Wakacje w Polsce. Te kierunki wybierz, jeśli masz dosyć tłumów
Wakacje to zdecydowanie najprzyjemniejszy czas w roku. Słońce, soczyste sezonowe owoce i przyjemna temperatura na zewnątrz – czy podczas urlopu można chcieć czegoś więcej? Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko ciszy i spokoju. Te z kolei trudno znaleźć, zwłaszcza jeśli spędzamy wakacje w miejscowościach przepełnionych turystami. Jak uniknąć tłumów? Wystarczy, że udamy się w kameralne miejsce. Na mapie Polski takowych nie brakuje.
Wakacje w Polsce można spędzić przyjemnie nie tylko w Zakopanem, Sopocie czy na Mazurach. W naszym kraju aż roi się od mniej popularnych miejscowości i regionów, które zachwycają i oferują turystom szereg najrozmaitszych atrakcji. Urlop w takich miejscach pozwala się odprężyć i wyciszyć. Czy nie tego najbardziej pragniemy, planując wypoczynek?
Spis treści:
Kameralne miasteczka, piękna architektura: Beskid Sądecki
To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i architektury drewnianej. Beskid Sądecki to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. Fanatycy górskich wycieczek mogą spędzać tu całe dnie, spacerując po wyznaczonych trasach, patrząc na rozpościerające się pagórki porośnięte lasami. Okolica rzadko bywa zatłoczona - przeważnie spotkać tu można mieszkańców pobliskich wsi i miasteczek.
Jakie atrakcje czekają na nas w Beskidzie Sądeckim? Zdecydowanie najpopularniejszą miejscowością położoną na tym terenie jest Krynica-Zdrój. To urokliwe uzdrowisko przyciąga nie tylko seniorów. Z roku na rok coraz chętniej wakacje spędzają tu młodzi ludzie, którzy pragną odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. W miesiącach letnich do Krynicy-Zdrój chętnie przyjeżdżają także rodziny z dziećmi. Podczas gdy najmłodsi korzystają z przygotowanych dla nich rozrywek, dorośli wypoczywają, ciesząc się ofertą pobliskich SPA.
Agroturystyka, jeziora i spokój: Kaszuby
Wiele osób spędza urlop na Mazurach. Te tereny rzeczywiście zapierają dech w piersiach. Jednak równie piękne potrafią być Kaszuby - to nieco mniej popularny wakacyjny region, który również słynie z rozległych jezior, lasów i bogatej roślinności.
Kaszuby rozciągają się pomiędzy Borami Tucholskimi a Morzem Bałtyckim. Którą część regionu warto odwiedzić? Jeśli zależy nam na spokoju, oczywiście warto omijać popularne nadmorskie miejscowości i skupić się na częściach Kaszub położonych w samym sercu tego obszaru.
Na Kaszubach czas płynie wolniej. Folklor w tym regionie jest szczególnie odczuwalny. Mieszkańcy małych miasteczek i wsi chętnie porozumiewają się po kaszubsku. Na każdym kroku możemy spotkać tradycyjne hafty.
Oczywiście planując przyjazd do jednej z miejscowości położonych w tym regionie, można wykupić pobyt w ekskluzywnym hotelu lub luksusowym pensjonacie - takich tu nie brakuje. Jednak prawdziwą gratką dla mieszczuchów, którzy szukają ukojenia, będzie zatrzymanie się w jednym z tamtejszych gospodarstw agroturystycznych. Na Kaszubach jest sporo takich obiektów - pod tym względem region zdecydowanie przewyższa Mazury.
Lokalne przysmaki, zieleń: Podlasie
Podlasie to wyjątkowo magiczna i tajemnicza kraina, ulokowana w północno-wschodniej części Polski. Te tereny słyną ze spokoju - tu życie płynie o wiele wolniej. Turyści przyjeżdżają na Podlasie, by skosztować przepysznych, lokalnych rarytasów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się: pieczone pierogi, kartacze, zaguby, bliny i kołduny. Każdy, kto podczas letnich wojaży kocha jeść, na Podlasiu będzie czuł się jak w niebie.
Jednak Podlasie to nie tylko przysmaki. Ten region często nazywany jest "płucami Polski". To raj dla miłośników pieszych wędrówek i zielonych terenów. Znajdują się tu bowiem aż cztery parki narodowe: Biebrzański Park Narodowy, a więc największy tego typu obiekt w Polsce, Białowieski Park Narodowy, który z kolei jest najstarszym parkiem narodowym w naszym kraju, Narwiański Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy. Każdy z nich obfituje w różnorodne gatunki zwierząt i roślin.
Plaża, cisze i spokój: Pustkowo
Większość osób, które chcą spędzić urlop nad polskim morzem, wybiera się do popularnych miejscowości. Trójmiasto obfituje w różnorodne atrakcje. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na spokoju i ciszy, Sopot, Gdynia czy też Gdańsk mogą nie zdać egzaminu.
Zdecydowanie bardziej kameralną miejscowością położoną nad Bałtykiem jest Pustkowo. To niewielka wieś z kąpieliskiem morskim położona w północno-zachodniej Polsce. To także najmniejsza powierzchniowo miejscowość Wybrzeża Rewalskiego, którą zamieszkuje jedynie kilkaset stałych mieszkańców.
Co Pustkowo oferuje turystom? Przede wszystkim czystą, zadbaną piaszczystą plażę, na której znajduje się kąpielisko strzeżone. To doskonałe miejsce na relaks. Można tu do woli opalać się i zażywać kąpieli. Tłumów - jak sama nazwa wskazuje - brak.
Mimo że miejscowość jest mała, obfituje w różnorodne pensjonaty. Można tu znaleźć nocleg w hotelu lub zdecydować się na jeden z domów gościnnych. Jeśli planujesz krótki pobyt, idealny będzie pokój w kwaterze prywatnej - takich możliwości także nie brakuje. Osoby, które chcą spędzić czas blisko natury, mogą zdecydować się na camping lub rozbić namiot na tutejszym polu namiotowym.
***
Zobacz również: