10 zaskakujących ciekawostek na temat mózgu
Mózg, zwany procesorem naszego organizmu, jest nadal zagadką dla naukowców, gdyż zbadany jest jedynie w 40 procentach. Przeciętny Kowalski ma jedynie podstawową wiedzę na temat mózgu (choć nie zawsze). Wiele tracimy nie znając zaskakujących właściwości naszego mózgu, gdyż nie możemy świadomie ich wykorzystać w praktyce, a w konsekwencji ułatwić sobie życia. W celu uzupełnienia wiedzy na temat najważniejszego narządu w naszym organizmie stworzyliśmy listę ciekawostek na temat działania i budowy na naszego mózgu, o których wielu z nas nie ma pojęcia! Większość z nich z pewnością cię zaskoczy.
1. Mózg w prawie 80 procentach składa się wody
To jeden z najważniejszych faktów dotyczących budowy mózgu. Jak się okazuje, nie wszyscy mamy tego świadomość. Tymczasem, nasz mózg w 80 procentach to nie tkanka mięśniowa, ale woda. Stąd jego charakterystyczna konsystencja podobna do galaretki. Kiedy zostaje wycięta część mózgu, reszta się przesuwa na jej miejsce w czaszce.
2. Mózg nie odczuwa bólu
To jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek na temat naszego mózgu! Mózg nie odczuwa bólu, gdyż w jego pobliżu nie znajdują się żadne receptory nerwowe, które mogłyby zarejestrować ból.
3. Mózg stanowi dwa procent masy ciała, a zużywa…
To niesamowite, ale nasz mózg zużywa aż 20 procent energii produkowanej przez nasz organizm, stanowiąc jedynie dwa procent masy całego ciała! Do prawidłowej pracy nasz mózg szczególnie potrzebuje tlenu, dlatego warto dostarczać go do organizmu regularnie – poprzez aktywność fizyczną i codzienne wietrzenie miejsca pracy i mieszkania.
4. Mózg mężczyzny jest o około 150 gramów cięższy niż mózg kobiecy, ale…
To oczywiście prawda, ale należy zaznaczyć jeden istotny fakt – ciężar mózgu nie przekłada się na wydajność jego pracy. Ku rozczarowaniu niektórych należy zaznaczyć, że mężczyźni dzięki temu nie są mądrzejsi od kobiet! Jednak badania potwierdzają, że istnieją wyraźne różnice w działaniu męskiego i kobiecego mózgu. Co to oznacza? Kobiecy mózg ma gęstszą siatkę neuronów, dzięki czemu pracuje lepiej, zużywa mniej energii i starzeje się o wiele wolniej niż mózg mężczyzny! Ponadto, kobiety mogą pochwalić się większymi zdolnościami lingwistycznymi oraz manualnymi niż mężczyźni. Gęsta siatka neuronów odpowiada również za empatię. Mózg mężczyzny natomiast lepiej sprawdza się w orientacji przestrzennej i logicznym myśleniu.
5. Muzyka poprawia pracę mózgu
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford wykazały, że muzyka działa tak samo na mózg każdego z nas. Po pierwsze pobudza szare komórki do pracy, po drugie zwiększa wydzielanie dopaminy, poprawiając nam nastrój i chroniąc przed depresją, a po trzecie poprawia pamięć i koncentrację. Nic dziwnego, że tak chętnie jej słuchamy! Różnimy się między sobą jedynie gustami muzycznymi.
6. Dieta ma istotny wpływ na pracę mózgu
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowia naszego organizmu, ale przede wszystkim prawidłowej pracy mózgu. Co warto jeść a czego unikać, by nasz mózg efektywnie pracował? Powinniśmy dostarczać do organizmu dużo produktów, które zawierają witaminy B12 i E, a także kwasy omega-3. Znajdziemy je w orzechach, zielonych warzywach liściastych, a także pełnoziarnistym pieczywie. Negatywnie na pracę mózgu wpływają głównie produkty przetworzone, w tym fast-foody, słodkie i kaloryczne napoje, używki i alkohol. By zapewnić mózgowi zdrowie, warto również pamiętać o godzinach, w których spożywamy posiłki. Powinniśmy jeść je w miarę równych odstępach czasu, a ostatni posiłek spożywać nie później niż trzy godziny przed snem. Dzięki temu nasz mózg będzie mógł swobodnie odpocząć.
7. To nieprawda, że wykorzystujemy jedynie 10 procent naszego mózgu
Od lat krąży mit - przenoszony z pokolenia na pokolenie - że w całym swoim życiu wykorzystujemy jedynie 10 procent mózgu. To nieprawda. W każdym działaniu wykorzystujemy mózg w 100 procentach, ale nie zawsze dobrze. Naukowcy podkreślają, że by jak najlepiej korzystać z dobrodziejstw mózgu, ludzie muszą posiadać dużą wiedzę na temat jego działania. Dzięki temu będziemy go o wiele efektywniej wykorzystywać.
8. Neurony powstają nie tylko w dzieciństwie
Obalając pewien popularny mit na temat działania mózgu należy zaznaczyć, że proces tworzenia się nowych neuronów w mózgu trwa przez całe życie. To nieprawda, że tzw. neurogeneza zachodzi jedynie w dzieciństwie. Co ciekawsze, im więcej ćwiczymy swój mózg, tym więcej nowych neuronów w nim powstaje. Kondycja twojego mózgu zależy zatem w dużej mierze od ciebie!
9. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów!
Ta liczba brzmi zdecydowanie imponująco i poniekąd obrazuje możliwości ludzkiego mózgu! Jeśli składa się on ze 100 miliardów neuronów, to każdy z nich może stworzyć do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi. Jeden neuron osiąga długość nawet do kilku metrów.
10. W czasie jednej sekundy do naszego mózgu dociera około 100 megabajtów informacji
Ten fakt potwierdza ogromną pojemność mózgu oraz zachęca do jego bardziej efektywnego wykorzystania. Mózg pozyskuje ogromną ilość informacji, ale także generuje niesamowitą liczbę myśli. Przyjmuje się, że w ciągu dnia mózg wytwarza około 70 tysięcy różnych myśli.