Jakie są zamki krzyżackie w Polsce?

Wielkie krzyżackie zamczyska od zawsze przyciągają poszukiwaczy przygód, miłośników oręża i czytelniczki romansów historycznych. Nie zaliczacie się do żadnej z tych grup? Nie szkodzi. Pospacerujcie po prostu po zamkowych komnatach, wyobrażając sobie, że przed wami stąpali po tych posadzkach królowie i rycerze. Imponujące warownie wzniesione przed wiekami przez rycerzy z krzyżem na płaszczach to dobra propozycja na wakacyjny weekend dla całej rodziny.

zamki krzyżackie
zamki krzyżackie© Photogenica

Olbrzymia twierdza

Najwspanialszy i największy zamek znajduje się w Malborku. To tu rezydowali wielcy mistrzowie groźnych mnichów-rycerzy. Twierdza jest tak olbrzymia, że lepiej zwiedzać ją z przewodnikiem, który pokaże najciekawsze zakątki, m.in. kapitularz, czyli salę zebrań zakonników, refektarz – ich jadalnię, Pałac Wielkiego Mistrza, jego skarbiec, a przede wszystkim potężne mury obronne, fosy, bramy i most zwodzony. Nie zapomnijcie też, że po Nogacie pływa statek wycieczkowy, a zamek od strony rzeki prezentuje się imponująco.

Wspaniałe widowiska

W Gniewie wspaniałe widowiska odbywają się w każdy weekend lata: nie tylko turnieje rycerskie, lecz również całe spektakle historyczne z udziałem husarii czy rycerzy z czasów Zawiszy Czarnego. Oprócz walk, na tamtejszym zamku będzie sporo atrakcji, które ucieszą białogłowy: m.in. pokazy rzemieślników, warzenie strawy, pieczenie podpłomyków, stoisko z kwasem chlebowym i miodem oraz plebejskie zabawy.

Na naszym szlaku nie sposób pominąć warowni na Warmii i Mazurach. W Reszlu zwiedzicie tę, w której więziono ostatnią spaloną w Europie „czarownicę”. W Rynie możecie wziąć udział w biesiadzie, na dziedzińcu tamtejszej zaadaptowanej na hotel twierdzy.

Inne atrakcje

Warto obejrzeć inne atrakcje turystyczne w okolicy. Niedaleko Gniewa i Malborka leży Pelplin, gdzie znajduje się wspaniała katedra; w gminie Reszel – Św. Lipka, barokowe sanktuarium z niezwykłymi organami, a blisko Rynu – Gierłoż, kwatera Hitlera. Z Golubia-Dobrzynia niedaleko do Torunia. Warto wyskoczyć na pierniki.

Gdzie szukać noclegów

Noclegów najlepiej szukać na stronach internetowych miast, zwykle w zakładce Turystyka. W Malborku tanio przenocujecie m.in. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym (16–23 zł za miejsce/os.); w Gniewie m.in. w zamkowym Dormitorium (55 zł/os. ze śniadaniem), w Golubiu są niedrogie pokoje gościnne „U Rybaka” (35–50 zł/os.), a wokół miasta gospodarstwa agroturystyczne.

Podobne ceny obowiązują w ośrodkach agroturystycznych wokół Reszla i Rynu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas