15 błędów często popełnianych podczas prania
Jeśli chcemy, by nasze ubrania były piękne i czyste, najważniejszą rzeczą jest nauczyć się je odpowiednio prać. Oto najczęściej popełniane błędy, które mogą zniszczyć ulubione części garderoby.
![](https://i.iplsc.com/000ATSS4IQ92IDDR-C322-F4.webp)
Nieodpowiednie sortowanie
![Ubrania przed praniem wymagają sortowania](https://i.iplsc.com/000AYWQ8VFH7J65B-C322-F4.webp)
Nie wystarczy sortować ubrania według koloru, trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Na przykład ubrania z polaru powinny być prane oddzielnie, a ponadto nie należy łączyć w praniu ręczników z rzeczami z włókien syntetycznych.
Nieprawidłowe wywabianie plam
![](https://i.iplsc.com/000ATSS5FXE8VUJ9-C322-F4.webp)
Jeśli będziemy mocno pocierać plamę, w tkaninie pojawi się w końcu dziura. Najlepszym sposobem jest nałożenie białej szmatki na świeżą plamę. Zostawiamy ją do momentu, aż wsiąknie w nią płyn z plamy.
Zbyt dużo proszku
Stosowanie zbyt dużej ilości proszku do prania. W ten sposób tworzy się bardzo dużo piany, która zbiera brud i osadza się na ubraniach.
Niezapinanie zamków błyskawicznych
Przed włożeniem ubrań do pralki należy zasunąć wszystkie zamki, gdyż mogą poniszczyć inne ubrania.
Zapinanie guzików
Należy zawsze pamiętać o rozpinaniu guzików w koszulach i innych częściach garderoby. W przeciwnym razie guziki mogą się poodrywać.
Stosowanie zbyt dużej ilości wybielacza
Wybielanie sprawia, że tkaniny stają się mniej trwałe i łatwo się drą. Lepszym sposobem na wybielanie ubrań jest gotowanie ich z sokiem z cytryny.
Pranie kostiumów kąpielowych w pralce
![](https://i.iplsc.com/000ATSS6KSB70II0-C322-F4.webp)
Kostiumów kąpielowych, strojów sportowych i innych ubrań wykonanych ze spandeksu lub elastanu nie powinno się prać w pralce. Najlepiej jest prać je ręcznie w chłodnej wodzie.
Zatrzymywanie pralki
Niektóre osoby zatrzymują pralkę w trakcie działania sądząc, że kilka cykli włączonych pod rząd może ją uszkodzić. Jest to błędne założenie, gdyż używanie pralki bez przerw zmniejsza zużycie energii – pralka korzysta z ciepła, które zostało wytworzone w poprzednim cyklu.
Pranie poduszek i koców w jednym cyklu
Poduszki z pierza i koce powinno się nastawiać na dwa cykle prania. W pierzu może się zatrzymać piana, a dwa cykle prania powinny wystarczyć na pozbycie się jej.
Pranie ubrań bez uprzedniego sortowania
Jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest łączenie ze sobą w pary skarpetek. Zadanie to można sobie ułatwić, nastawiając pranie z samymi skarpetkami.
Stosowanie płynu do płukania do ręczników
![](https://i.iplsc.com/000ATSS7CSXCUC4I-C322-F4.webp)
Substancje chemiczne zawarte w płynach do płukania zmniejszają możliwości absorpcyjne włókien, dlatego lepiej ich nie używać do ręczników.
Przeładowanie pralki
Wkładanie zbyt dużej liczby ubrań do pralki może spowodować jej uszkodzenie.
Nieprawidłowe pranie wiatrówek i kurtek
Jeśli nie chcemy zniszczyć struktury włókien kurtek przeciwdeszczowych, warto do bębna wrzucić trzy piłki tenisowe; pomagają także pozbyć się nadmiaru piany.
Stosowanie bardzo drogich proszków i płynów
![](https://i.iplsc.com/000ATSS8JVSEMVLC-C322-F4.webp)
Wiele detergentów, jakie stosujemy, mają tanie zastępniki, które zwykle znajdują się w każdym gospodarstwie domowym. Dodatek soli do prania sprawi, że kolory ubrań będą żywsze, a kreda pomaga usunąć plamy. Mydło do prania wybiela i usuwa plamy, a sok z cytryny zmiękcza tkaniny i nadaje im piękny zapach.
Brak dbałości o pralkę
W większości modeli szufladkę na proszek można wyjąć, a ponieważ proszek często pozostaje w jej zakamarkach, warto ją wyjmować i myć. Po skończonym praniu nie zamykajmy pralki, aby mogła wyschnąć. Raz do roku nastawiamy pustą pralkę z octem i ustawiamy cykl z wysoką temperaturą. Zabezpieczy to urządzenie przed zepsuciem.