10 sygnałów mowy ciała, które świadczą, że ktoś kłamie

Uczciwość zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie wszyscy z niego korzystają. Ludzie kłamią często dla osobistych zysków, aby kogoś oszukać lub po prostu zrobić komuś kawał. Nasz język ciała mówi wiele o nas, bez względu na to, jak bardzo staralibyśmy się to ukryć. Istnieje kilka sygnałów płynących z naszego ciała, które świadczą o tym, czy kłamiemy, czy też nie.

mowa ciała
mowa ciała© Photogenica

Brak lub nadmiar kontaktu wzrokowego

kontakt wzrokowy
© Photogenica

Najlepszym wskaźnikiem tego, czy ktoś kłamie, jest brak lub nadmiar kontaktu wzrokowego. Uważa się, że osoby, które kłamią, unikają kontaktu wzrokowego. Często jest to prawda, ale niektórzy kłamcy specjalnie podtrzymują ten kontakt, abyś sądziła, że mówi prawdę.

Poruszanie stopą

Kiedy ludzie kłamią, często wykazują objawy zdenerwowania lub niepokoju. Poruszanie stopą to najlepszy wskaźnik niepokoju i zdenerwowania. Kłamcy często potrząsają nogą, aby uniknąć napięcia. To jasny wskaźnik kłamcy.

Krótsze odpowiedzi

Istnieją też słowne sygnały mówiące o tym, że ktoś może mówić nieprawdę. Kiedy ludzie kłamią, często używają zwrotów typu „ Hm, aa, yy”, aby zapełnić lukę. Jeśli dana osoba popełnia więcej błędów niż zwykle, to również może to świadczyć o tym, że kłamie.

Wzruszanie ramionami

wzruszenie ramionami
© Photogenica

Ludzie często wzruszają ramionami, kiedy czegoś nie wiedzą lub z czymś się nie zgadzają. Kiedy ktoś mówi i jednocześnie wzrusza ramionami, może to oznaczać, że nie zgadza się z tym, co wychodzi z jego ust.

Pocenie się

Niektóre osoby nadmiernie się pocą, kiedy kłamią. Ma to związek z wyrzutem adrenaliny spowodowanej niepokojem i podenerwowaniem.

Zmiana tonu

Jeśli zauważyłaś, że ktoś mówi wyższym tonem niż zwykle, może to być oznaka kłamstwa. Niektórzy ludzie jednak mówią z kolei niższym tonem, kiedy kłamią. W każdym razie, zmiana tonu wskazuje, że coś jest na rzeczy.

Wiercenie się i zabawa przedmiotami

język ciała
© Photogenica

Kiedy ludzie kłamią, często dotykają przedmiotów, które znajdują się w pobliżu, aby złagodzić swoje napięcie. Niekiedy może się wydawać, że są bardziej zainteresowani samymi przedmiotami niż tematem rozmowy, aby uniknąć konfrontacji.

Zmiana tematu

Proces myślowy wymagany do wsparcia kłamstwa musi być szybki. U niektórych jednak proces myślowy trwa dłużej, a więc zmieniają one przedmiot rozmowy na zupełnie inny.

Dotykanie twarzy

dotykanie twarzy
© Photogenica

Badania wykazały, że kiedy ludzie kłamią, często pocierają nos. Jest to naukowa obserwacja i eksperci twierdzą, ze przepływ adrenaliny powoduje otwarcie się naczyń włosowatych w nosie, co może spowodować swędzenie. Z obserwacji wynika również, że osoby które kłamią, zasłaniają usta lub oczy

Częste oblizywanie ust

Kłamstwo sprawia, że ciało jest spięte, a najbardziej wyraźnym wskaźnikiem stresu są suche usta. Dlatego też kłamcy często je oblizują.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas