Niegdyś "wstyd narodu" dziś perła Włoch. Najstarsze europejskie miasto nowym hitem wśród turystów

W sercu południowych Włoch, w majestatycznych wzgórzach regionu Basilicata, leży jedno z najbardziej fascynujących i historycznych miast Europy — Matera. Znane jako jedno z najstarszych zamieszkałych miast na kontynencie, niegdyś było symbolem biedy i ubóstwa. Dziś swoją niepowtarzalną atmosferą przyciąga turystów z całego świata. Co można zobaczyć w Materze?

Dlaczego Matera była niegdyś nazywana "wstydem narodu"? Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na południu Włoch
Dlaczego Matera była niegdyś nazywana "wstydem narodu"? Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na południu Włoch123RF/PICSEL

Matera, czyli najstarsze miasto Europy. Niebywałe osiedle wykute w skale

Historia Matery sięga tysięcy lat wstecz, co czyni ją nie tylko najstarszym stale zamieszkałym miastem w Europie, ale i jednym z najstarszych na świecie. Pierwsi ludzie osiedlili się w tym regionie już w epoce paleolitu. Wówczas wykuto w skałach pierwsze jaskinie, które w następnych latach stworzyły dzielnicę Sassi di Matera, będącą najstarszą częścią miasta.

Czym właściwie jest dzielnica Sassi? To nic innego jak zespół jaskiń i sfałdowanych kamieni, wydrążonych w miękkich i wapiennych skałach wąwozu wyżłobionego przez rzekę Gravinę. Przez wieki służyły one jako domy i całe osiedla dla lokalnych mieszkańców. Dzielnica Sassi (co po włosku oznacza "kamienie") dzieli się na dwie części — starsze i jednocześnie biedniejsze Sasso Caveoso, a także nowsze i bogatsze Sasso Barisano.

Włoskie espresso trafi na listę UNESCO. Dla Włochów to element kulturyAFP

Kiedyś "wstyd narodu", dziś perełka turystyczna, która przyciąga podróżników z całego świata

Miejsce to w ciągu swojej historii przechodziło wiele faz rozwoju. Miasto znane dziś jako Matera zostało założone przez Lucjusza Cecyliusza Metellusa w 251 roku p.n.e. Od tego czasu przechodziło okresy panowania Longobardów, Arabów, Bizantyjczyków, Aragończyków czy też Burbonów.

Włosi zainteresowali się tym miejscem dopiero po roku 1945, w którym ukazała się książka autorstwa Carla Leviego "Chrystus zatrzymał się w Eboli". W tym czasie w Materze żyło niemal 20 tysięcy mieszkańców. Nie mieli oni dostępu do bieżącej wody, kanalizacji, czy też elektryczności, a w mieście panował bardzo wysoki analfabetyzm.

W 1951 r. na łamach dziennika "Gazzetta del Mezzogiorno" ukazał się artykuł dotyczący Matery i warunków życia miejscowej ludności. Zatytułowano go "Wstyd narodu". Kilka lat wcześniej tych samych słów użył w przemówieniu Palmiro Togliatti, lider komunistów, który odwiedził Materę w 1948 r.

Dopiero w latach 50. skupiona na rozwoju północnych Włoch władza pierwszy raz zwróciła oczy w stronę ludności Matery. Oznaczało to ogromne zmiany dla mieszkańców, których przesiedlono z jaskiń do nowo wybudowanych domów, ufundowanych przez ówczesny rząd. Niestety w trakcie przemian, kultura miasta wraz z lokalnym dialektem zostały w dużej części zniszczone i zapomniane.

Jednak w ostatnich dziesięcioleciach Matera odrodziła się, a do jej popularności przyczyniły się liczne filmy m.in. "Pasja" Mela Gibsona, które zostały tam nagrane. Obecnie stała się jednym z najchętniej odwiedzanych miast na południu Włoch, które przyciąga turystów z całego świata.

Do popularności Matery przyczynił się fakt, że miasto wielokrotnie było planem filmowym znanych produkcji
Do popularności Matery przyczynił się fakt, że miasto wielokrotnie było planem filmowym znanych produkcji 123RF/PICSEL

Co zobaczyć w Materze? Dzielnica Sassi to nie wszystko

Niewątpliwie główną atrakcją Matery jest wspomniana wcześniej dzielnica Sassi di Matera. Przechadzając się jej wąskimi uliczkami, możemy dosłownie dotknąć historii, która kryje się w niemal każdym kamieniu. Jednakże ta dzielnica to nie wszystko. Turyści w Materze mogą również podziwiać:

  • Katedrę w Materze i Piazza Duomo — romańska katedra wzniesiona na szczycie wzgórza Civitas, górująca nad dzielnicą Sassi. Jej budowę zakończono w XIII wieku. Wnętrze katedry cechuje się bogatym zdobieniem charakterystycznym dla barokowego stylu.
  • Piazza Vittorio Veneto — plac będący obecnym sercem Matery, które niezależnie od pory roku tętni życiem. To właśnie od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie Matery. Przy placu znajdziemy romański kościół San Domenico, a także przylegający do niego Klasztor Kaznodziejów. Miejscem wartym zobaczenia jest również zabytkowy Palazzo dell’Annunziata, w którym obecnie mieści się kino.
  • Palombaro Lungo — znajdująca się pod placem cysterna na wodę to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Materze. Ma ona 18 metrów wysokości i z wyglądu przypomina podziemną katedrę. Turyści mogą zwiedzić to miejsce, poruszając się zawieszonymi nad wodą chodnikami.
  • Plac i kościół św. Franciszka z Asyżu — barokowy kościół św. Franciszka z Asyżu z imponującą fasadą ukończoną w XVII wieku. W środku warto obejrzeć freski z XII i XIII wieku oraz ołtarz autorstwa Lazzaro Bastiani.
Katedra w Materze została wzniesiona na wzgórzu Civitas
Katedra w Materze została wzniesiona na wzgórzu Civitas123RF/PICSEL

Jak dotrzeć z Polski do Matery? To prostsze i tańsze niż myślisz

Do Matery z Polski możemy dotrzeć w bardzo prosty sposób. Najbliższym miastem z portem lotniczym jest Bari, do którego tanio dolecimy z Krakowa, Poznania i Warszawy.

Podróżując jeszcze w marcu 2024, za bilety w dwie strony z Warszawy do Bari zapłacimy 240 złotych, natomiast lecąc z Krakowa niewiele więcej, bo 270 zł. Bilety na kwiecień są już nieco droższe i kosztują 270 zł na trasie Kraków-Bari, 285 zł Warszawa-Bari i 350 zł Poznań-Bari. Planując wycieczkę na południe Włoch w sezonie wakacyjnym, musimy przygotować się na wydatek rzędu 460-630 zł w dwie strony.

Matera oddalona jest od Bari o około 65 km. Aby tam dotrzeć, mamy kilka możliwości. Do Matery najszybciej dojedziemy samochodem, który możemy wypożyczyć m.in. na lotnisku. Podróż trwa niecałą godzinę w jedną stroną, a mając do dyspozycji samochód, możemy zwiedzić inne perełki okolicy takie jak Polignano di Mare, Monopoli, Alberobello, Lecce czy też Vieste.

Z kolei osoby, które planują podróżować transportem publicznym, z Bari do Matery dostaną się zarówno pociągiem, jak i autobusem. Przykładowo podróż Flixbusem zajmie nam nieco ponad godzinę, a najtańsze bilety można zdobyć już za 35 zł w jedną stronę. W podobnej cenie dostaniemy bilety na pociąg, jednak taka podróż trwa nieco dłużej, bo 1,5 godziny.

W Materze warto zatrzymać się na około 2-3 dni. Resztę czasu możemy spędzić, zwiedzając Bari, a także inne piękne i niedoceniane miejsca włoskiej Apulii, o których pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Do włoskiego Bari dolecimy z Polski za jedynie 240 złotych w dwie strony
Do włoskiego Bari dolecimy z Polski za jedynie 240 złotych w dwie strony123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas