Reklama

Reklama

Powstał ranking miast, które powinni odwiedzić miłośnicy muzeów. Warszawa wysoko!

Dla jednych urlop to okazja do wylegiwania się na plaży, inni na wakacjach szukają kontaktu z dziką przyrodą, ale są też tacy, dla których wolny czas to okazja do odwiedzania ciekawych muzeów, galerii, teatrów i zabytków. Dla tych ostatnich firma Uswitch przygotowała zestawienie miast z najlepszą ofertą kulturalną. Prym w zestawieniu wiedzie stolica Czech, a na 14. miejscu znalazła się Warszawa!

Pierwsza trójka! Turyści powinni rozważyć te kierunki

Aby przygotować to zestawienie, analitycy z Uswitch przeliczyli ile muzeów, teatrów, zabytków i tras wycieczek kulturalnych przypada na 100 tys. mieszkańców danego miasta. Następnie wyłonili te, które mogą poszczycić się najbogatszą ofertą kulturalną. Najlepiej pod tym względem prezentuje się Praga. Według analiz stolica Czech ma 15 atrakcji kulturalnych na 100 tys. mieszkańców! Obok tych znanych, jak Most Karola, Brama Prochowa, Muzeum Narodowe czy Muzeum Techniki, głodni wiedzy turyści mogą skierować swoje kroki do Muzeum Zmysłów lub Muzeum Maszyn Erotycznych.

Reklama

Na drugim miejscu znalazł się Amsterdam. Wbrew stereotypom to miasto kusi nie tylko coffee shopami i dzielnicą Czerwonych Latarni. Zliczając bogatą ofertę kulturalną Amsterdamu, okazało się, że na 100 tys. mieszkańców przypada aż osiem muzeów. Do tego dochodzą ciekawe miejsca, jak Plac Dam i Dzielnica Żydowska czy słynne kanały, które można podziwiać z pokładu statku. A oprócz znanych placówek jak Rijksmuseum czy Muzeum Van Gogha warto też zajrzeć do Muzeum Biblii czy cieszącego się dużym zainteresowaniem Domu Anny Frank.

Trzecie miejsce zajął Dublin. Myli się ten, kto uważa, że największą atrakcją stolicy Irlandii jest piwo, choć lubiących mocne trunki turystów z pewnością oczaruje Muzeum Browaru Guinness oraz Muzeum Whiskey. Poza tym warto zapoznać się z ofertą Muzeum Pisarzy, na uwagę zasługuje folkowe National Leprechaun Museum czy muzeum poświęcone drukarstwu. Na liście kulturalnych atrakcji Dublina są też Katedra Św. Patryka i Katedra Kościoła Chrystusowego.

Polska poza podium. To miasto zostało jednak wyróżnione!

Tuż poza podium znalazł się Rzym, który kusi nie tylko pozostałościami po czasach cezarów, a na piątym miejscu uplasowało się Monachium. Pozostałe lokaty w pierwszej dziesiątce zajęły kolejno Kopenhaga, Budapeszt, ex aequo Londyn i Berlin oraz Mediolan. W rankingu nie zabrakło polskiego akcentu - na 14. pozycji znalazła się Warszawa. Stolica Polski wyprzedziła w tym zestawieniu m.in. Paryż.

***
Zobacz również:

Przesmyk suwalski: Malownicze rejony "punktem zapalnym Europy"

Polacy już wiedzą, gdzie wyjadą na wakacje! Tam będzie tłoczno!

Costa del Rusia: Hiszpańskie wybrzeże, które stało się "małą Rosją"

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | ranking miast

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy