Trzy miejsca na jednodniowy wypad z Warszawy. Turystyczne perły Mazowsza
Duże miasta, takie jak Warszawa potrafią być niekiedy przytłaczające. Warto więc od czasu do czasu spakować swój plecak, ruszyć w drogę i znaleźć turystyczny azyl, nawet tylko na jeden dzień. Oto kilka propozycji na ciekawy wypad poza miasto w województwie mazowieckim. Odpoczynek i spokój na wyciągnięcie ręki dla warszawiaków, "słoików" i nie tylko.
![Jesteś zmęczony natłokiem ludzi i ciągłym hałasem? Kierunki na krótki city break na Mazowszu](https://i.iplsc.com/000KKVA1ODU6B16V-C322-F4.webp)
Spis treści:
Ciche miejsce na jednodniowy wypad z Warszawy
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o Kampinoskim Parku Narodowym, który najczęściej odwiedzany jest w sezonie wakacyjnym. Jednak należy pamiętać, że jest równie urokliwy o tej porze roku. Zwłaszcza w dni, które są już bardziej promienne i lekko przypominają wiosnę. Na dany moment wystawy w Centrum Edukacji i Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach są zamknięte, jednak część pieszych szlaków wciąż jest do dyspozycji odwiedzających. Park zaczyna przyciągać do siebie nawet ornitologów, którzy już mogą podziwiać kolorowe i śpiewające ptaki w naturalnym środowisku.
W Kampinoskim Parku Narodowym na turystów czeka ponad 360 km tras pieszych oraz 200 km ścieżek rowerowych. Z tego lasy pokrywają ponad 70 proc. jego całkowitej powierzchni. Trasa idealna na kilkugodzinny pobyt w parku to: Granica - Dąb Powstańców 1863 r. - Bieliny - Granica. Ścieżka jest dosyć krótka, odpowiednia dla starszych dzieci i osób preferujących spokojny spacer. Prowadzi przez charakterystyczne dla parku bory sosnowe, piaszczyste wydmy i otwarte tereny. Po drodze można zobaczyć jeden z najstarszych fragmentów puszczy oraz poznać lokalną historię. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pogoda bywa zmienna, więc na bieżąco należy sprawdzać komunikaty na stronie internetowej kampn.gov.pl.
![Kampinoski Park Narodowy przyciąga turystów nawet zimą](https://i.iplsc.com/000KKV9N8FEPFYL2-C322-F4.webp)
Wiejski skansen 2 godziny od stolicy Polski. Pomysł na city break
Historia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu sięga aż 1971 roku. Jest to ciekawe miejsce na krótki wypoczynek od zgiełku miast, które umożliwi oczyszczenie umysłu od natłoku ludzi. Choć tak naprawdę atrakcja podzielona jest na trzy lokalizacje, dzięki czemu można sobie urozmaicić wyjazd. Muzeum składa się ze:
- Skansenu w Sierpcu,
- Ratusza w Sierpcu,
- Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (ok. 30 min autem od Sierpca).
Jednak najbardziej spektakularna z dostępnych trzech opcji jest właśnie sceneria wiejskich domków, otoczona sielankowym i relaksacyjnym klimatem. W skansenie odtworzono wieś rzędową, charakterystyczną dla Mazowsza po uwłaszczeniu. Składa się z dziewięciu gospodarstw chłopskich pochodzących z północno-zachodniej części regionu. Znajdujące się tam budynki pokazują, jak wyglądała architektura ludowa od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. Bilety można zakupić poprzez stronę internetową www.mwmskansen.pl. Koszt wejściówki to ok. 20-30 zł, a w cenę wliczony jest także przewodnik. Osoby, które jednak podróżują z dalszych stron Polski, mogą zdecydować się nawet na nocleg w wiejskim klimacie.
![Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu](https://i.iplsc.com/000KKV6UY198B0YW-C322-F4.webp)
Sztuka i historia na wyciągnięcie ręki. Turystyczne perły Mazowsza
Opinogóra to miejscowość idealna dla miłośników literatury i romantyzmu. Znajduje się tam Zespół Pałacowo-Parkowy oraz mieszczące się w nim Muzeum Romantyzmu. Rezydencja Krasińskich obejmuje zarówno budynki mieszkalne, jak i reprezentacyjne, usytuowane na niewielkim wzgórzu, podczas gdy zabudowania gospodarcze leżą u jego podnóża. Założenie rezydencjonalne powstało z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego w 1811 roku. Obecnie kompleks ten tworzą: Neogotycki Pałacyk, Oficyna Dworska, Dwór, Domek z Kolumnami, Domek Ogrodnika, Folwark oraz Oranżeria. W muzeum nie tylko można podziwiać wystawy, ale także wczuć się w epokę romantyzmu i podjąć się spotkań poetyckich, sesji naukowych, czy lekcji muzykalnych. Dodatkowo na terenie obiektu organizowane są również wydarzenia edukacyjne oraz koncerty muzyki poważnej. Więcej informacji na temat aktualnych wystaw można znaleźć na stronie internetowej www.muzeumromantyzmu.pl.
![Muzeum Romantyzmu w Opinogórze](https://i.iplsc.com/000KKV77SYF9Y6YC-C322-F4.webp)
Jeśli po odwiedzeniu muzeum wciąż jest komuś mało przygód, to można udać się do urokliwego Ciechanowa. Usytuowana jest tam nie lada perła historyczna, a dokładniej Zamek Książąt Mazowieckich, którego budowę rozpoczęto już w 1355 r. Obiekt był niezwykle trudny do zdobycia i nigdy nie wpadł w ręce wrogów, mimo prób ataku przez Krzyżaków. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne z fosy zamkowej, w tym dwa miecze i fragmenty uzbrojenia. Ciekawostką jest także to, że w latach 2007-2008 przeprowadzono badania archeologiczne, które wykazały, że w najniższych warstwach pod dziedzińcem zamkowym odsłonięto drewniane i kamienno-ceglane konstrukcje z końca XIII w. Jednak resztę opowieści warto poznać na miejscu. Natomiast bilety można zakupić poprzez stronę internetową www.zamekwciechanowie.pl.
![Zamek w Ciechanowie](https://i.iplsc.com/000KKVMJ14I8MINQ-C322-F4.webp)