Turkusowa woda, piaszczysta plaża. Polski Balaton idealny na słoneczny weekend

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Brak pomysłu na weekend? Ruszaj w Małopolskę. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest kąpielisko Balaton, określane mianem „serca Trzebini”. Akwen powstał na terenie dawnego kamieniołomu – obecnie przyciąga krystaliczną wodą i piaszczystą plażą.

Polski Balaton: gwarancja relaksu i wypoczynku w towarzystwie przyrody
Polski Balaton: gwarancja relaksu i wypoczynku w towarzystwie przyrody123RF/PICSEL

Balaton to akwen znajdujący się w samym centrum miejscowości Trzebinia w województwie małopolskim. Kąpielisko stało się jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Nie bez powodu - turkusowa, krystaliczna woda i malownicza plaża sprawiają, że można się poczuć jak na wakacjach w Chorwacji. Szukasz pomysłu na słoneczny, ciepły weekend? Balaton w Trzebini śmiało możesz dopisać do listy miejsc, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.

Balaton w Trzebini: turkusowa woda, piaszczysta plaża

Akwen powstał w nieczynnym od lat 60. XX wieku kamieniołomie - znajduje się 700 metrów od centrum Trzebini. Pierwotnie znajdowało się tu wzgórze mające wysokość 346 m n.p.m., zbudowane z jurajskich wapieni. W wyniku naturalnych procesów, w części dawnego wyrobiska wyrósł las.

Lustro wody zajmuje powierzchnię ok. 3 ha i ma głębokość wynoszącą 9,5 m. Jest zasilane podziemnymi źródłami, a turkusowy kolor to efekt kalicytów, które są uwalniane z wapiennych skał stanowiących podłoże zbiornika.

W 2018 roku miejsce przeszło nie lada metamorfozę. Gmina Trzebinia przekształciła go w nowoczesne kąpielisko - od tego czasu znajdują się tu podwieszane baseny, pomosty z zejściami do wody, jak i piaszczysta plaża z drewnianymi leżakami znajdująca się w południowej części.

Na terenie "polskiego Balatonu" działa też park linowy z trasami dostosowanymi do osób w różnym wieku i zjazd tyrolski. "Tyrolka" jest poprowadzona nad akwenem i ma liny o długości 470 m, dzięki czemu możliwy jest jednoczesny zjazd dwóch osób.

Relaks i aktywny wypoczynek

Latem przyciąga jak magnes. Polski Balaton idealny na słoneczny weekend
Latem przyciąga jak magnes. Polski Balaton idealny na słoneczny weekend123RF/PICSEL

Nad Balatonem można połączyć relaks z aktywnym wypoczynkiem - chętni mogą pływać, nurkować czy wędkować. Z kolei na stromych skałkach swoich sił mogą spróbować wspinacze. Latem Balaton służy jako miejskie kąpielisko, jest częściowo wykorzystywane przez Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini i Klub Płetwonurków. Przejrzysta woda zachęca do nurkowania, a na dnie akwenu znajdują się zatopione wraki jachtów, tory kolejowe czy wagonik górniczy.

Turyści mogą też skorzystać z licznych miejsc do piknikowania, boisk sportowych, wypożyczalni rowerów wodnych. Wokół jeziora powstały też trasy spacerowe, przy kąpielisku działa punkt gastronomiczny. A jeśli już znudzi nam się wypoczynek nad wodą, możemy ruszyć dalej. Czy to na rowerze czy maszerując z kijkami.

Trzebinia: raj dla fanów aktywnego wypoczynku

Trzebinia i okolice to idealna propozycja dla fanów aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Ostra Góra, Tenczyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, 26 pomników przyrody i jeden użytek ekologiczny.

Na rowerzystów czeka cały wachlarz propozycji. Całą gminę można objechać szlakiem czerwonym, który łącznie ma nieco ponad 49 kilometrów. Wycieczkę można rozpocząć od wyboru wariantu: północny to trasa wiodąca przez lasy i pola, południowy obejmuje też Zalew Chechło i Puszczę Dulowską.

Wariant północny rozpoczyna się na parkingu przy akwenie Balaton. Trasa wiedzie przez centrum Trzebini do Sierszy i Czyżówki, a następnie wiedzie przez Płoki, Psary, Karniowice i prowadzi do leśniczówki w Dulowej. Następnie szlak przecina ul. Krakowską i prowadzi do Puszczy Dulowskiej. Miejsca leżące na trasie lub w pobliżu to m.in. zabytkowy park przy Dworze Zieleniewskich, Cisowe Skały w Czyżówce, Sanktuarium Matki Bożej w Płokach czy wzgórze Bialny Dół w Psarach.

Trzebinia w Małopolsce
Trzebinia w Małopolsce123RF/PICSEL

Na terenie gminy znajdują się trzy piesze szlaki turystyczne "Śladami Zielonych Pereł Trzebini":

  • Szlak niebieski rozpoczyna się w Pile Kościeleckiej przy Zalewie Chechło. Trasa wiedzie m.in. przez zabytkowy park w Bolęcinie i prowadzi nad akwen Gliniak,
  • Szlak zielony rozpoczyna się w centrum Myślachowic, a później wiedzie leśnymi i polnymi drogami do Cisowych Skał na terenie Czyżówki. Następnie prowadzi wzdłuż potoku Kozi Bród, a następnie do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach,
  • Szlak pomarańczowy zaczyna się przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej. Prowadzi przez Górę Bartoskę, rezerwat przyrody Ostra Góra, wzgórze Bialny Dół w Psarach i skały zwane Martwicą Karniowicką. Na końcu trasy czeka unikalny w skali Europy kurhan w Karniowicach.

Jak widać, w Trzebini spotkania z przyrodą mamy na wyciągnięcie ręki. Miejscowość ma również sporo propozycji dla fanów nordic walkingu. Szczególnie polecane są spacery po Puszczy Dulowskiej, a to ze względu na spokojne otoczenie i wygodne trasy. Kontakt z naturą umożliwia ścieżka leśno-przyrodnicza, która prowadzi Linią Średnią w kierunku północno-zachodnim. Przez teren wspomnianej puszczy przechodzi również kilka szlaków turystycznych.

***

Mieszkańcy Krakowa cieszą się z nowego miejsc. Zakrzówek pęka w szwachKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas