10 błędów w aranżacji sypialni
Czy zdarza ci się obudzić i być jeszcze bardziej zmęczonym? Bóle głowy, zatkany nos lub suche gardło to dla ciebie chleb powszedni? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio się dobrze wyspałeś i nie czułeś się jak zdjęty z krzyża? Jeśli choć raz kiwnąłeś głową, problem prawdopodobnie leży w aranżacji twojej sypialni.
Poduszka
Gdy po ciężkim i długim dniu twoja głowa opada na poduszkę, możesz w końcu odetchnąć z ulgą. Niestety, na poduszkach bardzo szybko gromadzą się różne bakterie, zarodniki pleśni, a także roztocza, które mogą powodować alergię. Jeśli masz w domu poduszki, których nie można prać, powinieneś wymieniać je przynajmniej raz w roku. W przypadku alergii, użyj pokrowca antyalergicznego, a poszewki zmieniaj co kilka dni.
Twoja poduszka może być też winna takim przypadłościom jak częste bóle głowy lub sztywny kark i ramiona. Warto zauważyć, że poduszki z czasem tracą swój kształt. Co za tym idzie: twoja głowa nie jest w optymalnym położeniu względem kręgosłupa. Jeśli twoja poduszka nie wraca do swojego normalnego kształtu, gdy złożysz ją na pół, a w przypadku piankowej poduszki odciśnięty kształt twojej głowy jest już jej stałym elementem, pora na szybką wymianę.
Rośliny
Niektóre rośliny dodają twojej sypialni koloru, a także oczyszczają powietrze. Jeśli jednak zdarza ci się podlewać je zbyt intensywnie, nie tylko mogą one z czasem zgnić, ale ich ziemia stanie się idealnym miejscem dla pleśni. Może ona wywoływać reakcje alergiczne u astmatyków i osób uczulonych na pleśń, pyłki.
Rozwiązanie jest bardzo proste – podlewaj kwiatki tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha i nigdy nie zostawiaj ich z podstawką pełną wody.
Zwierzaki
Pewnie Puszek i Maksiu to kochani członkowie rodziny, ale jeśli chodzi o spanie, lepiej będzie im w ich łóżkach, a nie w twoim. Mogą one zakłócić twój sen, a przede wszystkim pokryte są mnóstwem alergenów takich jak sierść, kurz, pyłki, zarodniki pleśni i bakterie. Jeśli chcesz spać ze swoimi pupilami, ustaw ich łóżka obok swojego, by czuły się bezpiecznie.
Świeczki
Są ładnym elementem dekoracyjnym i nie da się zaprzeczyć, że to jeden z najromantyczniejszych dodatków do sypialni. Niestety, częste palenie świeczek zapachowych wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Podczas spalania, parafinowe świece mogą wypuszczać do powietrza szkodliwe środki chemiczne takie jak benzen i toulen, a dla osób wyczulonych na chemikalia nawet sam ich zapach może być uciążliwy.
Możesz zminimalizować te skutki używając świec z wosku pszczelego lub soi, albo po prostu uchylić okno podczas palenia świeczek.
Odkurzacz
Jego użycie jest najprostszym sposobem na pozbycie się kurzu z sypialni. Jeśli jednak nie masz odkurzacza z filtrem HEPA, być może to, co odkurzasz, po chwili z niego wylatuje. Kup odkurzacz z filtrem HEPA, ponieważ umożliwia on zatrzymanie nawet najmniejszych cząsteczek. Jeżeli do twojego odkurzacza potrzebne są worki, przed ich zakupem upewnij się, że wykonane są one z materiału.
Produkty czyszczące
Wiadomo, że sypialnia powinna być czysta i błyszcząca, ale jeśli przez środki jakich używasz masz bóle głowy, podrażnienia oczu lub problemy z oddychaniem, warto je zmienić. Skorzystaj z tych, które nie mają w składzie szkodliwych chemikaliów. Jeszcze lepiej będzie, gdy użyjesz prostych, babcinych metod (jak np czyszczenie octem) na utrzymanie porządku.
Nawilżacz powietrza
Sucha i swędząca skóra spowodowana przez ogrzewanie centralne w zimie to naprawdę pospolity problem. Nawilżacz w sypialni to świetny sposób na poradzenie sobie z symptomami wywołanymi przez suche powietrze. Jeśli jednak nie będziesz zmieniać w nim wody codziennie lub w przypadku, gdy zaniedbasz jego czyszczenie, zamienisz jeden problem na drugi, mianowicie alergię na pleśń, która może się pojawić w tych warunkach. By tego uniknąć, wystarczy codziennie wymieniać wodę i czyścić nawilżacz co najmniej raz na tydzień.
Okna
Jeśli okna w twojej sypialni są zawsze zamknięte, są spore szanse, że w powietrzu unosi się wiele zanieczyszczeń, jak wspomniana już sierść, włosy, kurz, opary środków czyszczących, dezodorantów, lakieru do paznokci.
Agencja Ochrony Środowiska twierdzi, że powietrze w sypialni może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz, więc gdy pogoda temu sprzyja, otwórz okno i wywietrz sypialnie.
Materac
Spędzasz jedną trzecią swojego życia na swoim materacu, a dowodem na to są wszystkie kawałeczki skóry, płyny ustrojowe, roztocza, bakteria i brud, które można na nim znaleźć. Materac, tak jak i cała sypialnia, powinien być regularnie czyszczony. Bardzo dobrą inwestycją może okazać się pokrowiec ochronny na materac, który uniemożliwi przeniknięcie powyższym rzeczom.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest wiek materaca. Jego standardową żywotność określa się na około pięć lat, ponieważ zazwyczaj po tym okresie pojawiają się w nim wgłębienia, wychodzą sprężyny, a sam materac robi się bardziej płaski. Jeśli budzisz się z bólem pleców i zdarza ci się przeturlać na środek gdzie z reguły robi się dołek, pora wymienić materac na nowy. Powinieneś to robić średnio co 5 – 10 lat, by wygodnie i dobrze spać.
Dywan
Wygodnie jest chodzić po dywanie boso. Pamiętaj jednak, że dywan zatrzymuje każdą drobinę kurzu, brudu, sierści i tak dalej, a może nawet stać się zapchlony jeśli któreś z twoich zwierząt ma pchły. Powinieneś co najmniej raz w tygodniu odkurzyć dywan, a także myć go co kilka miesięcy. Jeśli cierpisz na alergie, dobrym pomysłem będzie pozbycie się dywanu i położenie paneli, co także sprawi, że utrzymanie czystości będzie łatwiejsze.