Jak spakować bagaż podręczny?

Pakując się na wakacje, często spotykamy się z problemem zmieszczenia wszystkich rzeczy do walizki. Dotyczy to szczególnie bagażu podręcznego, który przygotowujemy do lotu samolotem. Aby włożyć do niego wszystkie potrzebne przedmioty, trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Dzięki nim w twoim pakunku zmieszczą się niezbędne akcesoria, a sama procedura odprawy na lotnisku nie będzie stresująca. Jak spakować bagaż podręczny? O czym należy pamiętać? Dowiesz się z tego artykuł.

Odpowiednie zapakowanie bagażu podręcznego jest ważne, ponieważ wtedy odprawa na lotnisku przejdzie bezproblemowo
Odpowiednie zapakowanie bagażu podręcznego jest ważne, ponieważ wtedy odprawa na lotnisku przejdzie bezproblemowo123RF/PICSEL

Zasady pakowania bagażu podręcznego

Przede wszystkim w bagażu podręcznym powinny znajdować się wyłącznie podstawowe rzeczy, takie jak sprzęt medyczny, leki, laptop, niezbędne ubrania czy kosmetyki. Wielkość takiego bagażu również ma ograniczenia, a jego dopuszczalne wymiary to zazwyczaj 50×40×20 i nie mogą przekraczać 10 kilogramów. Oczywiście wszystko uzależnione jest od linii lotniczych i ich warunków. Pamiętaj również o tym, że w bagażu zabieranym na pokład samolotu, nie może być więcej niż litr płynów, umieszczonych w osobnych butelkach i woreczkach strunowych, do maksymalnie 100 mililitrów.

Zrób listę rzeczy

Warto zabrać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy, które przydadzą się podczas podróży
Warto zabrać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy, które przydadzą się podczas podróży123RF/PICSEL

Przed rozpoczęciem pakowania bagażu podręcznego, dobrze jest wcześniej przygotować listę najpotrzebniejszych rzeczy, możemy do nich zaliczyć:

  • dokumenty i bilety lotnicze,
  • sprzęt medyczny oraz leki,
  • aparat fotograficzny czy laptop,
  • kosmetyki,
  • najpotrzebniejsze ubrania i obuwie,
  • pokarm czy napój.

Jeśli chodzi o kosmetyki, warto zaopatrzyć się w małe próbki, które bez problemu zmieścisz do środka. Przed włożeniem rzeczy do walizki przejrzyj je jeszcze raz, aby upewnić się, że wszystkie są na pewno potrzebne. Dodatkowo, aby zaoszczędzić miejsce w bagażu podręcznym, przedmioty przełóż do worków próżniowych. W celu pozbycia się nadmiaru powietrza wystarczy lekko zgnieść worek, niepotrzebne są do tego specjalne maszynki do odsysania. Na pokład nie wolno zabierać ze sobą ostrych narzędzi czy produktów łatwopalnych. Chcąc przewozić alkohol lub tytoń, trzeba zapoznać się z przepisami celnymi danego kraju.

Roluj ubrania

Bagaż podręczny musi mieć odpowiednie wymiary, aby mógł zostać wniesiony na pokład samolotu
Bagaż podręczny musi mieć odpowiednie wymiary, aby mógł zostać wniesiony na pokład samolotu123RF/PICSEL

Najwięcej miejsca w bagażu podręcznym zajmują ubrania, dlatego ich odpowiednie spakowanie jest kluczowe. Zamiast składać odzież w kostkę, lepiej położyć złożone jedno na drugie i zrobić z nich rulon. Dzięki temu zaoszczędzisz przestrzeń, ale też unikniesz ich pomięcia. Te rzeczy, które zajmują najwięcej miejsca, włóż na siebie: gruba kurtka, adidasy, bluza, swetry.

Oczywiście wszystko zależy od temperatury zarówno z kraju, z którego wylatujesz, jak i tego, do którego lecisz. Czasami lepiej jest wziąć mniej rzeczy, niż upychać je na siłę w walizce. Pamiętaj też o pozostawieniu trochę miejsca, aby zmieścić do środka pamiątki czy inne przedmioty, które planujesz przywieść z podróży.

Układaj rzeczy po kolei

Ostatnią, ale najważniejszą kwestią, jest układanie rzeczy po kolei, co sprawi, że uda ci się zaoszczędzić dużo miejsca. Na spodzie bagażu trzeba włożyć obuwie, grubsze ubrania, a na wierzch kosmetyki, które muszą być zapakowane w odpowiednie osłonki. W tym miejscu powinny być też włożone leki, napoje i jedzenie, a także sprzęt elektroniczny. 

To pomoże podczas odprawy, gdyż dzięki temu nie będziesz zmuszony do wyciągania wszystkich przedmiotów z bagażu podręcznego. Wykorzystaj całą wolną przestrzeń: pomiędzy ubrania powkładaj skarpetki, bieliznę czy mały ręcznik. Najważniejsze jest przemyślane pakowanie oraz skrócenie listy rzeczy do niezbędnego minimum.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas