Wisełka: Kurort z dawnych lat wciąż idealny na wakacje i majówkę

Wisełka to jedno z miejsc, które wielu osobom mogą kojarzyć się ze szkolnymi wyjazdami, koloniami i zakładowymi wczasami w minionej epoce. Popularny w PRL-u nadmorski kurort przyciąga turystów także dzisiaj. Bliskość Bałtyku, Wolińskiego Parku Narodowego, rezerwatów, a także szlaków i tras rowerowych sprawia, że Wisełka to idealna propozycja na wakacje, majówkę czy długi weekend czerwcowy.

W pobliżu Wisełki znajduje się wiele nadmorskich punktów widokowych
W pobliżu Wisełki znajduje się wiele nadmorskich punktów widokowychKrzysztof ChojnackiEast News

Ten, kto niegdyś jeździł na pracownicze wczasy bądź zielone szkoły nad Morze Bałtyckie, z pewnością kojarzy Wisełkę. Nadmorska wieś cieszyła się kilka dekad temu niemałą popularnością jako wakacyjny kurort. Tę samą nazwę nosi również położone w pobliżu, równie dobrze znane jezioro.

Położona na wyspie Wolin, obecnie w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim miejscowość zamieszkana przez niewiele ponad 500 osób. Ale gdy tylko robi się ciepło, wypełnia się turystami. Niektórzy wspominając z sentymentem dawne czasy, inni ciesząc się tym, co Wisełka wciąż ma do zaoferowania.

Od Wolinian po wypoczynkową perełkę

Wyspa Wolin jest piękna o każdej porze roku
Wyspa Wolin jest piękna o każdej porze roku123RF/PICSEL

Pierwsze ślady ludzkiej działalności osiadłej w Wisełce odnaleziono w okolicy Jeziora Wisełka. Pochodziły prawdopodobnie z IX w. n. e. i były pozostałościami po plemieniu Wolinian. W historycznych rejestrach wieś pojawiła się jednak po raz pierwszy dopiero w wieku XVI. W XIX stuleciu Wisełkę zamieszkiwało 14 rodzin rybackich, mieściły się tutaj również włości rodziny Ruchholzów.

Wraz z powstawaniem sieci komunikacyjnej na tych terenach - dróg i tras kolejowych - rosło zainteresowanie turystycznymi walorami miejscowości. Już na początku XX w. Wisełka stała się popularnym kurortem.

Popularna w PRL Wisełka wciąż przyciąga turystów
Popularna w PRL Wisełka wciąż przyciąga turystówROBERT STACHNIK/REPORTERReporter

Ale jej złoty okres to czasy Polski Ludowej, zwłaszcza w latach 70. i 80., kiedy wieś była oblegana od początku maja do ostatnich dni sierpnia.

W Wisełce powstało wiele ośrodków wczasowych, sanatoryjnych i hoteli, w których wypoczywali turyści z całej Polski. Często były to placówki wczasowe dla pracowników różnych zakładów pracy, a także ośrodki dla dzieci i młodzieży. W okolicy organizowano liczne imprezy i atrakcje dla turystów, takie jak koncerty, festyny czy zawody sportowe.

Plaże, lasy i jeziora - co warto zobaczyć w Wisełce?

Bałtyk co roku przyciąga tłumy Polaków
Bałtyk co roku przyciąga tłumy Polaków123RF/PICSEL

Wisełka bez trudu przetrwała trudy transformacji, pozostając popularną turystyczną miejscowością dzięki swojemu położeniu  wśród lasów i jezior oraz bliskości Morza Bałtyckiego.

W sezonie późnowiosennym i letnim działa tu wiele pensjonatów, domków letniskowych czy campingów, które oferują noclegi dla turystów. To atrakcyjne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku. Mówi się, że Wisełka to cichsza i spokojniejsza alternatywa dla zatłoczonych Międzyzdrojów.

Wakacje bez tłumów? Wisełka będzie dobrą propozycją
Wakacje bez tłumów? Wisełka będzie dobrą propozycjąROBERT STACHNIK/REPORTERReporter

Najważniejszą atrakcją okolicy jest oczywiście plaża w Wisełce. Niewielka miejscowość nie stała się kurortem przez przypadek. Droga do morza wiedzie przez sosnowy las, a samo nabrzeże ciągnie się na półtora kilometra i ma około 30 metrów szerokości.

Stare spichlerze wciąż służą MarokańczykomAFP

Nie jest ono bardzo oblegane, więc przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć pusty, wręcz bezludny fragment. Należy jednak pamiętać, że plaża w Wisełce nie jest strzeżona.

Popularnym miejscem do spędzania czasu jest także przymorskie Jezioro Wisełka. Rynnowy akwen otoczony jest lasami i domkami letniskowymi. Można pływać po nim łódkami i żaglówkami, a także łowić ryby.

Turyści odwiedzający Wisełkę często udają się również pod latarnię morską Kikut, wybudowaną w 1960 roku na miejscu wieży widokowej, działającą aż po czasy obecne. Obiekt znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, a z Wisełki można dostać się do niego jednym z najpiękniejszych w tym rejonie szlaków turystycznych. Ciekawostkę stanowi fakt, iż jest to najniższa, lecz zarazem najwyżej położona latarnia na polskim wybrzeżu. Niestety, nie jest ona dostępna dla zwiedzających.

Wisełka to w końcu wygodna baza wypadowa do pobliskich miejscowości, takich:

  • Międzyzdroje  
  • Świnoujście
  • Kamień Pomorski
  • Międzywodzie
  • Dziwnów
  • Dziwnówek

Wisełka aktywnie: Woliński Park Narodowy, szlaki i rowery

Nie sposób opowiadać o zaletach Wisełki, nie wspominając o pobliskim Wolińskim Parku Narodowym. Położony na wyspie Wolin, tuż przy granicy z Niemcami, zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów.

Park jest znany przede wszystkim z pięknych krajobrazów, a w szczególności z klifów nadmorskich, wysokich na kilkadziesiąt metrów. Ponadto, na jego terenie znajdują się lasy, torfowiska, bagna oraz wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rezerwat żubrów.

Dla turystów przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. liczne szlaki turystyczne, w tym wspomniana trasa z Wisełki do latarni Kikut, ale również popularny szlak niebieski ze stanowiskiem broni V3, pięknym Jeziorem Turkusowym, punktem widokowym Zielonka i klifami.

Przez Wisełkę i okolice prowadzi sporo ciekawych tras rowerowych, takich jak Trasa Nadmorska R10, biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy na Helu. Dla mniej wymagających dostępne są ścieżki i trasy dookoła wyspy Wolin, do miejscowości Dziwnów i Dziwnówek, Kamienia Pomorskiego czy Międzywodzia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas