6 rzeczy, o których zapominasz dbając o dom

Każdy popełnia błędy, nawet jeśli sprawa jest tak ważna jak odpowiedzialność za własny dom. Nieważne, jak bardzo jesteś sumienna, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że wystawisz dom na ogromne, kosztowne w naprawie zniszczenia. I możliwe, że nie będziesz sobie nawet zdawała sobie z tego sprawy. Przeczytaj, jakie być może zaniedbałaś obowiązki, wystawiając swój dom na ryzyko uszkodzenia.

Jak dbać o dom
Jak dbać o dom© Photogenica

Ignorowanie rynien

Czyszczenie rynien
© Photogenica

Nikt nie lubi czyścić rynien. Oprócz tego, ze jest to nieprzyjemne, to jeszcze niebezpieczne. Nic więc dziwnego, że odkładasz to zawsze na później. Jednak w takim wypadku zbierają się w nich liście i śmieci. Nie potrwa to długo, rynny się zapchają, a twój dom będzie narażony na uszkodzenie. Rozwiązanie? Zainstaluj wygodny system na rynny zaprojektowany tak, by rynny nie zapychały się, Chroni przed szkodliwym działaniem wody, a przy tym nie wymaga żadnej konserwacji.

Zapominanie o filtrach

Filtry czyszczące
© Photogenica

Chociaż urządzenia służące do ogrzewania i klimatyzacji są dość łatwe do przeglądu, sumienny właściciel domu będzie również pamiętał o regularnej wymianie filtrów. Są ku temu dwa powody. Jednym z nich jest fakt, iż filtry wpływają bezpośrednio na jakość powietrza wewnątrz domu. Drugi z kolei to fakt, iż brudne filtry mogą podwyższać opłaty za energię. Tak więc czyste filtry mogą przynieść korzyść również w postaci oszczędności.

Niewysuszanie wilgoci

Wilgoć w domu
© Photogenica

Aby wilgoć w piwnicy stała się poważnym problemem, nie musi być w tym pomieszczeniu wody po kostki. Znajdź każdą wilgoć, nawet jeśli jest bardzo mała. Woda dostaje się do piwnicy w wielu ukrytych miejscach, a na jej działanie nie będzie trzeba długo czekać. Zanim poszukasz rozwiązania, musisz najpierw znaleźć źródło wilgoci. Kiedy już będziesz wiedziała, skąd pochodzi, będziesz mogła przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Zaufanie do wody

Zmiękczacz wody
© Photogenica

Czy czerpiesz wodę z prywatnej studni, czy też lokalnego państwowego źródła, zawsze jest możliwość, że będziesz mieć twardą wodę – to jest wodę, która ma wysoką zawartość minerałów. Być może nie jest ona szkodliwa dla zdrowia, ale z pewnością może być źródłem kłopotów z hydrauliką. Ignorancja nie jest błogosławieństwem, przynajmniej w tym przypadku. Aby uniknąć problemów w przyszłości, zbadaj swoją wodę, aby sprawdzić, czy zawiera ona potencjalnie problematyczne stężenia wapnia i/lub magnezu. Jeśli tak jest, zainstaluj zmiękczacz do wody.

Nieszczelne uszczelki

Nieszczelne uszczelki
© Photogenica

Nie sądź, że uszczelki nie tracą terminu swojej przydatności do użycia. Choć ich żywotność jest z pewnością dłuższa niż na przykład mleko – zwykle około dziesięciu lat – uszczelki, zarówno lateksowe, jak i akrylowe, w końcu ulegają niszczeniu. Tak więc sprawdź okna, drzwi, wanny, zlewy i umywalki. Tam, gdzie zauważysz, że uszczelnienie wyschło lub popękało, usuń je i zastąp nowym. Pamiętaj też, że mimo wszystko popękana uszczelka jest lepsza niż żadna.

Kontrola rur

Popękane rury w domu
© Photogenica

Kiedy latem lub wczesną jesienią włączasz zraszacz, prawdopodobnie nie będziesz myśleć o silnych mrozach zimą – ale może powinnaś. Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie występują mroźne zimy, ważne jest osuszanie zewnętrznych rur hydraulicznych zanim wystąpią pierwsze mrozy. Woda, którą w nich pozostawisz, może zamarznąć, powodując pęknięcia. Wiosną takie popękane rury zaskoczą cię koniecznością drogiej naprawy lub nawet wymiany z powodu przecieków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas