W PRL były hitem, czym dziś kuszą turystów — Bory Tucholskie

Przydział na wczasy pracownicze w ośrodku wypoczynkowym w Borach Tucholskich był marzeniem wielu Polaków w okresie PRL. Dziś również warto odwiedzić legendarne pomorskie jeziora i lasy.

Bory Tucholskie - tu wypoczniesz za wszystkie czasy
Bory Tucholskie - tu wypoczniesz za wszystkie czasyAndrzej SidorAgencja FORUM

Położone na Pomorzu Bory Tucholskie to jeden z najbardziej rozległych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Wśród kaszubskich lasów, znajduje się 900 jezior i 600 km szlaków turystycznych — pieszych i rowerowych. Godzinę jazdy samochodem na południe od Gdańska stajemy u wrót królestwa flory i fauny — w Borach Tucholskich utworzonych zostało kilkanaście parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, rezerwat biosfery i obszar Natura 2000.

Nic dziwnego, że Bory Tucholskie bywały inspiracją dla malarzy
Nic dziwnego, że Bory Tucholskie bywały inspiracją dla malarzyMarek MaruszakAgencja FORUM

Obecna infrastruktura turystyczna nie przypomina już tej z czasów PRL, choć osoby wiedzione nostalgią za okresem zakładowych wczasów nie zawiodą się — wciąż można napotkać ośrodki wczasowe, domki letniskowe i restauracje pamiętające XX wiek. Jednak prym wiodą nowoczesne pensjonaty, agroturystyka, a także pięciogwiazdkowe hotele spa i wellness. Co oferują turystom Bory Tucholskie?

Park Narodowy Bory Tucholskie, Struga Siedmiu Jezior
Park Narodowy Bory Tucholskie, Struga Siedmiu JeziorAdam Lawnik/East NewsEast News

Tuchola - stolica Borów Tucholskich

Wędrówkę po Borach Tucholskich warto rozpocząć w ich nieformalnej stolicy — Tucholi położonej 120 km na południowy zachód od Gdańska. To niewielkie, zaledwie 14-tysięczne miasto z bogatą historią sięgająca czasów średniowiecza. Miasto założył w XIII wieku książę gdański Sambor I. W 1330 r. Tuchola znalazła się pod władaniem krzyżaków i stała się siedzibą komtura aż do roku 1410, kiedy po bitwie pod Grunwaldem miasto i zamek poddały się bez walki Polakom — legendarne dwa "nagie miecze", które Wielki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen podarował przed bitwą Królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle pochodziły właśnie z Tucholi.

W Tucholi można odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich oraz przespacerować na stare miasto, gdzie zachował się pierwotny układ urbanistyczny z XIV wieku.

Wieś Swornegacie — Kozi Mostek nad rzeką Brda
Wieś Swornegacie — Kozi Mostek nad rzeką BrdaAlbin Marciniak/East NewsEast News

Wdzydze Tucholskie i Kiszewskie

Kto pragnie ciszy, spokoju i sielskich klimatów kaszubskiej wsi, ten zdecydowanie powinien wybrać się do Wdzydz Tucholskich. Wieś położona nad jeziorem Wdzydze we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym to idealne miejsce na wypoczynek. Infrastruktura jest bardzo skromna — znajduje się tu tylko jeden sklep, mały pensjonat i kilka prywatnych kwater, ale właśnie na tym polega kameralny urok Wdzydz.

Z kolei oddalone o kilka kilometrów od Wdzydz Tucholskich Wdzydze Kiszewskie to typowa miejscowość turystyczna.  Główną atrakcją jest tutaj Kaszubski Park Etnograficzny — najstarszy skansen w Polsce, założony w 1906 roku przez miejscowego nauczyciela, Izydora Gulgowskiego. Skansen przedstawia kaszubską wieś z XVII-XIX wieku, z domami, sprzętami codziennego użytku oraz obiektami użyteczności społecznej, takimi jak zabytkowy drewniany kościółek, tartak, szkoła i kuźnia. Co roku w skansenie odbywa się Jarmark Wdzydzki oraz Święto Kartofla, a także kiermasze, koncerty i pokazy rzemiosła ludowego.

Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach
Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich we WdzydzachAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Wiele atrakcji w Wielu

Niewielka wioska Wiele położona nad jeziorami Wielewskim i Ciepłym to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w regionie. Dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, oferując liczne ośrodki, pensjonaty i campingi, które zapewniają wygodny pobyt. Co roku w Wielu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru, przyciągający uczestników z różnych zakątków świata. W Wielu można również zwiedzić Muzeum Ziemi Zaborskiej z największą w Polsce kolekcją haftów jednego autora - Leonarda Brzezińskiego, twórcy szkoły haftu wielewskiego.

Jarmark Wdzydzki - najwieksza na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna
Jarmark Wdzydzki - najwieksza na Kaszubach letnia impreza folklorystycznaGERARD/REPORTEREast News

Pałac Komierowo

30 minut jazdy samochodem od Tucholi zlokalizowany jest pałac Komierowo. Znajduje się tu hotel z wieloma atrakcjami, jak strefa wellness, korty tenisowe, pływanie łodzią, czy wędkowanie. Nawet jeśli wybraliśmy tańszą opcję noclegu warto choćby rzucić okiem na odnowiony przez potomków dawnych właścicieli obiekt. Przepiękny, klasycystyczny pałac położony jest pośród zieleni rozległego parku, w którym można podziwiać lipy i dęby posadzone w drugiej połowie XVII wieku.

Praca włożona w odnowienie obiektu i terenów zielonych jest godna podziwu — jeszcze kilka lat temu pałac Komierowskich był zdewastowaną w czasach PRL ruiną. Dzięki staraniom Piotra Komierowskiego, syna ostatniego dziedzica na Komierowie, siedziba rodu wróciła do prawowitych właścicieli. Po trwającym sześć lat remoncie hotel-pałac został oddany do dyspozycji gości szukających relaksu w pobliżu Borów Tucholskich.

Rezerwat cisów

Bory Tucholskie to wyjątkowo malownicze miejsce/ fot. Albin Marciniak
Bory Tucholskie to wyjątkowo malownicze miejsce/ fot. Albin MarciniakADAM LAWNIKEast News

Cisy Staropolskie to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugi najstarszy w Europie. Znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich i obejmuje lasy, łąki oraz wody jeziora Mukrz. Obszar został wydzielony w celu ochrony najliczniejszego w Polsce stanowiska cisa pospolitego.

Miejsce powinno zainteresować nie tylko miłośników przyrody, ale i malarstwa. Rezerwat nosi bowiem imię Leona Wyczółkowskiego, znakomitego malarza przyrody polskiej, który spędzał tu wiele godzin na pracy. W cisowym gaju stworzył ponad sto dzieł, a za obraz "Cis" otrzymał główną nagrodę na biennale w Wenecji.

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas