Najpiękniejsze trasy i miejsca Beskidu Wyspowego

Beskid Wyspowy, choć nie tak znany jak Tatry czy Bieszczady, oferuje mnóstwo pięknych miejsc i tras w widokami nie gorszymi niż w innych polskich górach. Na stosunkowo niedługim odcinku zachodnich Beskidów coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak doświadczeni miłośnicy górskich wędrówek. Jakie są najpiękniejsze miejsca i trasy w Beskidzie Wyspowym?

Beskid Wyspowy to idealne miejsce na wiosenne piesze wędrówki
Beskid Wyspowy to idealne miejsce na wiosenne piesze wędrówki123RF/PICSEL

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na górskie wyprawy! Gdzie spędzić najbliższe pogodne weekendy? Można udać się tam, gdzie wszyscy albo wybrać mniej uczęszczane rejony, takie jak Beskid Wyspowy.

- Beskid Wyspowy jest idealny na krótkie wycieczki - mówi Kuba Zygmunt, autor bloga Sądecki Włóczykij. - Wiele szczytów w kształcie owych wysp jest dostępnych niemal z każdej strony, a spacer nigdy nie będzie należeć do długich.

Beskid Wyspowy - co to za góry?

Ta część Beskidu Zachodniego znajduje się między Kotliną Sądecką a doliną Raby. Ciągnie się na długości około 35 kilometrów i zajmuje powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych. Jego największa część należy do powiatu limanowskiego.

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica, która pnie się na wysokość 1170 metrów n.p.m. Innymi znanymi górami tego regionu są Ćwilin, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Krzystonów i Śnieżnica - wszystkie wysokie na ponad 1000 metrów.

Beskid Wyspowy nie jest tak popularnym miejscem turystycznym jak chociażby Bieszczady czy Tatry. Mimo to oferuje wiele pięknych krajobrazów i szlaków turystycznych, liczne zabytki, kościoły drewniane, kapliczki oraz wiele miejsc, które są związane z historią regionu.

Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego ukształtowania terenu. Szczyty górskie oddzielone są od siebie głęboki dolinami. Gdy wyłaniają się z oddali w porannej mgle, przypominają wyspy.

Złapać wiatr w… wiatrakINTERIA.PL

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Wyspowym

Szlak na Mogielicę

To jedna z najpopularniejszych tras turystycznych w Beskidzie Wyspowym to szlak wiodący na najwyższy szczyt regionu, Mogielicę. Z góry rozciąga się piękny widok, a przy dobrej pogodzie zobaczyć można Tatry, Beskid Żywiecki, Gorce i Pieniny.

- Żeby uniknąć największych tłumów, odradzam wycieczkę na Mogielicę od strony przełęczy Rydza-Śmigłego - tłumaczy Kuba Zygmunt. - Na parkingu na przełęczy trudno o wolne miejsce. Lepiej pojechać do przysiółka Wyrębiska we wsi Zalesie, skąd zielonym szlakiem dostaniemy się na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.

Na trasie znajdują się liczne punkty widokowe, a na szczycie wieża, z której można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego oraz okolicznych pasm górskich. Trasa jest stosunkowo łatwa, choć wymaga trochę wysiłku, szczególnie na ostatnim odcinku prowadzącym na szczyt.

Łącko

Urocza miejscowość na granicy Beskidu Wyspowego i Sądeckiego z pięknymi widokami na pasmo Gorców i Pieniny, z licznymi zabytkami architektury drewnianej. Słynie z sadów jabłkowych, lokalnej śliwowicy i bogatego folkloru.

Diabli Kamień w okolicy Szczyrzyca
Diabli Kamień w okolicy SzczyrzycaAgencja FORUM

Diabelski kamień 

Nieopodal Szczyrzyca można natrafić na bardzo nietypową formację skalną, zwaną diabelskim kamieniem. Jest to wychodnia skalna o długości 55 metrów i wysokości dochodzącej do 20 metrów. Według lokalnej legendy był to głaz, którym diabeł chciał zburzyć pobliski klasztor Cystersów, jednak na dźwięk dzwonu upuścił kamień właśnie w tym miejscu.

Szlak na Luboń Wielki

Inną piękną trasą jest szlak na Luboń Wielki. Trasa rozpoczyna się zwykle w miejscowości Łapanów lub w Gorzeniu Górnym i jest bardzo dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi, ponieważ z racji tego, iż jest stosunkowo łatwa i bezpieczna.

- Jeśli interesują nas dłuższe wędrówki, to spacer na Luboń Wielki możemy do takich zaliczyć - mówi Zygmunt. - Wystartujmy wówczas z Rabki-Zarytego. Mamy do dyspozycji trzy szlaki. Niebieski i zielony są łagodnymi opcjami wyjścia na Luboń. Żółty szlak jest dla zaawansowanych, ponieważ prowadzi przez gigantyczne gołoborze, po którym trzeba się wspinać przez kilkaset metrów.

Luboń Wielki
Luboń Wielki Elżbieta StożekEast News

- Jest to bardzo nietypowy widok jak na Beskidy - dodaje. - Docierając na szczyt góry, możemy zatrzymać się w schronisku. Następnie możemy zejść na dół do Rabki, albo udać się czerwonym szlakiem do Mszany Dolnej przez wieś Glisne. Trasa z Rabki do Mszany liczy 12 kilometrów.

Sielski klimat Beskidu Wyspowego trudno porównywać z innymi górami w Polsce
Sielski klimat Beskidu Wyspowego trudno porównywać z innymi górami w PolsceMonika OleksyAgencja FORUM

We względnym pobliżu szlaku (około godziny jazdy samochodem) znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, takich jak np. Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Regionalne w Bochni czy Zamek Lipowiec. Dzięki temu, jeśli do dyspozycji mamy cały dzień,  można zorganizować ciekawą wycieczkę, łączącą wędrówkę w Beskidzie Wyspowym z odwiedzeniem ciekawych miejsc kultury i historii.

Zbójnicki stół

Znowu skały - tym razem to tak zwana ambona skalna z płaską częścią wierzchnią, która według podań miała służyć górskim rozbójnikom do liczenia zrabowanych pieniędzy.

Wodospad Spad

Spad na rzece Kamienica Gorczańska to jeden z najpiękniejszych wodospadów w Beskidach, stanowiący perełkę regionu. Znajduje się także wśród wodospadów o największej ilości przepływającej wody w tej części polskich gór. Jego wysokość wynosi ponad dwa metry, a spadająca swobodnie z hukiem woda robi nie lada wrażenie.

 Panorama Beskidów z okolic schroniska PTTK na Kudłaczach
Panorama Beskidów z okolic schroniska PTTK na KudłaczachDawid LasocińskiAgencja FORUM

Kudłacze i Lubomir

Z Beskidem Wyspowym wielu turystom kojarzą się schroniska na Kudłaczach i Lubomirze. W tym paśmie sytuuje je również część przewodników, blogów i stron internetowych. Okazuje się jednak, że jest to informacja błędna - jak zauważa Biuro Zarządu PTTK Lubomir w Myślenicach, oba obiekty według aktualnej regionalizacji geograficznej Polski, znajdują się w Beskidzie Średnim.

Niezależnie od geograficznych zawirowań są one jednak warte polecenia. Kudłacze to świetny punkt wypadowy do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, ale również cel podróży sam w sobie. Na Kudłaczach znajduje się znane schronisko PTTK, a sama trasa wiodąca tutaj jest łatwa i przyjemna.

Obserwatorium astronomiczne na górze Lubomir
Obserwatorium astronomiczne na górze LubomirGrzegorz KozakiewiczAgencja FORUM

Oddalony o niecały dzień spaceru od Krakowa niewysoki Lubomir ma zaś do zaoferowania bardzo interesującą atrakcję w postaci Obserwatorium Astronomicznego. Obiekt, zniszczony przez Niemców w 1944 roku, zostało odbudowane na początku XXI wieku. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w październiku 2007 roku. Obserwatorium jest udostępnione dla zwiedzających.

Śnieżnica

Mała ojczyzna Justyny Kowalczyk, do której prowadzi szlak z przełęczy Gruszowiec. Trasa na Śnieżnicę nie należy do najłatwiejszych, ale większość powinna sobie z nią bez trudu poradzić. Nagrodą są przepiękne widoki oraz ciekawostka - XIX-wieczna stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej, przerobiona na noclegownię, w której możemy spędzić noc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas