z ostrymi krawędziami mogą rozciąć stopę. Zranić mogą także muszle czy nawet kamienie. Idąc brzegiem, patrzcie uważnie pod nogi, a jeżeli maluch się skaleczył, jak najszybciej oczyść ranę z piasku (chociażby wodą niegazowaną), a następnie zatamuj krwawienie chusteczką. Gdy masz plaster, naklej go.

Niebezpieczeństwa czyhające na plaży

Zrezygnuj z odpoczynku na plaży, gdy zauważysz na wodzie burą pianę, przebarwienia lub martwe ryby wyrzucane na brzeg. To może świadczyć o skażeniu wody lub jej kwitnieniu. Lepiej odczekaj kilka dni. Poza plażą też jest przecież co robić.

Meduzy bałtyckie nie są groźne, ale spotkanie z nimi może skończyć się zaczerwienieniem i obrzękiem. Miejsce polej chłodną wodą i posmaruj balsamem. Podaj wapno.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas