6 porad jak malować farbą magnetyczną

W ostatnim czasie tak wiele nowych produktów pojawia się w naszych sklepach, że trudno jest z wszystkimi się zapoznać. Czy wiedziałaś, że istnieją farby magnetyczne? Tak! To farba zawierająca maleńkie cząsteczki żelaza. Pomalowanie taką farbą ściany to nałożenie na nią cienkiej warstwy metalu – a więc można do niej przyczepiać magnesy. Można nią pomalować niemal wszystko. Istnieje nieograniczona ilość możliwości. Jednak jeśli myślisz o zastosowaniu takiej farby, zapoznaj się z poniższymi sposobami jej wykorzystania, gdyż różni się ona od zwykłych farb pod wieloma względami.

Farba magnetyczna zastosowanie
Farba magnetyczna zastosowanie© Photogenica
Przygotowanie farby magnetycznej
© Photogenica

Dobrze wymieszaj farbę. To, co sprawia, że ma ona właściwości magnetyczne, to maleńkie cząsteczki sproszkowanego żelaza, które są w niej zawarte. Jeśli farba stoi zbyt długo, może się rozwarstwić, więc przed zabraniem puszki z farbą do domu poproś sprzedawcę lub dostawcę o wymieszanie jej (patykiem nie jesteśmy w stanie dobrze tego zrobić). Jeszcze będąc w sklepie otwórz puszkę, aby upewnić się, że farba została odpowiednio wymieszana. Dzięki temu być może unikniesz niepotrzebnego powrotu do sklepu.

Zabezpieczenie przed malowaniem
© Photogenica

Dobrze zabezpiecz sprzęty i podłogę. W przeciwieństwie do innych farb, farby magnetyczne są bardzo gęste i kleiste. Łatwo się rozbryzgują i nie trzymają się pędzla tak jak inne farby. Innymi słowy, łatwo o bałagan. Jednocześnie, farbę magnetyczną bardzo trudno jest usunąć, jeśli zdarzy się przypadkowe jej rozlanie. Tak więc użyj folii malarskiej i wszystko naprawdę starannie zabezpiecz.

Farby magnetyczne w ciemnych kolorach
© Photogenica

Wybieraj ostrożnie kolory farb. Ciekawostka! Farby magnetyczne występują tylko w ciemnych kolorach (czarnym i szarym), ale przykrycie ich co najmniej trzema warstwami zwykłej farby zmniejsza znacząco ich magnetyzm. Po pomalowaniu jej kilkoma warstwami innej farby jej kolor może ci się nie spodobać. Generalnie, kolory od średniociemnych do ciemnych będą wyglądać o wiele lepiej.

Technika malowania farbą magnetyczną
© Photogenica

Więcej warstw oznacza większą przyczepność. Jeden z popularnych producentów twierdzi, że nałożenie trzech cienkich warstw jest lepsze niż nałożenie dwóch grubych warstw. Ja jednak zalecałbym dodanie tak wielu warstw jak to możliwe. Każda nowa warstwa dodaje więcej magnetyzmu.

Pędzel do malowania
© Photogenica

Rozważ użycie pędzla jednorazowego. Naprawdę ciężko jest usunąć farbę magnetyczną z pędzla. Lepiej będzie, jeśli kupisz tani pędzel, którego nie żal ci będzie wyrzucić. Choć pewnie nie będziesz chciała malować w rękawiczkach, zalecam abyś ubrała je do sprzątania. W przeciwnym razie będziesz miała czarne ręce, które będzie mógł zmyć tylko pumeks.

Mocne magnesy
© Photogenica

Używaj silnych magnesów. Farba magnetyczna działa tak, jak zapewnia o tym producent, jednak nie przyciąga magnesów tak dobrze jak powiedzmy blacha stalowa. Aby uzyskać najlepszy rezultat, używaj silnych magnesów, które nie są zbyt ciężkie. Do przytwierdzenia rzeczy cięższych niż kartka papieru używaj większej ilości magnesów. Kolejnym dobrym pomysłem jest malowanie lub przyklejanie ciekawych rzeczy do zwykłych magnesów, które można zakupić w sklepach dla majsterkowiczów.

Farba magnetyczna jest wspaniałym produktem „zrób to sam”. Dzięki niej możemy stworzyć doskonałą przestrzeń do wystawiania i organizowania przedmiotów na wielu powierzchniach. Wystarczy mieć rozsądne oczekiwania i stosować się do powyższych porad.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas