Po 60. roku życia zawnioskuj o tę kartę. Nie każdy senior wie o upustach

Majówka to dla wielu osób czas wycieczek i wyjazdów. Seniorzy planujący podróż lub aktywne spędzanie czasu w mieście mogą skorzystać z licznych zniżek. Tańsze bilety PKP i MPK to tylko niektóre z nich. Warto zapoznać się z nimi już dziś.

Zniżki dla seniorów obejmują nie tylko tańsze bilety PKP czy MPK, ale również bilety wstępu do wielu obiektów kulturalno-rozrywkowych
Zniżki dla seniorów obejmują nie tylko tańsze bilety PKP czy MPK, ale również bilety wstępu do wielu obiektów kulturalno-rozrywkowych123RF/PICSEL

Zniżki dla seniorów w PKP

Dodatkowo seniorzy mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 30 proc. w PKP Intercity, obejmującej przejazdy jednorazowe jak i bilety okresowe. Ciekawą ofertę posiadają także lokalni przewoźnicy, np. Warszawską Koleją Dojazdową seniorzy mogą podróżować o połowę taniej, a Łódzka Kolej Aglomeracyjna proponuje 30 proc. zniżki.

Tańsza komunikacja miejska dla emerytów

Seniorzy mogą liczyć także na zniżki w komunikacji miejskiej
Seniorzy mogą liczyć także na zniżki w komunikacji miejskiej123RF/PICSEL

Seniorzy mogą również skorzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej. Różnią się one między sobą w zależności od miasta, zazwyczaj jednak do tańszych przejazdów upoważnione są osoby powyżej 70 roku życia. 

W niektórych miejscach nie trzeba czekać aż tak długo - w Szczecinie seniorzy po ukończeniu 60 lat zyskują prawo do 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską, a we Wrocławiu czy Lublinie jest ona całkowicie darmowa dla 65 latków. 

Przed weekendem majowym warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym mieście oraz zabrać ze sobą dowód osobisty lub legitymację emeryta.

Wyjazd zagraniczny - paszport dla seniora za darmo

Starsze osoby, które planują spędzenie majówki poza granicami Polski, mogą zaoszczędzić również na wyrobieniu niezbędnych dokumentów. Paszport dla osób powyżej 70 roku życia jest darmowy. W pozostałych przypadkach należy się liczyć z wydatkiem 140 zł za osobę.

Paszport potrzebny jest nie tylko w przypadku bardzo dalekich podróży - od kilku lat konieczne jest posiadanie go chociażby podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

Ogólnopolska Karta Seniora - tańszy wstęp do wielu miejsc w całym kraju

Karta seniora upoważnia do wielu zniżek
Karta seniora upoważnia do wielu zniżek 123RF/PICSEL

Sposobem na obniżenie kosztów zwiedzania czy aktywnego spędzania czasu jest wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora. 

Dzięki niej można taniej kupić bilety do teatr, kina, muzeum, ogrodu zoologicznego czy botanicznego oraz wielu innych miejsc. Ulgi oferują także kluby fitness posiadające ofertę dla osób starszych, wypożyczalnie rowerów, restauracje, hotele, sanatoria czy uzdrowiska. Obecnie na liście jest ponad 3000 obiektów na terenie całego kraju.

Ogólnopolska Karta Seniora przyda się nie tylko w czasie majówki. Upoważnia również do zniżek podczas codziennych zakupów, wizyt w niektórych gabinetach medycznych czy rehabilitacyjnych. Dzięki niej można bezpłatnie wykonać serwis aparatu słuchowego lub taniej kupić okulary korekcyjne.

Czytaj również:

Zobacz także:

„Zdrowie na widelcu”: Domowy chrzan. Czym się kierować przy zakupie korzeni? Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas