500 plus dla małżeństw. Komu się należy? Czy wejdzie w życie?

W tym roku do Sejmu trafiła petycja obywatelska, zakładająca wypłatę dodatku w wysokości 500 zł dla małżeństw z wieloletnim stażem. Pomysłodawcy tego projektu tłumaczą, że takie pary mają często problemy finansowe i trudno jest się im utrzymać, pokryć wydatki na leczenie i podstawowe opłaty. Na jakim etapie jest teraz ten projekt?

Pomysłodawcy petycji chcą wprowadzenia dodatku 500 plus dla małżeństw
Pomysłodawcy petycji chcą wprowadzenia dodatku 500 plus dla małżeństw 123RF/PICSEL

- Jest proza życia, opieka nad małżonkiem, a jeśli nie starcza sił, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - napisano w petycji, dodając, że starość nie jest partyjna, ale czeka każdego.

- Nie zapominajmy o tym. Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą - spuentowano.

500 dla małżeństw. Kiedy wejdzie w życie?

W petycji o ustanowienie dodatku 500 plus dla małżeństw nie zawarto konkretnych rozwiązań, ale wnioskodawcy proponują, by wsparcie było comiesięczne, tak jak w przypadku 800 plus na dziecko. O szczegółowych rozwiązaniach mieliby zadecydować parlamentarzyści. Wiadomo jednak, że dodatkowe pieniądze otrzymywałyby małżeństwa utrzymujące się z emerytur i mające co najmniej 40-letni staż małżeński.

Nie wiadomo, jak potoczą się losy tego projektu - by doszło do jego realizacji, niezbędne jest uchwalenie ustawy. Może to być całkiem nowa ustawa albo uzupełnienie lub znowelizowanie jednej z tych już istniejących i dotyczących polityki senioralnej.

Według części polityków należałoby również ustalić, ile jest obecnie w Polsce małżeństw z dużym stażem i jaki byłby koszt tego projektu.

Na ten moment nie ma jeszcze konkretnych planów, dotyczących tego dodatku, ale seniorzy mogą oczywiście liczyć na szereg innych ulg i zniżek takich jak np.:

  • Program Opieka 75+ realizowany przez samorządy, świadczący usługi opiekuńcze dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania,
  • Program wieloletni na rzecz Osób Starszych "Aktywni plus" na lata 2021–2025,
  • Program wieloletni „Senior plus” na lata 2021-2025, będący kontynuacją programu wieloletniego "Senior plus" na lata 2015–2020. Zakłada on wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia "Senior plus". 

Seniorzy, posiadający legitymację emeryta-rencisty mogą także korzystać z takich udogodnień jak:

  • zniżki na komunikację miejską,
  • bilety do kin, muzeów i teatrów,
  • obniżone ceny za zabiegi rehabilitacyjne,
  • zniżki na pobyty w sanatoriach.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas