Reklama

Obniżki emerytur w przyszłym roku? Nowe wyliczenia niepokoją

W tym roku emeryci i renciści mogą liczyć na rekordową waloryzację świadczeń. Niestety, wszystko wskazuje na to, że tak wysoka może się już nie powtórzyć. Inflacja zaczyna bowiem powoli spadać i przyszłoroczne emerytury mogą być znacznie niższe. O jakich kwotach mowa?

Trudna sytuacja ekonomiczna i wysoka inflacja wymuszają na rządzących waloryzację rent i emerytur. Ma ona charakter mieszany tzn. cenowo-płacowy - o wzroście świadczeń emerytalno-rentowych decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. 

W lutym tego roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) poinformowało, że na tegoroczną waloryzację rent i emerytur trafi ok. 44,15 mld zł! Emeryci otrzymają konkretną kwotę więcej albo podwyżka zostanie wyliczona na podstawie pobieranej emerytury - w zależności od tego, jakie rozwiązanie jest dla nich korzystniejsze.

Świadczeniobiorcy z najniższą emeryturą otrzymają 250 zł brutto więcej, większość dostanie świadczenia wyższe o 14,8 proc. - tegoroczny wskaźnik waloryzacji. A jak będzie w przyszłym roku?

Emerytury w przyszłym roku będą niższe? Oto nowe prognozy

Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne podwyżki świadczeń będą zdecydowanie niższe niż obecne. Jak wyjaśnił "Fakt", na wysokość waloryzacji emerytur i rent wpływa inflacja, które obecnie powoli spada, co może wiązać się niższym wzrostem wypłacanych świadczeń. 

Reklama

- wyjaśnił cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Jeśli prognozy eksperta się sprawdzą, senior otrzymujący emeryturę w wysokości 1000 zł brutto otrzyma o ok. 110 zł więcej na rękę. Przy 1500 zł - 164 zł, 2000 zł - 220 zł, 2500 zł - 240 zł, a 3000 zł - 285 zł.

- To na razie symulacje, bo o zasadach podwyżek dla seniorów rząd będzie jeszcze rozmawiać ze związkowcami i pracodawcami w Radzie Dialogu Społecznego. O ile strona pracodawców nie chce zmieniać zasad waloryzacji, o tyle np. OPZZ chce, by w czasie wysokiej inflacji świadczenia były podnoszone dwa razy - raz w marcu, drugi raz we wrześniu. Dzięki temu seniorzy nie musieliby czekać na podwyżkę emerytury cały rok - tłumaczy "Fakt".

W tym roku emeryci mogą liczyć także na wypłatę czternastej emerytury. Przelewy otrzymają oni dwukrotnie - w sierpniu oraz we wrześniu. 

Zobacz również:  Rząd wypłaci emerytom 14-stki. Kiedy dostaną świadczenie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | waloryzacja rent i emerytur | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy