4 sprawdzone patenty na przypalone naczynia

Chwila nieuwagi wystarczy, by przypalić ulubiony garnek, patelnię lub mały rondelek. Niezależnie od tego czy posiadasz płytę indukcyjną, czy kuchenkę gazową, spalenizna może pojawić się w każdej chwili. Nie spisuj od razu na straty zniszczonych naczyń, lecz wypróbuj domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonych garnków. Świetnie poradzi sobie z tym ocet czy pasta z sody oczyszczonej. Poznaj niezawodne patenty na mycie przypalonych naczyń i ciesz się nimi przez kolejne lata!

Przypalone naczynia najlepiej umyć za pomocą sody oczyszczonej lub coli
Przypalone naczynia najlepiej umyć za pomocą sody oczyszczonej lub coli123RF/PICSEL

Ocet w walce ze spalenizną

Ocet jest produktem wykorzystywanym na szeroką skalę, nie tylko w kulinarnych kwestiach. Swoje zastosowanie znajdzie również podczas codziennych porządków. Świetnie nadaje się do szorowania przypalonych naczyń, gdyż ma działanie rozmiękczające wszelkie zabrudzenia. Poradzi sobie z zaschniętym tłuszczem czy przypalonym dnem garnka.

Wystarczy, że pokryjesz spód spalonego naczynia octem i zagotujesz. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, wyłącz podgrzewanie i silikonową szpatułką usuń resztki spalonego jedzenia. Rób to bardzo delikatnie, aby nie porysować powierzchni naczynia. Pamiętaj, że ocet ma silny zapach, dlatego podczas tej czynność uchyl okno, by do mieszkania dostało się świeże powietrze. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku garnków aluminiowych.

Cola na przypalone naczynia

Cola ma działanie lekko żrące, dlatego upora się ze spalenizną
Cola ma działanie lekko żrące, dlatego upora się ze spalenizną123RF/PICSEL

Kolejnym specyfikiem, który sprawdzi się w przypadku przypalonych naczyń, jest cola. Napój ten ma działanie lekko żrące, a to za sprawą znajdującego się w tym napoju kwasu ortofosforowego. Jak zastosowanie tego specyfiku będzie wyglądać w praktyce?

  1. Do przypalonego naczynia wlej pół litra coli i doprowadź do wrzenia. Potem gotuj na małym ogniu przez pięć minut.
  2. Przypalone jedzenie usuń drewnianą łopatką lub silikonową szpatułką.
  3. Wymyj dokładnie naczynie pod bieżącą wodą, tak by nie zostały resztki spalenizny.

Specyfik ten sprawi, że naczynie nie będzie wymagało mocnego szorowania, które może zniszczyć jego powłokę. W przypadku garnków aluminiowych i emaliowanych lepiej użyć delikatniejszych środków czyszczących.

Pasta z sody oczyszczonej

Kolejnym sprawdzonym specyfikiem na walkę z przypalonymi naczyniami to soda oczyszczona. Podobnie jak cola ma działanie lekko żrące, więc z powodzeniem upora się z najcięższymi zabrudzeniami. Jak zrobić pastę z sody oczyszczonej? To bardzo proste! W małej misce połącz ze sobą sodę i wodę w proporcji 1:1 i dokładnie wymieszaj. Tak otrzymany środek rozprowadź po zabrudzonej powierzchni i pozostaw na dwie godziny. Następnie spłucz go pod bieżącą wodą, a pozostałości spalenizny usuń szorstką stroną gąbki. Pamiętaj, że soda nie nadaje się do naczyń aluminiowych!

Tabletki do zmywarki

Do czyszczenia spalonych naczyń można również zastosować tabletki do zmywarki
Do czyszczenia spalonych naczyń można również zastosować tabletki do zmywarki123RF/PICSEL

Ostatnią sprawdzoną metodą są tabletki do zmywarki, które również uporają się z przypalonymi naczyniami. Wystarczy, że do naczynia wrzucisz kapsułkę i zalejesz ją gorącą wodą, a następnie pozostawisz na trzy godziny. Po tym czasie brud odmięknie i będzie prostszy do usunięcia, na przykład za pomocą szorstkiej gąbki. Ten sposób jest bezpieczny dla każdej powłoki, więc bez obaw możesz jej używać do różnego rodzaju naczyń.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas