Magiczna trasa pośród korzeni. Wygląda jak wejście do innego świata

Mimo że znajduje się w pewnej odległości od centrum miasta, stanowi jedną z największych atrakcji Kazimierza Dolnego. Gdy wzdłuż i wszerz przejdziemy malowniczy rynek, posilimy się drożdżowo-maślanym kogutem, z którego wypieku słyną lokalne piekarnie, a później wdrapiemy się na Górę Trzech Krzyży, obowiązkowo powinniśmy w planie wycieczki uwzględnić Wąwóz Korzeniowy. Określa się go najpiękniejszym zakątkiem tego typu w regionie nie bez przyczyny – krajobraz jest naprawdę fascynujący.

Wąwóz Korzeniowy to atrakcja Kazimierza Dolnego, której nie można przegapić
Wąwóz Korzeniowy to atrakcja Kazimierza Dolnego, której nie można przegapić123RF/PICSEL

Wąwóz Korzeniowy to tak naprawdę głębocznica

Druga nazwa, która prawdopodobnie jest bardziej spopularyzowana, to Korzeniowy Dół. Stanowi jeden z wielu wąwozów, jakie można zobaczyć w tym regionie, a źródłem ich pochodzenia jest erozja wodna skał lessowych. Wąwóz Korzeniowy pod względem geologicznym jest określany jednak mianem głębocznicy, czyli wąwozu drogowego, do którego powstania przyczyniła się przede wszystkim działalność człowieka.

Dzisiejsza atrakcja turystyczna Kazimierza Dolnego w przeszłości była trasą, która została wydeptana przez ludzkie stopy i wyjeżdżona kołami wozów. Z tego traktu mieli korzystać przede wszystkim rolnicy, docierający z wiosek na pola uprawne.

Atrakcyjny zakątek na mapie Polski warto odwiedzić wcześnie rano, by uniknąć dużej liczby turystów
Atrakcyjny zakątek na mapie Polski warto odwiedzić wcześnie rano, by uniknąć dużej liczby turystów123RF/PICSEL

Korzeniowy Dół to krajobraz jak z magicznej krainy

Turyści przybywają tutaj o każdej porze roku. Od razu po wejściu zostaniemy otoczeni pionowymi ścianami lessowej gleby — w najwyższym miejscu osiągają one nawet osiem metrów wysokości. O wyjątkowości tego miejsca decydują okalające wąwóz korzenie drzew, tworzące skomplikowane, a zarazem imponujące siatki. Nic dziwnego, że stawały się tłem dla niejednego filmu. Należy pamiętać, że dopuszcza się wyłącznie ich podziwianie — wspinaczka jest surowo zakazana.

Czy Korzeniowy Dół jest długi? Spacer w jedną stronę zakłada przejście około 700 metrów. Zdecydowana większość turystów wraca tą samą trasą. Nie jest to więc wyprawa na cały dzień. Z przejściem poradzą sobie nawet początkujący piechurzy, ponieważ nie ma tu ani dużego przewyższenia, ani tym bardziej trudności technicznych. Spektakularne widoki czekają zaraz po wejściu do wąwozu, więc mimo że nie grzeszy długością, z pewnością nie rozczaruje i nie każe długo czekać na ukazanie swoich walorów w pełnej krasie.

Wąwóz Korzeniowy w Kazimierzu Dolnym — informacje praktyczne

Słowo się rzekło, Korzeniowy Dół został uwzględniony w planie zwiedzania. Jak się do niego dostać? Od serca miasteczka, czyli od rynku dzieli go niespełna 2,5 kilometra. Można więc dostać się tam piechotą — spacer zajmie około pół godziny.

Spacer po wąwozie nie jest wymagający
Spacer po wąwozie nie jest wymagający123RF/PICSEL

Jeśli przemieszczasz się samochodem, podróż zajmie zaledwie 5 minut, a blisko wejścia zlokalizowany jest prywatny, dość duży parking. Trzecią opcją dotarcia do Wąwozu Korzeniowego jest skorzystanie z usług lokalnych przewoźników, którzy transportują turystów z centrum miasta meleksami. Pamiętaj, że wstęp do wąwozu jest płatny — opłatę w wysokości 3 zł uiścisz w budce znajdującej się tuż przy wejściu. Koniecznie przygotuj gotówkę.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas