Reklama

300 zł do emerytury już od 1 lipca? Oto grupa seniorów, która otrzyma świadczenie

Rządzący zapowiadają, że już niedługo na konta wybranych seniorów może wpływać dodatek w wysokości 300 zł. Chodzi o sołtysów, którzy spełnią odpowiednie warunki i złożą stosowny wniosek. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki?

Sołtysi, pełniący obecnie tę funkcję nie tylko nie otrzymują wynagrodzenia, ale również nie są objęci ubezpieczeniem społecznym, a ich praca na rzecz społeczności nie jest wliczana do okresu zatrudnienia. Nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, nazwany wstępnie “Sołtys plus” ma wprowadzić istotne zmiany w tej kwestii. 

300 zł dla sołtysa seniora. Kto może złożyć wniosek?

PiS pracuje nad nowym projektem, według którego sołtysi seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie. Będzie ono wypłacane przez KRUS i to właśnie tam trzeba będzie się zgłosić ze stosownym wnioskiem. Na pozytywną decyzję będą mogli liczyć seniorzy, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Znaczenie będzie miał także czas sprawowanych kadencji. Sołtys będzie musiał wykazać, że funkcję obejmował przez co najmniej dwie kadencje i ptrzez nie mniej niż osiem lat. Pomiędzy kadencjami może występować przerwa.

Od kiedy nowy dodatek wejdzie w życie?

Wypłaty nowego dodatku dla seniorów sołtysów mają ruszyć już niebawem. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. Od tego dnia seniorzy, których dotyczy będą mogli złożyć właściwy wniosek w oddziale regionalnym lub terenowej placówce KRUS. Urząd będzie miał 60 dni na jego rozpatrzenie.

Reklama

Do wniosku konieczne będzie dołączenie oświadczenia o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa oraz zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, potwierdzające okres pełnienia funkcji. W sytuacji, gdy wójt nie będzie mógł tego potwierdzić,  sołtys może złożyć sam pisemne oświadczenie potwierdzone przez minimum pięć osób zamieszkujących sołectwo w czasie pełnienia przez niego funkcji.

Kwota świadczenia dla seniorów sołtysów nie będzie stała - dodatek ma podlegać corocznej waloryzacji, która następuje 1 marca.

Zobacz również: 

Obniżki emerytur w nowym roku? Nowe wyliczenie niepokoją 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy