5 powodów, dla których twój mózg lubi ćwiczenia

Twój mózg kocha ćwiczenia! Jest on szczęśliwy, kiedy chodzisz, podnosisz ciężary, biegasz, grabisz liście lub bawisz się ze swoimi dziećmi. Oprócz tego, że ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz czuł się szczęśliwy, to mogą także zmniejszyć objawy depresji lub niepokoju. Oto 5 powodów, dla których twój mózg lubi ćwiczenia.

ćwiczenia dla mózgu
ćwiczenia dla mózgu© Photogenica

Odżywiają one mózg

ćwiczenia
© Photogenica

W momencie, kiedy zaczynasz ćwiczyć, zwiększa się przepływ krwi przez twoje ciało. Płynie ona nie tylko przez twoje mięśnie, lecz także dociera do mózgu. Krew sama w sobie nie jest ważna, ważne jest to, co ze sobą niesie, a są to składniki odżywcze oraz tlen, które są niezbędne dla utrzymania i naprawy tkanek w mózgu.

Poszerzają twoje horyzonty

Bardzo łatwo jest utknąć w rutynie, kiedy siedzisz w domu lub cały dzień pracujesz. Siedząc za biurkiem lub wylegując się na kanapie, nie sprawisz, że twój mózg będzie zdrowszy. Wraz z innymi korzyściami wynikającymi z ćwiczeń, jedną z ważniejszych jest fakt, że dzięki nim możesz znaleźć się w nowych sytuacjach. Nowe okoliczności, ruch i środowisko są tym, czym żywi się twój mózg. Nowe doświadczenia sprawiają, że twój mózg rozwija się i dostosowuje.

Poprawiają pamięć

ćwiczenia
© Photogenica

Ćwiczenia sprawiają, że twoje serce i płuca stają się bardziej wydajne, a regularne ćwiczenia aerobowe poprawiają twoją pamięć. Badania pokazują, że aerobik znacząco zwiększa objętość hipokampu – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć werbalną oraz proces uczenia.

Poprawiają neuroplastyczność

Neuroplastyczność odnosi się do zmian w ścieżkach neuronowych i połączeniach w mózgu, które pojawiają się w momencie odpowiedzi na różne bodźce. Analiza kilku badań pokazuje, że ćwiczenia zwiększają zdolność mózgu do odpowiedzi i dostosowywania się do bodźców, tworząc nowe ścieżki oraz naprawiając te, które zostały uszkodzone.

Utrzymują twój mózg w dobrym zdrowiu na dłużej

ćwiczenia fizyczne
© Photogenica

Wraz z wiekiem tkanki w naszym organizmie zmniejszają się – kości, mięśnie i mózg należą pod tym względem do wielkiej trójki. Na szczęście nie musimy siedzieć bezczynnie i patrzeć jak to się dzieje. Trening siłowy jest kluczem do utrzymania silnych mięśni i kości, a aerobik jest niezbędny dla utrzymania w dobrej kondycji naszego mózgu. Badania pokazały, że wydolność układu krążenia związana jest z oszczędzaniem tkanek w mózgu oraz wzmocnieniem funkcji poznawczych u starszych osób.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas