Jednocześnie w górach i nad Bałtykiem? To możliwe!

Takiej mieszanki wrażeń dostarczyć może zalesione wzgórze Rowokół, jedno z najpopularniejszych miejsc w Słowińskim Parku Narodowym.

Rowokół bywa nazywany świętą górą Słowian
Rowokół bywa nazywany świętą górą SłowianGerardReporter

Sześć kilometrów od bałtyckiego brzegu wznosi się polodowcowy masyw o tajemniczej nazwie Rokowół.

Według niektórych językoznawców nazwa wywodzi się z języka skandynawskiego i oznacza okrągły szczyt.

Ze swoimi 115 metrami Rokowół osiąga mniej więcej połowę tego, co Pałac Kultury, ale ponieważ usadowiony jest na płaskim terenie i tak budzi respekt.

Widoczny jest w promieniu kilkunastu kilometrów. W związku z tym kiedyś pełnił rolę naturalnego znaku nawigacyjnego dla żeglarzy. Co więcej, na szczycie nocą rozpalano ogień.

Na jego wierzchołku stoi wysoka na 20 m wieża widokowa, z której, przy dobrej pogodzie, podziwiać można Łebę, jeziora Łebsko i Gardno, Ustkę, a nawet Słupsk. Platforma jest czynna od maja do września.

 Uznaniem cieszy się również, druga pod względem szerokości, plaża w Dębkach z drobnym, złocistym piaskiem. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłoku (miejscowość jest niewielka, plaża zaś bardzo duża) i każdy bez problemu znajdzie dla siebie miejsce. Na niektórych odcinkach czuć świetnie będą się imprezowicze, na innych samotnicy, plaża jest bowiem bardzo zróżnicowana. Jest tu również przystań rybacka, w której można kupić świeże ryby prosto z łodzi.
 Plaża w Świnoujściu regularnie wygrywa rankingi. Trudno się dziwić – to najszersza plaża w Polsce mierząca w niektórych miejscach nawet 200 m.  Spotkać można tu nie tylko mewy, ale także piękne, białe łabędzie. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu jest Stawa Młyny usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego. W pobliżu plaży znajduje się natomiast odnowiona promenada, zbierająca od turystów pochlebne opinie.
Chociaż plażę w Chałupach rozsławił na całą Polskę Zbigniew Wodecki, nie powinniśmy spodziewać się tutaj tłumów. Mowa oczywiście o strzeżonej plaży, oddalonej od centrum miasta o ok. 200 m. Ta dla nudystów znajduje się bowiem od strony morza, ok. 1 km w stronę Kuźnicy. Bliskość drzew gwarantuje cień, a dodatkową atrakcją jest urokliwy pomost.
Jedną z największych zalet kąpieliska w Krynicy Morskiej jest, wyższa niż w innych miejscowościach, temperatura wody (Zatoka Gdańska jest stosunkowo płytka). Szeroka plaża jest strzeżona przez całą dobę, a drobny i czysty piasek wyróżnia się jakością. Nie brakuje również barów, lodziarni czy wypożyczalni sprzętów.
+6

Góra uchodziła za święte miejsce Słowian. Tam oddawali cześć Swarożycowi, bogowi ognia ofiarnego i domowego.

Na południowo-wschodnim zboczu Rowokołu odkryto ślady kolistych wałów z IX-XI wieku z wielkim paleniskiem ofiarnym i szczątkami kości zwierzęcych.

Wieża widokowa na szczycie wzgórza Rowokół
Wieża widokowa na szczycie wzgórza RowokółGerardReporter

Z kolei na przełomie XII i XIII wieku na Rowokole wybudowano kaplicę ku czci św. Mikołaja - patrona żeglarzy. Tam znajdował się słynący z cudów obraz Najświętszej Maryi Panny - cel licznych pielgrzymek.

Świątynię zburzono, gdy na Pomorzu wprowadzono nauki Marcina Lutra. Ostatnie fragmenty kaplicy rozebrano na początku XIX wieku.

Z Rowokołem związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi o dzwonach, które w trakcie burzenia kaplicy św. Mikołaja stoczyły się do rzeki Łupawy. Dlatego panują tam silne wiry, które grożą kąpiącym się utonięciem.

Według innej opowieści na wzgórzu ukryty jest piracki skarb.