Najlepsze plaże nad Bałtykiem. Polacy wskazali ulubione miejsca

Tytuł "Plaży Roku" zdobywa… Tysiące internautów wzięło udział w głosowaniu portalu Travelist, w którym wskazali ulubione plaże nad Bałtykiem. Gdzie ich zdaniem warto się wybrać? Oto trzy najlepsze kąpieliska nad polskim morzem.

Ranking Polskich Plaż 2024 już dostępny. Polacy wskazali swoje ulubione miejsca nad polskim morzem
Ranking Polskich Plaż 2024 już dostępny. Polacy wskazali swoje ulubione miejsca nad polskim morzemEryk Stawinski/REPORTEREast News

Wakacje w Polsce? Od lat największą popularnością wśród miejsc na urlop w kraju cieszą się miejsca nad Morzem Bałtyckim. Portal Travelist opublikował "Ranking Polskich Plaż 2024", który powstał również w oparciu o głosy internautów. Dzięki temu powstało pięć kategorii, w tym "najlepsza plaża dla rodzin", "najlepsza plaża dla aktywnych" czy "najbardziej imprezowa plaża".

- Królowa polskiego Wybrzeża? Także i w tym roku bez zaskoczenia, choć walka o miano najlepszego bałtyckiego kąpieliska trwała do samego końca - czytamy w komunikacie prasowym Travelist.

Tak prezentuje się podium tegorocznego plebiscytu w głównej kategorii "Plaża Roku".

Polacy wskazali ulubione plaże nad Bałtykiem

Miejsce 1: Świnoujście

Pierwsze miejsce raczej nie będzie żadnym zaskoczeniem. Świnoujście co roku króluje w rankingach najchętniej odwiedzanych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Nadmorski kurort przyciąga fanów plażowania, przyrody i aktywnego wypoczynku. Dzięki swojemu położeniu miasto jest określane mianem "krainy 44 wysp". W uzasadnieniu rankingu czytamy:

- Świnoujście jest złote niczym piasek na tutejszych plażach! Nic dziwnego, w końcu przez 11 edycji rankingu ani razu nie oddało pierwszego miejsca. Tamtejsza plaża - długa na kilkanaście kilometrów i szeroka na 200 metrów - uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem - podaje Travelist.

Świnoujście cieszy się ogromną popularnością wśród turystów
Świnoujście cieszy się ogromną popularnością wśród turystówGERARD/REPORTEREast News

Eksperci wskazują, że Błękitne Flagi przyznawane przez przedstawicieli Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej zdobią plażę już dziewiętnasty rok z rzędu.

- Plaża nr 1 nazywana jest też Majorką Północy. A to dlatego, że temperatura wody latem sięga tu nawet 26 st. Celsjusza. Ze względu na brak prądów morskich i sinic w tym rejonie świnoujska plaża jest idealna do korzystania z wodnych atrakcji - podaje w uzasadnieniu Travelist.

Miejsce 2: Gdańsk Stogi

Na drugim miejscu uplasowała się plaża Stogi w Gdańsku na Wyspie Portowej o długości 1,5 km i szerokości dochodzącej nawet do 100 metrów.

- Turystów do jej odwiedzenia zachęca nie tylko rozbudowana infrastruktura (m.in. place zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, lokale gastronomiczne czy ścieżki rowerowe), ale i dobry dojazd z centrum miasta oraz imponujący widok na port kontenerowy. Ponadto woda w tym miejscu uchodzi za ciepłą, a wydmy okalające plażę tworzą naturalną barierę przed wiatrem - podaje w uzasadnieniu Travelist.

Portal zwraca też uwagę, że okolica sprzyja spacerom po znanych miejscach Gdańska, np. Westerplatte, Starym Mieście, rezerwacie przyrody Mewia Łacha czy 15-metrowej wieży widokowej Pachołek.

Miejsce 3: Kołobrzeg

Tegoroczne podium zamyka znane uzdrowisko Kołobrzeg, jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości w Polsce. Miasto słynie z dużej liczby sanatoriów - występują tu solanki, pokłady borowiny i źródła wody mineralnej. Latem uzdrowisko jest oblegane przez turystów, którzy spędzają czas na plaży, wybierają się na rowerowe wycieczki wzdłuż wybrzeża. Jednym z najciekawszych tego typu szlaków jest trasa między Kołobrzegiem a wsią Ustronie Morskie. Przez samo miasto przechodzi Międzynarodowy Szlak Rowerowy.

Kołobrzeg słynie z pięknych plaż
Kołobrzeg słynie z pięknych plażFoto Olimpik/REPORTEREast News

- Turyści odwiedzający ten największy nadbałtycki kurort w Polsce mogą zażyć kąpieli słonecznej na nie jednej, nie dwóch, a na trzech plażach:  Plaży Centralnej, Plaży Zachodniej oraz Plaży Wschodniej. A każda z nich jest wyróżniona Błękitną Flagą. Równolegle do linii brzegowej biegnie najdłuższy deptak nadmorski na polskim Wybrzeżu, składający się z takich odcinków jak Bulwar Jana Szymańskiego czy Promenada Wydmowa. Kołobrzeg to także piękna Starówka, urokliwy Nadmorski Park Zdrojowy, liczne ścieżki rowerowe oraz możliwość przejechania się skuterem wodnym czy motorówką - czytamy w uzasadnieniu portalu Travelist.

Najlepsza plaża dla rodzin. Tak zagłosowali Polacy

Tak prezentuje się podium "Rankingu Polskich Plaż 2024". Na tym jednak nie koniec - w tym roku przyznano również wyróżnienia w innych kategoriach.

- Internauci zadecydowali, która plaża w Polsce jest najbardziej przyjazna rodzinom, która sprzyja aktywnym, na której są najlepsze imprezy, a która kryje w sobie zakamarki idealne do zdjęć - podaje portal.

Bałtyk. To ten kierunek cieszy się największą popularnością, jeśli chodzi o wakacje w kraju
Bałtyk. To ten kierunek cieszy się największą popularnością, jeśli chodzi o wakacje w krajuDariusz ZAROD/East NewsEast News

Oto zwycięzcy w pozostałych kategoriach:

Najlepsza plaża dla aktywnych

Miejsce 1: Kołobrzeg

Miejsce 2: Świnoujście

Miejsce 3: Sopot

Najlepsza plaża dla rodzin

Miejsce 1: Kołobrzeg

Miejsce 2: Łeba

Miejsce 3: Ustka

Najbardziej imprezowa plaża

Miejsce 1: Mielno

Miejsce 2: Kołobrzeg

Miejsce 3: Gdańsk Brzeźno

Ostatnią z kategorii jest "Najlepsza Insta - plaża", w której zwyciężyły następujące miejsca: Świnoujście, Hel - plaża na Cyplu i Gdynia Orłowo.

***

Źródło: materiały prasowe Travelist, Interia

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas