Jedna z polskich plaż została doceniona. Zostawiła w tle silną konkurencję

Złoty piasek, błękitna woda, piękna pogoda - z tym najczęściej kojarzy nam się plaża. Twórcy rankingu Golden Beach Award 2024, postanowili wybrać 100 najpiękniejszych plaż na całym świecie. W zestawieniu nie zabrakło również polskiego akcentu. Która polska plaża została wyróżniona?

Plaża w Sopocie została wyróżniona w rankingu 100 najpiękniejszych plaż na świecie
Plaża w Sopocie została wyróżniona w rankingu 100 najpiękniejszych plaż na świecie123RF/PICSEL

Polska ma do zaoferowania ciekawe i różnorodne atrakcje. Możemy pochwalić się zarówno bogatym dziedzictwem kulturowym i wspaniałymi zabytkami, jak również przepięknymi krajobrazami. Doceniane na całym świecie są nasze miasta, z Krakowem i Warszawą na czele, a także góry i wybrzeże. Tym razem właśnie na polskie morze, a konkretnie jedną z plaż zwrócono uwagę.

Sopocka plaża wśród 100 najlepszych na świecie

Golden Beach Award 2024 to ranking przedstawiający 100 najpiękniejszych plaż na świecie. Opracowany został przez magazyn Beach Atlas, którego redakcja zaprosiła do współpracy szereg ekspertów i influencerów.  Według nich warta docenienia jest plaża w Sopocie, która została sklasyfikowana na 85. miejscu. Twórcy zestawienia porównali ją do słynnej brytyjskiej plaży w Brighton oraz podkreślili jej najważniejszą atrakcję, czyli oczywiście najdłuższe drewniane molo w Europie.

Któż by pomyślał, że Polska może poszczycić się tak wspaniałymi plażami. Plaża w Sopocie, nawiązująca klimatem do plaży w Brighton, pełna jest tętniących życiem barów i klubów. Atrakcją jest najdłuższe drewniane molo w Europie, oferujące zapierające dech w piersiach widoki i wyjątkowe doświadczanie Morza Bałtyckiego
napisano w uzasadnieniu

Choć polski akcent nie znalazł się zbyt wysoko na liście, to jednak warto podkreślić, że wyprzedził kilka znanych plaż jak Varadero na Kubie czy Bavaro Beach na Dominikanie.

Sopot może pochwalić się najdłuższym drewnianym molo w Europie
Sopot może pochwalić się najdłuższym drewnianym molo w Europie123RF/PICSEL

10 najpiękniejszych plaż na świecie wg Beach Atlas

Za najlepszą plażę uznano tę na wyspie Bora Bora na Polinezji Francuskiej. Jak zauważono w uzasadnieniu, pobyt w tym miejscu wymaga przygotowania dość sporej sumy pieniędzy, jednak krystalicznie czysta woda i magiczne zachody słońca są tego warte.

Na podium znalazły się również plaże z Republiki Południowej Afryki - Boulders Beach oraz Hawajów - Waikiki Beach. Słynna Copacabana w Rio de Janeiro została sklasyfikowana tuż na czołową trójką.

Autorzy rankingu podkreślają, że ich ocena nie skupiała się jedynie na atrakcyjności wizualnej plaż, czyli złotym piasku i błękitnej wodzie. Zamiast tego starali się spojrzeć szerzej i wziąć pod uwagę również oryginalność.

Cała pierwsza 10 rankingu najpiękniejszych plaż prezentuje się następująco:

  • plaża na wyspie Bora Bora na Polinezji Francuskiej,
  • Boulders Beach w Republice Południowej Afryki,
  • Waikiki Beach na Hawajach,
  • Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii,
  • Maya Bay w Tajlandii,
  • czarna plaża Reynisfjara na Islandii,
  • szklana plaża w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych,
  • Jumeirah Beach w Dubaju,
  • Wybrzeże Szkieletów w Namibii,
  • plaża Omaha we Francji.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas